3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyenge napja volt a hazai börzének, nem tudtunk csatlakozni Amerikához és Ázsiához az emelkedésben. A BUX index délután 2,3 százalékkal zárt keddi értéke alatt. Az OTP és a Magyar Telekom több mint 4 százalékot buktak a kereskedés végére, de a Mol sem tudott kijönni a mínuszból a zárás előtti felrántás ellenére sem.

Az utóbbi napokban már látszott, hogy kezd kimerülni az emelkedés a Budapesti Értéktőzsdén, végül szerdán ide is ért a negatív korrekció. A BUX index egész nap keddi értéke alatt tartózkodott, a végén több mint 2 százalékos mínuszban zárt a mutató. A legnagyobb vesztes az OTP és a Magyar Telekom lett, a bankpapírok a Morgan Stanley leminősítésének köszönhetően zuhantak.

A BUX index délután 14 400 ponton zárt, ez 2,33 százalékkal maradt el a keddi záróértéktől. A forgalom szokás szerint 20-25 milliárd forint volt a részvénypiacon. A vezető papírok közül a Mol és az OTP főleg a szerda reggeli leminősítéseket érezték meg. Az olajcéget a UBS minősítette le semlegesre a korábbi vételről, a nap végén 12 945 forintot értek a Mol-papírok, ez 0,27 százalékos esés keddhez képest. A mínusz csak azért lett ilyen mérsékelt, mert a zárás előtt közvetlenül felrántották az árfolyamot. Az OTP-re nézve a Morgan Stanley fogalmazott meg pesszimista előrejelzést: az elemzők szerint legrosszabb esetben akár 600 forintig is eshet a magyar bank árfolyama, a célár viszont 2600 forint egyelőre. Az OTP a nap végére 6,14 százalékot bukott, 3440 forintért cseréltek gazdát a cég részvényei. 4,37 százalékot bukott a Magyar Telekom, mely 635 forintig esett vissza délutánra.

Vegyesen szerepeltek a gyógyszeripari részvények a szerdai kereskedés során. Az Egis 1,35 százalékot bukott, így 11 000 forinton zárt, a Richter viszont meg tudta őrizni 29 000 forintos árfolyamát. A kispapírok közül ismét meglepően jól szerepelt a Fotex, mellyel kapcsolatban megjelentek olyan hírek, hogy kivezetnék a piacról. A vállalat részvényei 6,11 százalékkal drágultak a nap végére.

A forint egész nap 255-260 között hullámzott, a 260-as szintet nem lépte át az árfolyam. Délután nem sokkal a tőzsdezárás után 258,21-nél állt a forint az euróval szemben, míg a dollárért 197,94 forintot kellett adni fél ötkor.

A nemzetközi piacokon a befektetők többsége már egy esetleges év végi rallyra várva veszi a részvényeket, itthon azonban ennek még nyoma sincs. Európában is mínuszban voltak egész nap a vezető tőzsdék, a kontinensen még mindig a gyenge vállalati kilátások mozgatják lefelé az árfolyamokat.

Amerikában délután újabb negatív makroadat jelent meg: a várt 100 ezer helyett 157 ezer álláshely szűnt meg októberben a versenyszférában. Ez nem túl jó előjel a pénteken megjelenő munkanélküliségi adat előtt, az elemzők arra számítanak, hogy tovább fog emelkedni az amerikai munkanélküliség. A gazdaságra is negatív hatással lehet az, hogy egyre többen veszítik el állásukat az Egyesült Államokban, az amerikai gazdasági aktivitás mintegy kétharmadát ugyanis a belső fogyasztás adja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!