4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a devizahitelesek mentését szolgáló első törvényt elfogadták pénteken, még mindig nem tiszta egy sor részlet, mely nagyban meghatározná az egész intézkedés-sorozatot - vélik a Raiffeisen Bank szakemberei.

Pénteken elfogadta a parlament azt a törvénytervezetet, melyet a Kúria döntései alapján nyújtott be a kormány a lakossági hitelek kapcsán. Immár nem csak devizahitelekről beszélhetünk, de a változtatások ellenére még mindig nem tiszta egy sor részlet, ami nagyban határozhatná meg az egész intézkedés-sorozatot - írják heti összefoglalójukban a Raiffeisen Bank szakemberi. Ebből adódóan hatalmas szórás van annak megítélésében, hogy a bankrendszert milyen mértékben érinti a csomag. A Magyar Nemzeti Bank 600-900 milliárd forintos veszteséget számol, de ennél mindkét oldalról több száz milliárddal eltérő számot is láthattunk Az MNB szerint egyébként átrendeződést hozhat a bankrendszerben a devizahiteles csomag, amely átrendeződést már elég rég óta áhítja (legalábbis a nyilatkozatok alapján) a jegybank.

Lassuló gazdaság

Az utóbbi napokban érkező makrogazdasági statisztikák azt mutatják, hogy a második negyedévben lassulni kezdett a magyar gazdaság. A kiskereskedelem az év első négy hónapjában rendre 6-8 százalék körüli növekedési statisztikákat produkált, ami májusra 5,1 százalékra lassult. Sőt, a szakemberek szerint ha a dohánytermékek megváltozott kereskedelmétől (ami egy metodológiai kérdés) megtisztítjuk az adatokat, a növekedés mindössze 2,6 százalékos.

Hasonlóképpen az ipari termelés is lassult májusra az előzetes adatok alapján, igaz még így is 9,6 százalékos növekedést mutat ki a statisztikai hivatal. A vállalati felmérések (az Európai Bizottság ESI mutatója, valamint a feldolgozóipari BMI) meg azt mutatják, júniusban még további lassulás következhet.

"A tévedések elkerülése végett leszögeznénk, hogy ezek az adatok számunkra azt tükrözik, hogy fokozatosan visszatér a gazdaság arra a dinamikára, melyet előzetesen az idei évre feltételeztünk (hiszen az első negyedév jókora pozitív meglepetés volt ehhez képest), tehát maga a növekedés nincs veszélyben" - jegyzik meg az elemzők. Ennek tükrében a jövő héten megjelenő külkereskedelmi adat is vélhetően egy fokkal vékonyodó többletet fog mutatni májusra várakozásaik szerint. Az infláció a másik oldalon viszont nem mozdult júniusban sem a nulla körüli szintjéről a benzinárak emelkedésének ellenére sem előrejelzésük szerint.

5-ből 4 csökkenő hét

Negyedik csökkenő hetét regisztrálta a hazai index az elmúlt ötből. A pénteken bejelentésre kerülő devizahiteles csomag tartotta izgalomban a befektetőket. Az OTP a közel 3500 milliárd forintos deviza jelzálog állomány 20 százalékát birtokolja, így a törvény őt érinti a leginkább. 

szerk: a bank pénteki rendkívüli közleménye szerint 137-147 milliárdos veszteséget jelent számára a pénteken elfogadott törvény a legrosszabb esetben. 

Pénteken az Erste bejelentette, hogy 40 százalékos céltartalék növelésre kényszerül és így 1,6 milliárd eurós vesztesége keletkezhet az idén. Ilyen bejelentés mellett egyáltalán nem meglepő, hogy az OTP március óta nem látott veszteséget szenvedett el. A papír törte a 4300 forintnál lévő támaszait és így a 4000 forintos támaszok kerültek előtérbe. Technikailag is alátámasztott a csökkenés, ami legrosszabb esetben akár 3600 forintg is eltarthat.

A Mol második csökkenő hetét regisztrálja és újra a 12000/11800 forintos támaszait teszteli. Ez alatt a 10 700 forint állíthatja meg a csökkenést. Fordulathoz jelentős drágulás szükséges. Az állam és a Crescent Petroleum is tagadta, hogy ők adták volna el a 4 százalékos részesedést. A Dana-nak egymagában volt 4 százaléknyi tulajdona, amint túladhatott. Az Adriai tengerben található Izabele mezőn, amiben az INA-nak 30 százalékos részesedése van, megkezdődik a kitermelés, ami akár 4,5 millió olaj egyenértékes napi kitermelést is jelenthet földgázban.

A Magyar Telekomot technikailag enyhe túlvettség jellemzi, de van esély a 352 forint, egyben az éves csúcs is, meghaladására. Támasz a 340/335 forint. A Richter negyedik hete drágul és ezzel a legjobb teljesítményt nyújtja a nagypapírok közül. Technikailag jól néz ki, túlvettségről nincs szó. Cél a 4400 forint meghaladása. Azonban a 4450 forint képez jelentősebb akadályt, aminek a leküzdése nélkül korrekcióra számíthatunk akár 4100-ig. A jövő hét gazdasági adatokban egyáltalán nem lesz bőséges, így az amerikai gyorsjelentési szezon, illetve a törvény értelmezése kapja a főszerepet.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!