A világ vezető tényezői, így az USA és az EU belátták, hogy ÁLLAMI BEAVATKOZÁS NÉLKÜL a jelenlegi globális rendszer nem tartható fenn. Hogy ez most államosítást jelent-e, vagy csupán diszkrét állami beavatkozást? Az ellenőrzés szigorítását vagy megszorításokat és a monetáris eszközök alkalmazását? Erre a kérdésre vár választ a világ, erről folynak a tanácskozások a nemzetközi gazdasági és politikai színtéren.
A korlátlan szabadverseny, az egypólusú világ, az "amerikai típusú demokrácia" bukott-e meg? Vagy címkézős korunkban a szinonimaként működő neokon és neoliberális politika, talán csak a republikánus személyiségek, különösen a legutóbbi elnök, az ifjabb G.W.Bush végzete teljesült be McCain vereségében és Obama győzelmében?
A demokratáktól "baloldali értékek" erősödése (szociális háló és győzelemmel megpecsételt emberi jogok védelme - polgárjogi egyenlőség betetőzése) várható illetve következett be. A liberális felfogástól a centrista irányba húzó politika a jelenlegi válságban még nem előrelátható lépéseket és válaszokat indukálhat az új adminisztráció megoldásaiban.
A republikánusok legutóbbi nyolcéves kormányzása alatt a háborúk és buborékok korszakát élte meg a világ a politika illetve a gazdaság területén... Végletesen egy irányba indultak a folyamatok, miközben kiderült, hogy az EGYPÓLUSÚ VILÁG mítosz csupán. Nemcsak a tálibok és terroristák, de Putyin Oroszországa is más irányt szabhat az eseményeknek.
Az erősnek kedvező szabadverseny a gyengülő, eladósodott Amerikának, és az eladósodott állampolgárnak is a végzetévé válhat?
Miközben a bankok és alapok, a biztosítók és brókerek az egekig pofozták a profitot, a másodlagos, nem elsőrangú fizetőképességű adósok korlátlan meghitelezése kiverte a biztosítékot. Ráadásul olyan termékek jelentek meg a piacon, amelyek háttere egyre áttekinthetetlenebb lett. A jelzáloghitelekre értékpapírokat állítottak ki, ezeket hozzákeverték más instrumentumokhoz -miközben az amerikai átlagpolgárt költekezésre buzdították... A gazdaság azonban importfüggővé és kívülről finanszírozottá vált, talán a "kommunista" Kína lépett az első számú hitelező pozíciójába!
A jelzálog fogalmát amerikai szemmel másképpen kell szemléljük. A munkaerő, a lakosság mobilitása, költözési hajlandóság számunkra elképzelhetetlen. A munkahelyek keletkezése, területi és iparági elhelyezkedése városokat "teremthet" és azok "kihalását", elnéptelenedését válthatja ki. Tehát két tényező együtt hatása a munkahelyek megszűnése és a munkanélküliek fizetésképtelensége együtt okozta a hitelek bedőlését..
A bankok profitéhsége, a derivatív és tőkeáttétles termékek sokaságának felkínálása a piac számára a "gyors meggazdagodás" vízióját jelentette. Víziót, amely a pilótajátékhoz hasonlóan kifulladásra volt ítélve!
Az alapok felvették ezeket a termékeket és így Európa is megfertőződött. A válság, a növekedés, az eladósodás, a pénzbőség tarthatatlansága LEGALÁBB MÁSFÉL ÉVE ismert volt! Utalok arra, hogy a "magányos elkövetők" legendája nemcsak a politikai indíttatású merényletek tetszetős magyarázata lehet, hanem a szőnyeg alá söprés tudatos technikája...
