5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Most először talán a kormányfő is felismerte a 2012-es év nehézségeit, pénteken már arról beszélt, hogy újra kell tervezni a jövő évi költségvetést és mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy elkerüljük a recessziót. A Raiffeisen Bank heti elemzése szerint az újratervezés nehéz lesz, alaposan át kell számolni a terveket a 3 százalék alatti hiány érdekében.

Indulhat az újratervezés

A harmadik negyedéves GDP részletes statisztikáiból nagyjából az a kép sejlik fel, amire eddig is számítani lehetett. A magyar gazdaság viszonylag jól tartja magát a nemzetközi folyamatokhoz képest, de ez túlnyomó részt a mezőgazdaság erős közepes teljesítményének, és a még mindig pozitív ipari exportnak köszönhető. A másik oldalon viszont a belföldi szektorokra termelő ágazatok tovább szűkülnek. Ezen belül is mellbevágó az építőipar teljesítményének hatodik éve történő visszaesése, ahol még mindig 14 százalék feletti visszaesést látni az előző évhez képest.

Az idei év hátralévő részében tovább lassulhat a gazdaság, igazán azonban jövőre lesz nehéz évünk. És most először a kormányfő nyilatkozataiból is az tükröződik, ezt felismerte. Orbán az európai ülésen történtekről szóló sajtótájékoztatóján szólt az itthoni dolgokról is. Elmondása szerint újra kell tervezni a magyar költségvetést miután az eurózónában recesszióval is lehet számolni, és ez ránk is hat. A növekedési előrejelzéseket lejjebb kell vinnie a kormánynak, és komoly gazdaságpolitikai feladat lesz, hogy hazánkban ne legyen recesszió - idézi Orbán mondanivalóját a Raiffeisen heti elemzése.

"Szerintünk egyelőre nincsenek meg a feltételei annak, hogy valóban elkerülhető legyen a magyar gazdaság visszasüllyedése a recesszióba: a beruházások jelentős és a fogyasztás kisebb mértékű visszaesése miatt nagyjából 2 százalékos GDP-csökkenéssel számolunk. Nagyon alaposan át kell számolni azt a tervezetet tehát, hogy a 3 százalékos GDP arányos büdzsé hiányt teljesíteni tudja a kormány. És erre nagyon kevés ideje van a kabinetnek, 10 nap múlva elvileg már zárószavazást tartanak a jövő évi tervezetről" - emlékeztetnek a szakemberek.

Egyelőre nem tiszta, mire számíthatunk, de a levegőben érezhető a feszültség ezzel kapcsolatosan. A kormányfő ugyanis valamikor december közepe után néhány nappal újabb "spekulációs támadásra" számít a forint ellen. Nehéz azt képzelni, hogy az EU csúcson történt kommunikációs bakira, vagy a költségvetés újratervezésének bejelentésére gondolt volna. Amennyiben a kormánynak szándékában áll újabb "unorthodox" eszköz bevetése még decemberben, akkor viszont a forint nagy mértékű gyengülésére minden esély megvan.

A részvényekre az európai szappanopera lehet hatással

A magyar részvénypiac az elmúlt héten is a változó európai hangulatnak volt kitéve, így nem meglepő, hogy az elmúlt kilenc hétből immár ötödszörre zár alacsonyabb szinten. A forgalom is csökkent, így az elmozdulás súlya is kisebb. A BUX index nem bírt a 18 000-es szintekkel immár többedszerre. Szeptember eleje óta nem zárt az index ezen szint felett. Az első komoly támaszt 16 500 környékén találhatjuk.

Az index legnagyobb súlyú tagja, az OTP annak ellenére, hogy az európai bankokkal ellentétben nem kell többlet tőkét bevonnia, esett heti szinten. A papír nem bírt szabadulni a nemzetközi negatív hangulattól, így újra a 3000-es támaszok kerültek célkeresztbe. Egy esetleges emelkedés esetén a 3300-as szint lesz az első komolyabb akadály, ami leküzdésre vár. A jövő héten kormány oldalról a költségvetés kerül középpontba, aminek újratervezése van napirenden. Viszont ennek kimenetele nem lesz hatással a részvénypiacokra, helyette az európai szappanopera további bonyodalmai irányítják a kereskedést.

A Mol továbbra sem bír a 18 000-es szinttel, ami azt jelenti, hogy a 17 500-as támasznak kell újfent meggátolnia a csökkenést. Ez a szint egyben a 200 hetes mozgóátlag szintje is, ami már korábban is betöltötte ezen szerepét. A Magyar Telekom volatilis héten van túl. Az 520-as szintekről lepattanva 10 forint esése után péntekre sikerült a hétfői szinteket visszahozni. Azonban az 520-as szint továbbra is ellenállásként szerepel. A legnagyobb hazai gyógyszergyártó esetében október eleje óta nem látott szintekre csökkent a részvényárfolyam. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt négy hétből immár harmadszor csökken a Richter. A heti mélyponton záró papír pillanatnyilag a 34 000-es támaszokon tartózkodik. Ez alatt azonban a 32 000-es értékek állíthatják csak meg. Északi irányban továbbra is a 36 000-es szint az, amit le kellene küzdeni. Az Egis az elmúlt 11 hétből most zárt csak alacsonyabban heti szinten. Mindezt alacsony forgalom mellett tette, így továbbra is van lehetőség arra, hogy az ellenállásként szereplő 50 hetes mozgóátlagok leküzdje. Szerencsére a 200 hetes mozgóátlag még mindig tartja az árfolyamot és ennek letöréséig komoly értékvesztéstől nem kell tartanunk - zárul a magyar részvénypiac elemzése.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!