4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A héten sok makroadat jelenik meg, azonban ezek közül nem sok lesz igazán fontos. A leginkább a pénteken megjelenő amerikai munkanélküliségi adatokat várja a piac.

A tőzsdepánik miatt az utóbbi hetekben kevesebb figyelem fordult a makrogazdasági adatok felé, inkább a tőzsdéről érkező vállalati hírek irányították a kereskedést. A jövő héten néhány fontos szám is napvilágot lát, melyek enyhíthetik vagy súlyosbíthatják az amerikai gazdaság válságát. A hazai események közül a legfontosabb talán a Monetáris Tanács hétfői kamatmeghatározó ülése lesz, illetve az azt követő kommentárokra figyelnek a befektetők.

Hétfőn reggel a KSH munkanélküliségi adatokat közöl a június-augusztus közötti időszakról, így a magyar tőzsde számára izgalmasan indulhat a hét. Délután jön aztán a Monetáris Tanács ülése, melyen várhatóan nem változtatnak az alapkamaton a döntéshozók. Az ülés utáni sajtótájékoztató viszont érdekes lehet, a kommentárokból lehet majd következtetni a lehetséges első kamatcsökkentés időpontjára.

Európában a hét első napján nem jelenik meg jelentős adat, délután viszont Amerikában több fontos statisztikát is közölnek. A személyes kiadások árindexe júliusban emelkedést mutatott, most megismerhetjük az augusztusi számokat. Ez az index azt mutatja, hogy egy átlagos amerikai mennyi pénzt költ el havonta, illetve az igénybe vett áruk, szolgáltatások ára mennyivel emelkedett a bázishoz képest. Szintén hétfőn délután jelenik meg a személyes bevételek és a személyes kiadások múlt havi alakulása. Az elemzők arra számítanak, hogy a bevételek a júliusi 0,7 százalékos csökkenés után kismértékben emelkedtek augusztusban, míg a kiadások növekedési üteme változatlanul 0,2 százalékos maradt.

Kedden a magyar adatok közül az ipari termelői árak augusztusi alakulását ismerhetjük meg, mely az infláció szempontjából lehet fontos, ugyanis a termelői árak változása általában a fogyasztói oldalon is megjelenik. Nemzetközi viszonylatban sok fontos adatot közölnek a negyedév utolsó napján, Európában ezek közül a német kiskereskedelmi forgalom alakulását érdemes kiemelni. A szakemberek havi szinten 0,5 százalékos forgalomnövekedést várnak, éves szinten viszont 4 százalékos lehet a csökkenés tavaly augusztushoz képest. Nagy-Britanniában GDP-adatok jelennek meg a hét második napján, az előrejelzés szerint negyedéves szinten stagnálhat a brit gazdaság, míg a tavalyi második negyedévhez képest 1,4 százalékos lehet a növekedés.

Amerikában kedden közlik a chicagoi beszerzési menedzserindex ehavi értékét, mely a legutóbbi 57,9 pontról 53 pontra eshet vissza a szakemberek szerint. Várhatóan a fogyasztói bizalom is romlik a tengerentúlon: a múlt havi 56,9 pont után most 56 pontos értéket várnak.

Szerdán a tengerentúlon az ISM feldolgozóipari indexet érdemes kiemelni, mely a gazdasági növekedés egyik fontos indikátora. Az elemzői konszenzus arra számít, hogy a legutóbbi 49,9 pontos értékről 49 pontra esik majd az index. Emellett az építőipari költségek alakulásáról és az ADP munkaerőpiaci index változásáról is képet kaphatunk szerdán délután.

Szerdán Európában az Európai Központi Bank dönt az alapkamat szintjéről, a döntéshozók várhatóan nem változtatnak majd a 4,25 százalékos kamatszinten. A Commerzbank előrejelzése szerint az EKB szakemberei 2009 első negyedévében kezdhetik el csökkenteni a kamatot a recessziós veszély miatt. Amerikában szerdán közlik a szokásos heti munkanélküliségi adatokat, a mostani rekordérték után arra számítanak az elemzők, hogy a jövő héten 460 ezer lesz a friss munkanélküliek száma. A gyáraknak adott megrendelések mennyisége várhatóan visszaesik majd júliushoz képest, az előző havi 1,3 százalékos emelkedés után augusztusban 1,5 százalékos csökkenésre számítanak.

Pénteken itthon a külkereskedelmi termékforgalom adata jelenik meg, ami azért lehet lényeges, mivel eddig a magyar gazdaság hajtóereje az export volt. Emellett Európában az eurozóna kiskereskedelmi eladásainak alakulására érdemes figyelni. A tengerentúlon megint a hét utolsó napjára maradnak a legfontosabb adatok: a szeptemberi munkanélküliség várhatóan 6,2 százalékra emelkedik az előző hónap 6,1 százalékos adata után. A nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma az augusztusi 84 ezres csökkenés után újabb 90 ezres visszaesést mutathat. Emellett pénteken közlik az átlagos órabérek és a heti átlagos munkaórák számának alakulását az amerikai hatóságok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!