6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lassan beletörődnek az emberek a tengerentúlon a részvényárak esésébe. Hiába mondja hetek óta minden elemző, szakember, hogy venni kell a vonzó papírokat, egyszerűen nincs ok, ami miatt megforduljon a forgalom.

Hát ez eddig nem jött össze. Sőt, erre fel, tegnap az amcsi piac megpróbálta ismét behintáztatni az embereket egy „napközbe lemegyünk, majd este visszarántjuk” dologba a vége előtt, de aztán akiket beültettek, visítva adták el a pozikat a végén, amikor látták, hogy rossz lóra tettek. Ez a piac már minden modellen, számításon, értékelésen kívüli. Ide-oda mozgatja jó néhány trader, aki kvázi egymást „szívatgatja”. A volumen nem túl nagy, sok a short kint még, de nagy a pesszimizmus is, így a shortok még nem túl idegesek. Csak rossz hírek jönnek ki minden nap, így lehetnek a piacok bármennyire is túladottak, nincs mire forduljanak.


A technikai kép magában kevés. Bár nagy a sötétség kint, én (eddig a nagy medve) néhány pislákoló lángot látok azért.

1.)A szentiment negatívabb már nem is lehetne. Mindenki szajkózza, itt a vég, és már a megaoptimisták is azt mondják, ami NAGYON jó jel. Persze a vég ettől még tényleg itt lehet, de mivel a piacban benne van egy jó adag pszichológia is, ha lassan mindenki negatív, akkor az eladói nyomás eltűnhet.

2.)A nemzetközi intézmények elkezdenek stabilizáló csomagokat kiadni. Persze ezeken lehet vitázni, de aki annyira ellenzi, az szerezzen mástól és jobb feltételekkel, mielőtt kritizál. Ez fontos, hiszen stabilizálja a gazdaságokat egy időre, hogy azok végre valahára talán reformokba kezdjenek. Persze a nemzetközi gazdasági helyzet nem teszi ezt könnyűvé, de hát meg lehet azt tenni, ha nem egymással vitatkoznak még ilyenkor is a politika szereplői, mint bizonyos országokban...

3.)Kína, USA, Brazília, Európa szinte az egész világ összesen vagy 2 trillió USD (európai mértéket használva 2 billió USD) értékű stabilizáló csomagot indít be pár hónap múlva. Pénz van. A sok BRIC országban óriásiak a valutatartalékok, és a nettó államadósság: orosz-, brazil- és kínai honban szinte NULLA. Igen. Ez nem egy EM-válság kérem, nem ez most RÓLUNK szól, itt MI vagyunk válságban épp úgy, mint ahogy korábban az EM országok voltak. Akkor ők voltak nyakig eladósodva, és mi segítettük ki őket – melyet sokszor nem „fair” követelményekhez kötöttünk – most meg ők segítenek nekünk...ha akarnak. Persze akarnak, mert még (hálálkodjunk itt 5 percet) nem annyira erős a saját fogyasztói rétegük, hogy az elég legyen nekik a növekedéshez. Szükségük van még ránk. Mák. Nézzük csak meg a mai híreket: GE ázsiai és kínai alapoknál kuncsorog, a Citibankban az arab tulaj bejelentette, hogy további pénzt kész belenyomni, és a tulajdoni részét megemelni. Van itt pénz emberek, csak mivel sokan megégették magukat az elmúlt hónapokban, ezért félnek kiadni olyan gyorsan. Aki akkor vett részt a tőkeemelésben, az most mind 50% bukóban (vagy nagyobban van). Most kis pénzért nagy tulajdont szerezhetsz. Ami még jól el is sülhet... .

4.)...miért is? Jövőre jönnek a csomagok. A hozamok alacsonyan, az államok egy jó adag adósságot magukra vehetnek alacsony kamatok mellett (nem a magyar államról van szó, bár az is olcsón kap, persze nem a piacon) a privát szférától (mert ugye más nem történik, hiszen mint írtuk, az adósságot nem lehet elvarázsolni: vagy visszafizetjük, vagy másnak eladjuk, vagy csőd). Ezen felül... .

