8p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az áttörés hetét tudjuk magunk mögött. Hétfőn a kormány ismertette a konvergencia-programját (és egyúttal a Széll Kálmán 2.0-t), kedden volt az Orbán-Barroso találkozó, szerdán pedig az EU Bizottság megadta a zöld jelzést a hitel-tárgyalások elkezdéséhez. A hét eleji 300 közeli szintről 288 alá zuhant az EUR/HUF; az 5 éves CDS-mutató 600-ról 525-re esett, a 10-éves államkötvényhozam pedig 9%-ról 8%-ra. Kedden a monetáris tanács változatlanul 7%-on hagyta a jegybanki alapkamatot, írják a Raiffeisen elemzői heti körképükben.

Nézzük a részleteket: a konvergencia-program az előzetes kiszivárogtatásoknak köszönhetően semmiféle meglepetést nem tartalmazott. Idén 150, jövőre 600 milliárd forintos egyenlegjavulást irányoz elő a kormányterv - ez nagyjából megfelel a szükséges kiigazítási igénynek. 40%-át a kiadási oldal; 60%-át a bevételi oldal adja. A kiadások részben egyszerű kiadáscsökkentések és elvonások, részben szerkezeti reformokhoz köthetők (önkormányzati reform; intézményi reform).

A bevételek növelését a korábbi válságadók átfazonírozásával, illetve az elektronikus útdíj bevezetésével tervezi a kormány. Előbbiek esetében az a koncepció, hogy míg eddig a szolgáltató cégek fizették az adót, mostantól majd a szolgáltatásokat igénybevevők fogják (kivétel ez alól az energia-adó, már ha nem hárítják át a költségeket a cégek az ügyfeleikre). Azaz a jövedelmi adókról a hangsúly átkerül a fogyasztási típusú adókra (egyébként ezt régóta tanácsolják a nemzetközi szervezetek Magyarországnak).

"Számszakilag nagyjából rendben van a konvergencia-program abban a tekintetben is, hogy reális makropályára épültek a tervek (idén 0,1%, jövőre 1,6%-os növekedés). Amennyiben az EU-nak nem lesznek kifogásai egyik intézkedéssel szemben sem, akkor sikerülhet kikerülni a túlzott deficit eljárásból, és a meglebegtetett szankciók (kohéziós alapok kifizetésének a felfüggesztése) sem kerülne érvényesítésre. Jegybank törvény ügyében is közeledtek az álláspontok, ha jól értjük a dolgot, akkor talán a Parlamentnek beterjesztett módosításokkal kipipálhatjuk ezt a pontot is", vélik a Raiffeisen elemzői.

Így pedig valóban megindulhatnak az IMF-hiteltárgyalások, amelyek lezárulására a nyáron sor kerülhet. A bizonytalanság miatti kockázati felár fele-kétharmada eltűnt az eszközárakból. A bizonytalanságok teljes kiárazódása még hoz némi forinterősödést és hozamcsökkenést, de ezt nem a következő hetekre várják a banknál.

Köszönhetően a kedvező hazai fejleményeknek sikerült a BUX-nak két egymást követő héten erősödnie. Erre nem volt példa február eleje óta. A forgalom tovább bővült, és már második hete a negyedéves átlag felett található. A korábbi ellenállás a 18000-en most már mint támasz szerepel, míg új ellenállás az 50 hetes mozgóátlag (18821). Remélhetőleg a korábbi mélypontok 17400 környékén egyelőre nem kerülnek visszatesztelésre.

A hét nyertese egyértelműen az OTP, amely közel 3 hónapos lassú csökkenés után három nap alatt kívánta behozni lemaradását. Érdekes módon ehhez mégsem csatlakozott kimagasló forgalom. A pénteken tartott közgyűlésen elfogadták a 100 részvényenkénti osztalékot. A cég kedvező hitelezési környezetet lát közép-Kelet-Európában, de konkrét felvásárlási célpontja továbbra sincs, de keresnek. A bank megfelelő likviditási tartalékokkal rendelkezik, hogy a valuta rögzítés hatásai se érintsék túlságosan érzékenyen. A részvényárfolyam szempontjából a 3600 forint már támasz, míg ellenállás a 3800/4000 forint párosa.

A Mol-nak immár negyedik hete nem sikerül 18000 forint felett zárni. Így ez a szint továbbra is jelentős ellenállásként szerepel. Támasz a 200 hetes mozgóátlag  (17173). A közgyűlés itt is elfogadta az osztalékot, viszont kihívásokkal teli finomító környezetre számítanak az idén.

A Magyar Telekom részvényeit az 50 hetes mozgóátlag (533) támasztotta egész héten. Annak ellenére, hogy május 4-én forog utoljára 50 forintos osztalékkal a papír meglehetősen visszafogott heti teljesítményt nyújtott. Az 550 forint komoly ellenállásnak számít. Meg kell barátkozni a gondolattal, hogy az osztalék levágása után a tavalyi évi mélypontok (475) kerülhetnek középpontba.

A Richtert esetében még mindig a kulcsfontosságú 200 hetes mozgóátlag (36870) támasztja a részvény árfolyamot. A legnagyobb hazai gyógyszergyártó kimaradt a heti hajrából, defenzív mivolta miatt. A forgalom még csökkent is a héten. Ellenállásnak továbbra is a 38000 forint jelölhető meg. Viszont a napi szinten kirajzolt szűkölő háromszög egyre kevesebb helyet hagy a megszokott szűk mozgásra. A Raiffeisen szakértői szerint komolyabb elmozdulás valószínűsíthető. "Pillanatnyilag ugyan közelebb van a Bollinger szalag felső szárához, de ki tudja meddig bírja a 200 hetes mozgóátlag."

