Az amerikai munkanélküliség emelkedése az ázsiai részvénypiacokra is negatív hatással volt: a pénteken közölt amerikai statisztikák után hétfőn reggel kivétel nélkül lefelé indultak a mutatók. Néhány index több mint 2 százalékot veszített értékéből, de mindegyik vezető ázsiai piac mínuszban fejezte be a napot.
A japán piac nem nyitott ki hétfő reggel, a többi mutató viszont gyengülést mutatott. A hongkongi Hang Seng 2,91 százalékot veszített hétfőn reggel, míg a dél-koreai tőzsde Kospi indexe 2,05 százalékos mínuszban zárta a kereskedést. Kismértékben, 0,24 százalékkal visszaesett a Shanghai Composite is.
Pénteken közölték a kiábrándító decemberi munkanélküliségi adatokat az Egyesült Államokban, jórészt ezek mozdították negatív irányba a befektetői hangulatot Ázsiában. A novemberi 6,7 százalékról 7,2 százalékra nőtt a munkanélküliség Amerikában, a decemberi 524 ezres elbocsátással pedig 2008-ban összesen 2,6 millió ember veszítette el a munkahelyét. Hasonlóan magas számra 1945-ben volt utoljára példa.
Az újabb gyenge adatból a befektetők azt a következtetést vonták le, hogy a világgazdasági recesszió hosszabb lesz a vártnál, és a következményei is súlyosabbak lesznek, mint arra most számítunk. Ázsiát mindez azért érinti érzékenyen, mert az amerikai munkanélküliség emelkedése csökkentheti a lakossági fogyasztást, ez pedig visszavetheti az ázsiai termékek iránti keresletet is.
Kínában kedden közlik a decemberi kereskedelmi adatokat, a befektetők egy része már azokat várja. A szakemberek arra számítanak, hogy a nemzetközi kereslet visszaesése miatt a távol-keleti ország exportadatai is gyengülést fognak mutatni. Novemberben hét év után először csökkenti a kínai export, míg decemberben sorozatban harmadik alkalommal esett vissza a gazdasági aktivitás az országban.