Kimagasló teljesítmény az új jegybanktörvény miatt
Kiemelkedő teljesítményt nyújtottak az elmúlt időszakban a magyar eszközök. A 10 éves kötvényhozam 8 százalék alá csorgott az április végi rali óta először. Hasonlóképp a forint is járt 285 alatt az euróval szemben. Mindemögött két fő tényezőt érdemes keresni a Raiffeisen Bank szerint. A nemzetközi hangulat kedvezőbb lett a héten a görög vész-forgatókönyvek elsikkadásával, de nagyobb részben a hazai erős hírfolyam a jegybanktörvénnyel kapcsolatban volt meghatározó. Varga Mihály szinte minden napra tartogatott valamilyen kommunikációs elemet, és csütörtökön be is nyújtották a parlament elé a - most már remélhetőleg végleges - módosító-tervezetet, ami Varga szerint mindenki számára elfogadható javaslat - vázolja fel heti elemzésében a bank.
A kormányzati kommunikáció azonban kevés lett volna önmagában nagy valószínűséggel, túl sokszor kiáltottak farkast. Nagy löketet adhatott azonban az MNB arra utaló magatartása, hogy elfogadja a jegybanktörvényt - most először, mióta újat írtak. Simor Vargával együtt levelet írt a nemzetközi szervezeteknek. A jegybank-ügy pedig a legnagyobb akadálya volt annak, hogy elkezdődhessenek a tárgyalások.
"A jövő héten vélhetően elfogadják a törvény módosítását, majd ezt követően nem sokkal a nemzetközi szervezetek véleménye is ismertté válik. Mindezek alapján nem lehet kizárni, hogy már nyáron leüljenek a felek az asztalhoz immár hivatalosan is. Ettől függetlenül azt viszont gondoljuk, hogy a lényegi tárgyalás-sorozat ősz előtt nem fog megkezdődni" - olvasható az elemzésben.
Hiába nyilatkozott korábban a monetáris tanács több külső tagja úgy, ami korai kamatcsökkentést sugallhatott, a jövő heti ülésen szerintünk nincs tere ilyenre a jegybankároknak, és tartani fogják 7 százalékon az alapkamatot. Még úgy sem látunk kamatcsökkentésre sok esélyt, hogy a forint kirobbanó erejében van. "A piaci hangulatjavulás, pontosabban inkább csak fellélegzés szerintünk ideiglenes lesz, a nemzetközi vizek is rövidesen újra háborogni fognak, az EU/IMF témában sem számítunk gyors megállapodásra. Ennek megfelelően lényegileg gyengébb forintárfolyamra számítunk ősszel, és jó alkalomnak tartjuk a mostani árfolyamot kihasználni deviza vásárlásához" - áll az elemzésben.
Részvénypiac: erősebb volt a külföldi szembeszél
A magyar részvénypiac hiába próbált néha a nemzetközi trendek ellen menni a külföldi szelek erősebbnek bizonyultak. A kedvező hír, hogy a EU által kifogásolt jegybank törvény már módosítva a parlament előtt van, csak az OTP árfolyamára volt pozitív hatással, de arra is csak átmenetileg. A 18 havi mélypontra zuhanó Brent olajárak a Mol árfolyamát húzzák lejjebb. Így a BUX index hiába érintette meg az 50 hetes mozgó átlagot (17 900) péntekre a nyitószintek alá csökkent a mutató. Mindehhez gyengébb forgalom társult, mint a megelőző héten, de így is elérte a negyedéves átlagot. Támaszokat a 17 000, illetve a 16 600-as szintek nyújtanak, míg célnak továbbra is az 50hmá szerepel, valamint a 18 000-es érték.
A Mol különleges fordulós alakzatot rajzolt heti szinte. Legutoljára tavaly december 9-én tett hasonlót, akkor négyhetes csökkenés követte a január eleji mélypontokig. Most is fennáll a veszély, hogy sérül a két hete fennálló 16 000 forintos támasz, ami újra 15 000 forint alá repítené az árfolyamot. Ellenállásnak immár harmadik hete a 16 800 forint szerepel.
Az előző héten vártaknak megfelelően az OTP kitört szűkülő háromszögéből és tavaly július után először meghaladta az 50 hetes mozgó átlagot (3708). A forgalom ennek megfelelően április vége óta nem látott magasságokba erősödött. Azonban a nemzetközi hangulat lefordulása miatt - ebben nagy szerepe volt a Fed döntésnek - végül veszteséggel zárta a hetet a bankpapír. Támasz a 3500 forint, míg ellenállás a gyorsan süllyedő 50hmá. 3500 forint alatt újra a 3350 forint kerül célkeresztbe.
A Magyar Telekomnak sikerült a 450 forintos támasza fölött maradnia, annak ellenére, hogy két hét emelkedés után újabb csökkenő hét született. A forgalom visszaesett az előző héthez képest, de csökkenésben ez kifejezett előny. Ellenállásként a 460 forint vár meghódításra, míg a 450 forint alatt a 445 szerepel.
A Richter, immár harmadik hete megmaradt 36 000-37 150 forintos sávjában. A forgalom ugyan visszaerősödött a negyedéves átlag fölé, de míg nem sikerül kitörni a sávból trendről nem beszélhetünk. Ellenállás a 200hmá (37 018), míg támasz az 50hmá (35 901). Egészen addig, amíg konkrét előrelépés nem születik az IMF megállapodással kapcsolatban nem várhatjuk, hogy a magyar piac felülteljesítsen. A nemzetközi piacok viszont pesszimista hangulatban várják a jövő hetet.
mfor.hu