2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szakemberek szerint sok pénzintézet számára már későn jött a kormány 700 milliárd dolláros mentőcsomagja, várhatóan jövőre is lesznek még bankcsődök.

A Kongresszus pénteken elfogadta a kormány 700 milliárd dolláros mentőcsomagját, azonban amerikai közgazdászok szerint ez már lehet, hogy késői. Az elemzők arra számítanak, hogy még jövőre is lesznek bankcsődök, ugyanis a 700 milliárd dollárból nem lehet minden céget megmenteni.

Az amerikai bankszektor a kilencvenes évek eleje óta nem volt ilyen ingatag helyzetben, mint most, akkor három év alatt több mint 800 pénzügyi cég jelentett csődöt. Akkor csúcsosodott ki az évtizedes bankválság, mely összesen 170-205 milliárd dollárba került az amerikai adófizetőknek. A mostani 700 milliárd dolláros csomag valószínűleg sok céget megment, de így is további bankcsődök lehetnek. A pénteki döntés értelmében az állam 700 milliárd dollár értékben vásárolja fel a bankok megbízhatatlan hiteleit.


A csomag segíteni fog a bankoknak, de nem kegyelmez meg nekik, mivel sok banknak beruházási hitelei is vannak, ezeket viszont nem veszi meg az állam - véli Jaret Seiberg, a Stanford Financial elemzője. Szerinte az Egyesült Államokban jövőre még több mint száz bank fog csődbe menni.

Várhatóan nem fog annyi bank csődbe menni, mint a kilencvenes évek elején, mivel most mintegy 8000-rel kevesebb pénzintézet van bejegyezve az Egyesült Államokban, mint 1988-ban. De ez nem jelenti azt, hogy a válság következményei kisebbek lesznek, ugyanis a mostani bankok jóval nagyobbak, mint a kilencvenes évek elején, egy-egy nagy pénzügyi cég bedőlése sokkal súlyosabb következményekkel járhat.

Eddig a csődbe ment bankokat sikerült értékesíteni nagyobb pénzintézeteknek, azonban az elemzők szerint eljöhet az az idő, amikor a betétesek pénzét ténylegesen az amerikai pénzügyi felügyeletnek kell majd állnia. A szervezetnek jelenleg az elmúlt öt év legkevesebb tartaléka van, ezért lehetnek veszélyesek az újabb bankcsődök.

Az elmúlt hetekben a Washington Mutual fizetésképtelensége érintette legérzékenyebben az amerikai pénzügyi szektort, mivel ez volt minden idők legnagyobb bankcsődje a tengerentúlon. A vállalat 307 milliárd dolláros kintlevőségeit azonban a JP Morgan átvállalta, miután 1,9 milliárd dollárért megvette a céget.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!