5.)...a szabályozás is erőteljesen meg fog változni. Mi a mai probléma? Az, hogy a bankoknak mindent a piaci árra le kell írniuk a mérlegben. Ennél nagyobb baromságot még nem hallottam. A hiteleket be kell sorolniuk, és ha jele van a nemteljesítés növekedésének, akkor céltartalékképzés etc. De mi van a sok struktúrával? Azt nagyrészt mind „marked-to-market” alapon kell értékelni: ez ahhoz vezetett, hogy sok lemming megnyomta a „Sell” gombot (mint ahogy erre a „Sell Mortimer” írásunkban figyelmeztettünk jóidejében!), és minden papír értéke leesett, holott lehet (biztosra is veszem sokaknál!) azok most alulértékeltek! De hát a piac ez! Ha ezt a spirált nem állítjuk meg, akkor csak rosszabb lesz! Mivel ezzel a vállalatok hitelfelvétele ellehetetlenül. Ha viszont elvágjuk, akkor a bankok – mivel már úgy is sok mindent leírtak – nem kell tovább leírniuk, megáll a leírások áradata, a tőkeemelés, sőt idővel (pár hónap, egy év) kiderülhet, hogy a papírokba beárazott veszteségek nem is realizálódnak, és akkor azokat felfele fogják értékelni a mérlegben! Azaz profitjuk keletkezik! Ez a szabályozás LÉTFONTOSSÁGÚ a biztosítóknál is, hiszen enélkül azok is gallyra mennek!! (Amúgy meg vicces nézni, hogy „arbitrálják” a biztosítok a TARP-ot, hogy megvesznek kis szutyok bankokat, akkor van bankliszenszük, és ezzel sorba állhatnak tőkéért...).

6.)Azzal, hogy mindenkit spórolásra szólítanak fel, megint nem sokat segít, hiszen ha mindenki spórol, akkor senki nem fogyaszt, azaz NULLA növekedés és a munkahelyek megszűnnek. Mint itt és mindig az életben: LÉNYEG A MÉRTÉKLETESSÉG! Szóval vegyük, ami kell, de az, hogy gyertyával világítunk és parázva vacogunk a lakásban SENKIN nem segít, rajtunk sem.

7.)Mint írtuk, az EM országok megerősödve (tele vannak nyersanyaggal, alacsony eladósodás, alacsony fogyasztói eladósodás, bizonyos országokban magas népességszám növekedés...) jönnek ki ebből, mint azt korábbi írásaimban is kiemeltem. Brazília, Kína, bizonyos mértékben az oroszok is. Ha részvényt vennék, BOVESPA és a kínai piac lenne. Emellett vannak egyedi papírok is persze... . Nem azonal mindent, de ilyen napok, mint a tegnapi, mai tökéletesen jók a csipegetésre.


Ezek a jó hírek. A rossz híreket tudjuk: csődök, konszolidáció, megugró munkanélküliség vár ránk. Ezért nem is kell sietni a vásárlásokkal (részvény). De már csipegetni lehet. Jövőre is lesznek még igen jó beszállási pontok, amelyeket igyekszek majd észrevenni. A piac most igen fontos szinten van, melyet az alábbi S&P 500 chart is szemléltet. (Forrás: Bloomberg)



Szerintem le fogunk az ellenállások alá még menni, hogy idén? Meglehet. Most egy vákuumban vagyunk még 2 hónapot. Év vége, mindenki para, az USA kormány januárban áll fel etc... . Szóval a kérdés, hányan vesztik még el idegeiket. De ha le is mennénk alá, nem lesz tartós és egy jó beszállási pont is lehet inkább a következő hónapokra!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!