Hiába történtek meg a kormányváltások Görögországban és Olaszországban nem hoztak megnyugvást a piacokon. Az olasz tízéves hozam alig van csak a kritikus 7 százalék alatt, míg a spanyol hozamok emelkedésnek indultak. A befektetők nagyobb szerepvállalást várnak az EKB-tól emellett továbbra is hiányzik az európai mentőalap, az EFSF kibővítésének gyakorlati megvalósításáról szóló forgatókönyv, azaz ki ad bele pénzt. Maradhat tehát a volatilis kereskedés, a kilátások egyértelműen romlottak a mögöttünk álló héten.
Ezt támasztja alá a technikai kép is, az S&P-ben törni látszik az 1220-as támasz, amennyiben 1200-on is átesnek, technikailag már lefelé áll a zászló. Így vételi pozíció nem ajánlott, sőt az 1200-on való átesés már a short pozíció nyitását is indokolhatná.
A hazai piac erősen esett a hét első felében a leminősítés veszélye és a forint rekord szintre történt gyengülése miatt. Jelentősen átrajzolhatja a képet viszont, hogy a kormány bejelentette, az IMF-hez fordul hitelkeretért. Ez jelentősen csökkenthetné az országkockázatot és legalábbis a spekulánsok irányából csökkentheti a nyomást az eszközökön.
Különösen amennyiben az eddigi nem ortodox lépések helyett ismét előtérbe kerülnének a strukturális reformok. Más kérdés, hogy alapvetően negatív hangulatban így sincs sok esély a jó teljesítményre abszolút értelemben. Középtávon viszont mindenképpen jelentős támogató tényező lehetne és a hazai piac átsúlyozását hozhatná a befektetési portfoliókban felülteljesítést biztosítva. Hatványozottan igaz ez az OTP-re, miután a Raiffeisen véleménye szerint egy ilyen megállapodás erősen mérsékelné annak a kockázatát, hogy továbbiakban az előző hónapokhoz hasonló nem ortodox lépésekkel szembesüljenek, azaz, hogy a végtörlesztés a jelenlegi formájában legyen kiterjesztve.
Ebből a szempontból irányadó lehet a Bankszövetség által beterjesztett javaslat is, amely még nem nyilvános, illetve az erre vonatkozó kormányzati reakció. Ebben az ügyben a következő napokban várható információ. Amennyiben a bank elemzőinek ezen várakozása beigazolódik, az OTP-ben akár erőteljes átárazódás is bekövetkezhet, hiszen a fundamentumok lényegesen magasabb árazást indokolnának. A jelenleg futó végtörlesztésből a bank 40 milliárd forintos veszteségre számít (részvényenként 150 forint), ez teljesen be van árazva, a fő problémát a jövőbeni veszteségekkel kapcsolatos bizonytalanság okozza. Most ez kerülhet tisztázásra. Technikai szempontból fontos, hogy 3000 felett tudott zárni a papír, így egyelőre lekerült a napirendről a 2750-es korábbi mélypont törése. A következő napok döntő fontosságúak lehetnek, bár pozitív fordulatra várunk, a korábbi tapasztalatokból kiindulva érdemes először megvárni a híreket mind az IMF mind a végtörlesztés ügyében.
Hozta a várakozásokat a Mol is, amely szintén preferálhat az országkockázat javulásából, ráadásul számára kedvező az olajár alakulása is. A cég hozta a várakozásokat a negyedéves jelentésben. Technikailag pedig már rövid távra is pozitívan néz ki, miután 18000 fölött tudott zárni. A tér 20000-ig nyitva, így most mind rövid távra, mind hosszabb távra vétel. A kitörés 18000 felett él csak. Az MTelekomban is hozhat javulást egy esetleges megállapodás, elkerülve ezzel az 500-as szintek letörését tartósan. Ugyanakkor attól messze állunk, hogy felfelé tudjon megindulni, így a Raiffeisen továbbra sem ajánlja a papírt.
A defenzív gyógyszergyártókra nem gyakorolt érdemi hatást az IMF-hír, ettől függetlenül technikailag relatíve jól néznek ki a papírok. A Richterben a 37000, az Egisben a 19000 áttörése a következő feladat. Ugyanakkor az elemzők rövid távon hiányolják azt a katalizátort, amely fundamentális oldalról ezt a lökést megadhatná, hacsak nem jön váratlan pozitív hír a K+F leírhatóság engedélyezéséről. Ezen a kép egészen addig él, amíg 35000, illetve 18000 felett tartózkodnak.
mfor.hu