4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tíz százalékkal alacsonyabb, 160,1 milliárd forint tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredményt (EBITDA) ért el a Mol-csoport 2016 második negyedévben az előző év azonos időszakához képest, de még így is felülmúlta az elemzői várakozásokat - derül ki a társaság által a Budapesti Értéktőzsde honlapján pénteken közölt adatokból.

Elemzők 158,8 milliárd forint negyedéves tisztított EBITDA-ra számítottak a portfolio.hu által készített konszenzus szerint. A konszolidált, nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készült pénzügyi gyorsjelentés szerint az idei első fél évben elért tisztított EBITDA 9 százalékkal kevesebb az előző év azonos időszakában elért 304,5 milliárd forintnál.     

A második negyedévben a Mol-csoport speciális tételek nélküli EBITDA-ja 181,5 milliárd forintot ért el, ami 7 százalékkal alacsonyabb az előző év második negyedévi bázisánál.     

Az értékesítés nettó árbevétele 913,7 milliárd forint volt április-júniusban, ami 19 százalékkal alacsonyabb a 2015. második negyedévi 1129 milliárd forinthoz képest. Az első hat hónapban a vállalat 21 százalékkal kevesebb, 1613 milliárd forint nettó árbevételt ért el, mint egy évvel korábban.

A jelentés idézi Hernádi Zsoltot, az olajipari vállalat elnök-vezérigazgatóját, aki szerint a Mol-csoport továbbra is jó úton jár, és az első fél éves eredményeket alapul véve az olajkonszern bízik abban, hogy az éves tiszta EBITDA eléri a korábban kitűzött 2 milliárd dollár feletti 2016-os célt. A kutatás-kitermelés (upstream) üzletággal kapcsolatban megjegyezte, hogy három szénhidrogén találatot is elért a vállalat Pakisztánban, valamint továbbhaladt a kitermelést növelő programmal, a szervezet-átalakítással és a költségcsökkentéssel. Hozzátette: a feldolgozás és kereskedelmi (downstream) üzletág petrolkémiai és kiskereskedelmi tevékenységével sikeresen ellensúlyozta a finomítói árrések csökkenésének hatását.

Simola József, a Mol-csoport pénzügyi vezérigazgató-helyettese szerint a harmadik negyedév után ismét pozitív eredményekről számolhat majd be az olajipari vállalat. Video-kommentárjában közölte azt is, hogy a Barátság/Adria vezetékek felújítása után tovább folytatódott a kőolaj-ellátás diverzifikálása, a pozsonyi finomító pedig sikeresen feldolgozta az első kurd olajszállítmányt, amely az Adriai-tenger felől érkezett.

Az első fél éves adatok alapján az upstream üzletág speciális tételek nélküli EBITDA-ja 20 százalékkal kisebb lett tavalyihoz képest, 90,8 milliárd forintot ért el, ugyanakkor negyedéves alapon ez 15 százalékkal magasabb eredmény. Az EBITDA első fél éves eredményét a jelentésben elsősorban a csökkenő nyersanyag-árakkal indokolta a Mol, amelyet csak részben tudott ellensúlyozni a 8 százalékos termelésnövekedés, a 13 százalékkal alacsonyabb kitermelési költségek és az alacsonyabb kutatási költségek.     

A downstream üzletág "tiszta" újrabeszerzési árakkal becsült első fél éves EBITDA-ja 209 milliárd forint lett.  

A gáz midstream (gázszállítási üzletág) az idei második negyedévben 20 százalékos csökkenést könyvelt el - a 8,3 milliárd forintos speciális tételek nélküli EBITDA alapján -, az egy évvel korábbi 10,3 milliárd forinthoz képest. A jelentés szerint a csökkenő eredmény elsősorban a magyar szabályozói környezet változásának következménye.     

A jelentés alapján a beruházások és befektetések 2016-os értéke 126 milliárd forintot ért el a második negyedév végére, ami egy év alatt 30 százalékos növekedés, azonban a második negyedévi beruházások és befektetések összege 22 százalékkal alacsonyabb a tavalyi azonos időszakhoz képest.     

A Mol-csoport 212,2 milliárd forint működési cash-flowt ért el az első fél évben, ami 16 százalékkal magasabb a 2015-ös azonos időszaki értéknél.     

Az idén a második negyedévében, a nettó adósság kismértékben, 672 milliárd forintra nőtt, a nettó eladósodottság (gearing) 27,8 százalékra változott. A Mol 2016 második negyedévében 55 milliárd forint osztalékot fizetett.    

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!