5p

Jelenleg élesen szembeáll a részvénypiaci optimizmus azzal, ami a reálgazdasági folyamatokban látható, sokáig nem mehet így - olvasható a Concorde Értékpapír Zrt. pénteken kiadott elemzésében. A gazdaság magára találása szempontjából a legfontosabb a lakossági fogyasztás növekedése lenne, de a kormányzati mentőcsomagok egyelőre csak átmeneti javulást hoztak.

Az egész világra jellemző, hogy a 2008 végén és 2009 elején tragikus teljesítménnyel álltak elő mind a reálgazdaságok, mind a részvénypiacok. Ebből látunk jelenleg egy hatalmas felpattanást a részvénypiacokon, azonban a reálgazdaság ilyesmivel még adósunk, itt a legtöbb pozitívum, ami elmondható, hogy nem romlanak tovább a mutatók - vélekedik Móró Tamás, a Concorde elemzője.

A gazdaság magára találásának legfontosabb motorja, a lakossági fogyasztás (azon belül is az amerikai lakosságé) fellendülése lenne, azonban ez továbbra is gyenge, a kormányzati csomagok által stimulált javulás átmeneti. Ráadásul nagyon nehéz látni, hogy vajon mitől fog újra beindulni a lakossági fogyasztás az EU-ra és az angolszász országokra jellemző magas eladósodottság, az ismét emelkedésnek induló megtakarítási ráta és a hitelezni vonakodó bankok mellett.

Ugyanakkor a tőzsdék úgy működnek, hogy nem a jelenlegi gazdasági állapotot tükrözik, hanem megpróbálják eltalálni a fél évvel későbbi állapotot - olvasható az elemzésben. Mivel a gazdaság ciklikus, és a múltban a visszaesését fellendülés követte, ezért egy ilyen potenciális alj a fellendülés reményét kelti. Ezen kívül a rengeteg teremtett pénz az, ami a reményt kelti a világban, ami meg is teheti a hatását mindaddig, amíg alacsony a kapacitáskihasználtság és nincs infláció.

Ezen várakozás által gerjesztett optimizmus vezet oda, hogy ismét rengeteg pénz áramlik a részvényalapokba. Különös tekintettel a fejlődő piacokba fektető alapokba, ami most az emelkedés motorja, a megváltást ismét Kínától várja a világ.

Röviden megfogalmazva a jelenlegi (számokban inkább csak a közeljövőben megmutatkozó) gyors fellendülés után egy elnyújtott stagnálásra/lassú, trend alatti növekedésre számítunk. Például az első negyedéves borzalmas amerikai kibocsátási adatok és az ennek következtében leépült készletek után, az amerikai második negyedéves GDP erősen pozitív lehet, bár az autógyárak folyamatos leállása még ebbe is bezavarhat - vélekednek a Concorde szakemberei.

A gyors talpraállás egyik legnagyobb gátja a már említett lakossági fogyasztás kilátástalansága mellett az lehet, hogy a bankrendszer a korábbinál jóval lassabb expanziót képes és akar finanszírozni. A fejlett országokban emiatt jóval nehezebb lesz a talpraállás, mint a fiskális szempontból expanzióra képes és jelenleg alacsony tőkeáttétellel működő országokban, például Kínában. Ugyanakkor a kínai növekedés szerkezete sem feltétlenül egészséges, a fő hajtóerőt itt is a kormányzati kiadások jelentik, és a cél lényegében a "kihúzás" addig, amíg a fő exportpiacok beindulnak. Ez azonban a tőkeáttételek leépítésének időszakában kétséges, így ott sem fog a növekedés visszatérni a korábbi szintekre.

A kínai lakosság "átállítása" fogyasztásra egy lehetséges és kívánatos cél, halad is előre ez a folyamat (pl. jelenleg már több autót adnak el Kínában mint az USA-ban, persze van különbség egy kínai 4000 dolláros miniautó és egy 40 000 dolláros amerikai V8-as "hajó" között), de átfogó szociális reformok, nyugdíjrendszer és egészségbiztosítás nélkül nem fog begyorsulni, így ez csak hosszú távon fog megvalósulni.

Szerintünk a részvénypiacok jelenleg a megvalósíthatónál lényegesen gyorsabb fellendülést áraznak - olvasható a brókercég értékelésében. Sok ciklikus papír forog 16-18 közötti 2010-es P/E-n, amely túlzottnak tűnik, bár az eredménybecslések pontossága igen kétséges. Szintén aggodalomra ad okot a részvénykibocsátás céljából agyonkozmetikázott banki eredmények, amely a valóságnál sokkal rózsásabb képet festenek.

A hét eleji szinteknél magasabb árakat jelenleg nem látunk fundamentálisan megalapozottnak, ezért a rally következő szakaszához már a fundamentumok megalapozott javulására is szükség lenne. Ennek a jele egy drasztikus csökkenés lehet az új munkanélküliek számában, vagy esetleg több egymást követő hónapban javuló kiskereskedelmi forgalom lehet, természetesen az Egyesült Államokban.


Amíg ezt nem látjuk, addig csak trading (rövid távú) vételekkel próbálkoznánk, mivel több napon keresztül tartó eladási hullámok vélhetően meghozzák a vevőket, ugyanis a rengeteg legyártott új pénznek valahol le kell csapódnia. Emiatt érdemes magunkat úgy pozicionálni, hogy legyen részvénykitettségünk, de a mostani szinten - sok véleménnyel ellentétben - nem gondoljuk, hogy minden pénzt részvénybe kell önteni, lesznek a nyár folyamán erre alkalmasabb időpontok is. Hasonlóan, a magas részvénykitettséggel rendelkező befektetőknek javasoljuk a részvények csökkentését, főként a hét elején látott szinteken (14 000 pont feletti BUX, 930 körüli S&P 500).

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!