4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az újabb kamatvágással indult hét pénteken az első devizahiteles törvénnyel záródott. A kormányzati szándék szerint még két törvény jön, melynek végén teljesen megszűnnek a lakossági devizahitelek.

"Sűrű volt a hét a gazdaságpolitikai eseményektől", indítják heti hírlevelüket a Raiffeisen elemzői. Kedden a monetáris tanács újabb 10 bázisponttal alapkamatot csökkentett, immár 2,3 százalékra. Lényegesebb, hogy a tanács visszaemelte a kommunikációba azt az üzenetet, hogy további óvatos csökkentésre lát teret, illetve megkezdte a hosszú-távú várakozások menedzselését is, amikor azt üzente, tartósan laza monetáris kondíciókra kell készülni.

Ezt követően az MNB közzétette legfrissebb inflációs jelentésének kulcs előrejelzéseit, melyek idén 0%-os inflációról és 2,9%-os növekedésről szólnak, jövőre pedig mind az infláció, mind a növekedés 2,5%-os lehet. (A legoptimistábbak lettek Matolcsyék)

Ezt követően csütörtökön megtartotta a jegybank az első kamatcsere aukciót. Ez ahhoz szükséges, hogy az augusztus 1-től végbemenő monetáris politika technikai változtatása olajozottan menjen végbe. Az aukción hatalmas kereslet volt a kereskedelmi bankok részéről, ami arra utal, hogy az intézkedések a tekintetben sikeresek lehetnek, hogy nagy mennyiségű likviditást kitereljenek a jegybank mérlegéből. (1 hónappal a rajt előtt célba értek Matolcsyék) Ennek azonban piaci hatásai is lesznekaz elemzők szerint: alacsony állampapír hozamok egyik oldalt (hiszen ide próbálja az MNB terelni a likviditást), gyengülő forint a másik oldalon. Az elkövetkező hetekben több ilyen aukciót fog még tartani a jegybank.

Végezetül pénteken benyújtotta a kormány a parlament elé azon csomag első pillérjét, melyet a devizahiteles témában született Kúria döntés nyomán állított össze. (Itt a törvény: a forinthiteleseket is megsegítik Orbánék) A most benyújtott tervezetről egy hét múlva, július 4-én szavaz a parlament, és több érdekessége is van. Már nem csak devizahitelekről szól, hanem forinthitelekről is, valamint pénzügyi lízing szerződésekről, ugyanakkor a végtörlesztésben részt vettek nem kerülnek a mostani csomag hatálya alá. Az árfolyamrés semmis, a bankoknak 90 napjuk van az újraszámolásra. Az egyoldalú szerződésmódosítások ügyében a Főváros Törvényszéken 30 napig van lehetőség a bankoknak a változtatások tisztességét bizonyítani, ellenkező esetben automatikusan semmisek.

A második pillért pedig őszre ígérik a kormányból, ami egyelőre homályosan csak a "devizahitelek végleges rendezéséről" szól továbbra sem nevesítve a gyereket. Ez ugyanakkor legnagyobb valószínűséggel egy forintosításról szól majd, aminek kapcsán Orbán Gábor, az NGM államtitkára azt mondta, további segítséget már nem fog adni (tehát aktuális árfolyamon történhet a forintosítás).

Zuhanó hozamok Európában

Az elmúlt héten több ország esetében is új mélypontra süllyedtek az állampapír-hozamok, többek közt a francia és belga piacon is láthattunk erre példát. A német bund hozamok utoljára akkor voltak ilyen alacsonyak, amikor az euró-zóna szétesése miatt aggodalom a menekülő tőkét erre a piacra terelte (a kötvények esetében az emelkedő árfolyam csökkenő hozammal jár).

Ezúttal azonban az aggodalom okát a túl alacsony infláció okozza, mely a pénteki adatok szerint Németországban 1%-os volt júniusban, és a Raiffeisen várakozásai szerint az euró-zóna egészében 0,6%-os (ezt az adatot jövő hétfőn publikálják). Mindez persze nem kell komoly változást okozzon a csütörtöki Európai Központi Bank ülésén, ahol ezúttal nem várható semmilyen bejelentésre.

A június elején meghirdetett program több lépcsőben hosszasan fog végbemenni, és fokozatosan élénkíti a gazdaságot, így előreláthatólag az elkövetkező egy évben igazából semmilyen új nagy bejelentésre nem számítunk a monetáris politikát illetően. Amit talán érdekes lehet, hogy a Kormányzótanács árul-e el újat az eszközfedezett értékpapírok (ABS) programjával kapcsolatosan, hiszen erről még mindig nem tudunk többet, mint hogy az EKB szeretne vásárolni majd valamikor ilyeneket annak érdekében, hogy ezzel ezt a piacot stimulálja, olvasható a Raiffeisen heti hírlevelében.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!