Európa szenvedett a hét elején

Meglehetősen problémásan indult a hét Európa számára. A francia választásokon Sarkozy alulmaradt kihívójával Hollande-val szemben. A legfrissebb közvélemény kutatások szerint továbbra is 10 százalékponttal le van maradva. Javítási esélyt kap szerdán az egyetlen tévévitában kihívójával a május 6-i választások előtt. Az első fordulóban meglepően erősen szereplő LePen szavazataiért zajlik most a harc.

A hét elején Hollandia is felkerült a problémás európai országok térképére, mivel még nem sikerül elfogadni a költségvetést. Fennállt a veszélye, hogy szétesik a kormány. Azonban a hét derekára már pozitív hangnemben nyilatkoztak a 30-i határidővel kapcsolatban. Hétfőre kell mind a 27 tagországnak benyújtania költségvetési terveiket.

A kötvényaukciók  terén is mozgalmas hét elé nézünk. Pénteken ugyan rosszabbul sikerült az olasz kötvényaukció, de a Raiffeisennél nem tételezik fel, hogy a jövő heti francia, spanyol illetve portugál kibocsátásokra ne lenne megfelelő kereslet. Szerintük a pénteki S&P általi spanyol leminősítés sem tántorítja el a befektetőket az aukcióktól.

Németországban ezzel ellentétben 0,1% alá esett a héten a kétéves kötvény hozam. Ez alacsonyabb, mint az amerikai háromhavi érték. Európa motorjánál maradva meglepte a piacokat, hogy nemcsak az európai PMI-adatok csökkentek 2009 júliusa óta nem látott szintre. A német gazdasági termelői konjunktúra indexe még nagyobb mértékben is esett, mint az uniós mutató. Úgy látszik, az első negyedévi erősödés kontinensszerte csak átmeneti korrekció volt.

A jövő héten uniós inflációs, munkanélküliségi és német kiskereskedelmi adatokat kapunk. A várakozások sorban csökkenés, növekedés és visszaesés. A spanyol GDP is megjelenik, de itt senkit sem fog meglepni, hogy tovább zsugorodik a gazdaság, nem úgy, mint a mostani héten Anglia
esetében
. Emellett lesz EKB-kamatdöntést is, ahol semmilyen lényeges változtatásra nem számíthatunk.

A héten megjelent jegybanki hitelezési felmérés eredménye, hogy nem nőtt a hitelkereslet, viszont a spanyol bankok előszeretettel használják ki a központi banki olcsó forrást biztosító programjait. Azonban a kis- és középvállalatok véleménye szerint hat hónap időtávon nehezebb lesz a hitelhez jutás.

Az Apple megint minden képzeletet túlszárnyalt

Március közepe óta nem sikerül két egymást követő héten emelkedni az S&P 500-asnak. Az index pillanatnyilag az 1400-as szinttel küzd, ahol több fontosabb ellenállás is található. Ennek legyőzése esetén a korábbi éves csúcsszintek 1420 környékén kerülnek képbe. Ellenkező esetben a már többször kipróbált támaszok 1370/80 között lépnek újra életbe. A forgalom az elmúlt időszakban a kiemelkedő cégeredmények ellenére nem haladta meg az átlagot.

Az S&P 500-beli cégek fele jelentett már és eddig a technológiai szektorbeli vállalatok vezetik a mezőnyt, míg utolsó helyen az alapanyagszektor-beli cégek szerepelnek. Persze ebben a felállásban nagyon nagy szerepe van az Apple-nek, amely megint minden (meglehetősen alacsony) várakozást felülmúlt köszönhetően az ázsiai térnyerésnek. A korábbi 62%-os átlaggal ellentétben eddig a cégek 72.4%-a haladta meg az előzetes eredményvárakozásokat, miközben az eredménynövekedés mértéke elmaradt a legutóbbi negyedévétől.

Az évben eddig 150 darab cég növelte osztalékát, ami 2005 1Q óta példátlan. Akkor 152 cég járt el így. Úgy tűnik, a részvénypiaci erősödés a gazdaság lassulása mellett is folytatódik.

A pénteken megjelent GDP-adat kimagasló személyes fogyasztás mellett az alacsonyabb beruházási szint miatt elmaradt az előzetes értékektől. A chicagói Fed által összeállított Nemzeti Aktivitási Index, amely 85 gazdasági mutatót tömörít magába, immár 3 hónapja csökken és már a negatív tartományban található. Mindemellett a Fed bizonytalan az újabb mennyiségi lazítást illetően. Mindenki kedvére valót hallhatott bele a szerdai beszédbe.

Érdekes fejlemények alakultak ki a hangulatindikátorok világában. A kisbefektetői optimizmus, hogy drágulni fognak a részvények, tavaly szeptemberi mélypontokra esett, miközben a pesszimisták tábora harmadik hete található a hosszú távú átlag felett. A befektetési hírlevélírók most követték a trendet. Ott október eleji mélypontokon áll az emelkedésben hívők száma, de a pesszimisták nem nőttek elmúlt heti számukhoz képest.

A befektetési alapbeli pénzmozgásokat figyelve a megelőző három hét összegének megfelelő pénzt vettek ki a belföldi részvényalapokból a megelőző héten. A pénzt most nem kötvényalapba, hanem külföldi kitettségű alapba helyezték. Az ilyen mértékű pesszimizmus általában részvénypiaci emelkedést szokott eredményezni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!