6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) csaknem fél milliárd forintra bírságolta a Soros Fund Management LLC-t tavaly október 9-i, a Budapesti Értéktőzsdén OTP részvényekre kötött üzletei miatt, amelyek a banki papír jelentős értékvesztését okozták.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) csaknem fél milliárd forintra bírságolta a Soros Fund Management LLC-t tavaly október 9-i, a Budapesti Értéktőzsdén OTP részvényekre kötött üzletei miatt, amelyek a banki papír jelentős értékvesztését okozták.

Az erről szóló határozatot a PSZÁF csütörtökön tette közzé. A határozat szerint a Felügyeleti Tanács megállapította, hogy Soros Fund Management LLC megsértette a piacbefolyásolás tilalmára vonatkozó jogszabályi előírásokat. Az alapnak a bírságot a határozat kézbesítésétől számított harminc napon belül kell befizetnie a felügyelet számlájára.

A Felügyelet piacmonitoring tevékenysége keretében észlelt piaci/kereskedési adatok és információk alapján, azok elemzését követően 2008. október 9-én haladéktalanul hivatalból indított a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről szóló 2007. évi CXXXV. törvény (Psztv.) 49. § (1) bekezdése szerinti piacfelügyeleti eljárást, mely annak megállapítására irányult, hogy a 2008. október 9-én az OTP Bank Nyrt. törzsrészvényeire kötött és az OTP részvények árfolyamának éles zuhanását eredményező ügyletkötések során sérültek-e a piacbefolyásolás tilalmára vonatkozó rendelkezések.

A Felügyelet a vizsgálat első lépéseként megkereste az ügyleteket a BÉT-en végrehajtó befektetési szolgáltatót, illetve székhelyén helyszíni ellenőrzést folytatott és bekért (illetőleg a helyszínen megvizsgált) minden, az ügy megítélése szempontjából releváns irat- és rögzített hanganyagot. A Felügyelet ezután a külföldi, brit társhatóság (FSA) bevonásával tisztázta, hogy a vizsgált napon történt ügyletkötések megbízási oldalán egy londoni székhelyű befektetési szolgáltató áll.

A felügyelet azt állapította meg, hogy a londoni székhelyű befektetési szolgáltató befektetési szolgáltató közreműködésével a BÉT-en 2008. október 9-én 14 óra 53 perckor 4700 forintos limitáron 200 ezer darab OTP törzsrészvény eladására adott megbízást, melyből a szabad szakaszban - jelentős árfolyamesés mellett - 14 óra 53 és 16 óra 6 perc között 74 ezer darab teljesült. A fennmaradó 126 ezer darabos pakettet - a 16 óra 31-kor adott, további 125 ezer darabra vonatkozó eladási megbízás teljesítésével együtt - 3855 forintos áron a tőzsdei kereskedés záró szakaszában értékesítették.


Az egyértelműen megállapítható volt az eljárás ezen szakaszában, hogy a londoni székhelyű befektetési szolgáltató a 2008. október 9-i tőzsdei kereskedési nap zárószakaszában összesen 251 ezer darab OTP törzsrészvényt adott el és ez az eladás a záróárat 3855 forinton rögzítette, amely 9,29 százalékos negatív irányú elmozdulást eredményezett.

Azt is megállapította és - az ügyfélnyilatkozat megtételére vonatkozó levelében - közölte a Felügyelet a londoni székhelyű befektetési szolgáltatóval, hogy az üzletkötője által 2008. október 9-én 16 óra 59 és 17 óra 01 perc között lefolytatott telefonbeszélgetésből kiderül, hogy a londoni székhelyű befektetési szolgáltató az OTP törzsrészvényeket kifejezetten short ügyletkötési technikával kívánta értékesíteni. Az FSA adatai alapján a vizsgált ügyletek a londoni székhelyű befektetési szolgáltató saját számlájának terhére kerültek végrehajtásra.

A londoni székhelyű befektetési szolgáltató letétkezelője által a Felügyelet rendelkezésére bocsátott számlakivonatok tanúsága szerint az ügyletkötés idején - 2008. október 9-én - nem rendelkezett az eladni kívánt OTP részvénymennyiséggel, pozícióit T+3 elszámolási határidőre (2008. október 14. napjára) töltötte fel. A letétkezelő által szolgáltatott adatok (az OTP pozíciókkal kapcsolatos kimutatás) továbbá azt mutatták, hogy a londoni székhelyű befektetési szolgáltató egy másik piaci szereplőtől érkező 300 ezer darabos "free-transfer" hiányában még 2008. október 10-én sem tudta volna teljesíteni akár a vizsgált ügyleteiből, akár egyéb ügyleteiből eredő kötelezettségeit.

A PSZÁF megállapította, hogy a 3855 forintos záróárat és ezzel a 9,29 százalékos negatív irányú elmozdulást, az egész ügylet, vagyis a 390 ezer darabra adott megbízás részét képező, összesen 251 ezer darab OTP törzsrészvénynek a társaság által adott instrukciókra épülő részvényswap ügylet keretében, a tőzsdei kereskedés zárószakaszában és árlimit alkalmazása nélkül történt eladása eredményezte.

A londoni székhelyű befektetési szolgáltató 2008. november 13-án kelt és a brit társhatóságon keresztül teljesített adatszolgáltatása szerint a Soros LLC 2008. október 10-én 390 ezer darab OTP részvényre kötött ellenirányú (vételi) ügylettel zárta pozícióját. Mindezek alapján a PSZÁF arra a következtetésre jutott, ezzel kimerítette a társaság a hatályos törvények szerinti piacbefolyásolás fogalmát.

Közleményben reagált Soros György

A magyar tisztviselők azt vélelmezik, hogy a kereskedő, az üzleti nap végén shortolta az OTP részvényét, majd a következő napon, oly módon fedezte az üzletet, amely ellentétes a kereskedés magyar szabályaival, áll az MTI által publikált nyilatkozatban.

A Soros Fund Management együttműködik a magyar hatóságokkal, és egyúttal belső vizsgálatot indított. A vizsgálat eredményének ismeretében a Fund megteszi a megfelelő intézkedéseket. Őszintén remélem, hogy a Fund alkalmazottja nem szegte meg az érvényes szabályokat.

Szeretném hangsúlyozni, hogy a Soros Fund Management működését már nem én ellenőrzöm. Az elmúlt évben visszavonultam, és kizárólag a saját számlám üzletkötéseit irányítom, ám a cég kereskedelmi tevékenységét nem én felügyelem.

Ennek a sajnálatos ügynek a kimenetelétől függetlenül szeretném kijelenteni, hogy én személy szerint nem kötöttem volna üzletet az OTP részvényeinek árfolyamcsökkenésére, és őszintén sajnálom, hogy a Soros Fund Management ilyen üzletet kötött. Az elmúlt időszakban tett konkrét javaslataim azt bizonyítják, hogy fontosnak tartom a feltörekvő piacok bankrendszerének az eddigieknél sokkal hathatósabb védelmét. Magyarországhoz fűző szoros személyes kapcsolatom miatt pedig különösen fájlalom a történteket, még akkor is, ha a cég üzletkötője nem szegte meg az érvényes magyar szabályokat."

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!