A CEESEG az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében kiemeli, hogy januárban létrejött maga a cég, a CEESEG AG, amely holding formában egyesíti a bécsi, a prágai és a ljubljanai értéktőzsdét, és a BÉT-et. Decemberben újabb fontos állomáshoz érkezett a társaság; Ljubljanában bevezették a Xetra kereskedési rendszert, amelyet a bécsi tőzsdén is használnak. A rendszerhez Prága és Budapest is csatlakozik majd.
Az év végére a CEESEG-nél koncentrálódott a közép- és kelet-európai térségben a tőzsdei piaci kapitalizáció (a tőzsdére bevezetett részvények összértéke egy adott időpontban) nagyjából egyharmada, és a tőzsdei forgalom kétharmada, 2010 végén így már a CEESEG volt a legnagyobb tőzsdecsoport a régióban - áll a közleményben.
A BÉT tőzsdei kapitalizációja 20,9 milliárd euró volt 2010. december 31-én, a havi átlagos forgalom 1,7 milliárd euró volt 2010-ben. A BÉT-en tavaly egy nyilvános részvénykibocsátást (IPO) hajtottak végre, a CIG Pannonia Életbiztosító Nyrt. papírját vezették be.
A ljubljanai értéktőzsde piaci kapitalizációja 7 milliárd euró volt tavaly december végén, a havi forgalom 41 millió euró volt. IPO-ra nem került sor 2010-ben a közlemény szerint.
A prágai tőzsde piaci kapitalizációja 55,03 milliárd euró volt 2010 utolsó napján. A havi átlagos forgalom 1,28 milliárd euró volt. A piacra egy új cég vezette be részvényét tavaly.
A bécsi tőzsde piaci kapitalizációja 91,86 milliárd euró volt 2010. december 31-én. Az átlagos havi forgalom 3,05 milliárd euró volt. IPO nem volt 2010-ben a bécsi értéktőzsdén, végrehajtottak viszont 6 tőkeemelést, az úgynevezett harmadik piacon - a tőzsdén jegyzett részvényekkel végzett tőzsdén kívüli kereskedésben - pedig megjelent hat új társaság - áll a CEESEG közleményében.
Korábban a CEESEG egyik vezetője, Michael Buhl úgy nyilatkozott, hogy idén, 2011-ben ismét növekedhet a 2008-ban elmélyült válság következtében lanyhult aktivitás az IPO-k területén, a CEESEG-hez tartozó négy tőzsdén együttvéve akár 12 vállalat papírjait is bevezethetik a kereskedésbe. A fellendülés legfőbb oka az, hogy a bankoktól várhatóan jóval nehezebb lesz finanszírozáshoz jutni. A bankok tőkemegfelelési mutatóit szigorító "Bázel III szabályozás életbe lépésével drágább és bonyolultabb lesz a hitelezés, ami a tőkepiacok felfutását idézheti elő egész Európában" - mondta Michael Buhl december elején.
MTI