A tőzsdei ciklusok a korábbi évtizedekben, sőt évszázados mértekben ismertek voltak. Tehát a hatalmas csúcsok után VISSZARENDEZŐDÉST, korrekciót is láthattak a változásokban az elemzők. A legutóbbi kisebb-nagyobb "válságok" argentin, dotkom, orosz válság illetve a 9/11 mind arra utaltak, hogy ciklikus jelenséggel állhatunk szemben. Az utóbbi hónapok kommunikációja is főleg arra terjedt ki, MIBEN KÜLÖNBÖZIK A HELYZET AZ 1929-33. ÉVI VILÁGVÁLSÁGTÓL!
Vagyis arról beszéltek, hogy ilyen mély szakadék, recesszió, stagnáló termelés és béna piacok CSAK TÚLTERMELÉSI és nem TÚLFOGYASZTÁSI környezetben jöhetnek létre.
Amikor a subprime papírok elértéktelenedtek és a bankok közötti bizalom megingott, az USA bankjai milliárdos bukásokkal kerültek szembe, egyeseket megmentett az állami beavatkozás, mások elsüllyedtek, jó esetben felvásárlásra kerültek... Brit, svájci - majd német bankok után egymás után rendültek meg belga és más uniós országokbeli hitelintézetek, és a szél viharos erővel közeledett! Például Ausztria kénytelen volt egyik bankjában részesedést szerezni, elsőbbségi részvények formájában.
Az amerikai kongresszus első olvasatban elutasította a mentőövet, majd gyorsan - némi változtatással - átment a szenátuson és lázas sietséggel a kongresszuson is... De néhány nap, akár néhány óra is elég volt... Előfordult, hogy bankok és érzékeny, világszerte elismert cégek nemcsak a könyveikben, de elsősorban a tőzsdén akár 80-90 százalékos veszteségeket szenvedtek el. És közben a fundamentális mutatók, a negatív növekedés kilátásai, a recesszió - infláció vagy stagfláció képében - a küszöbön álltak, illetve aludtak, hogy stílszerűen a hajléktalanokra utaljunk. Akik a hiteltörlesztés elmaradása, az árverezés réme miatt lehetetlen helyzetbe kerültek.
Ebben a helyzetben került sor az IMF, az Európai Unió és Világbank konzorciális hitelkeretére, amelyet a megtépázott tekintélyű Magyarország az elsők között kért és kapott meg. Az Izlandi helyzet, a korona és az ország leértékelődése után gyorsan jött a magyar bejelentés a tárgyalásokról! Talán elhamarkodottan?!
Megkezdődött - a sáv eltörlése után az egekig erősödő forint - és a legnagyobb magyar bank elleni spekulációs támadás, amelyek talán még nem is értek véget! A forint 260-270-es sávban történő stabilizálódást a 300 bázispontos alapkamat-emelés meghozta, azonban az OTP és több más papír "célárának" drasztikus csökkenése, a szuverén adósságunk leminősítése azt jelenti, hogy még távolról sem menekültünk meg a világ távoli pontjáról indult válság következményeitől.
Miért éppen Magyarország? A politikai-gazdasági instabilitás 2006. óta látható jeleit mutatta. A régió "éltanulója" az Unióhoz csatlakozott 10 új tagállam megítélésében egyre lejjebb csúszott!
Szomszédaink nemcsak az euró bevezetése tekintetében húztak, húznak el mellettünk. Az adórendszer, járulékrendszer, a külső befektetők pozitív diszkriminációja először a hazai munkaadókat és munkavállalókat sújtotta, majd kihathat a recessziós várakozások miatt finnyássá és óvatossá váló multik beruházásai és tőkekihelyezése is drasztikusan lecsökkenhet. A beszállítói lehetőségek zsugorodása, az aktív és fenntartható eredménnyel járó beruházások helyett választott, statikus eredménnyel járó prioritások nem sok jót ígérnek.
ÉS ITT VISSZAJUTUNK AZ ALAPOKHOZ, BANKOKHOZ, INGATLANOKHOZ és hitelekhez.
A magyar állam és lakosság devizában adósodtak el a legnagyobb mértékben...
Az alapok a leglikvidebb és korábban akkumulációra ajánlott FELTÖREKVŐ piaci likvid részvényeiktől szabadultak talán legelőször, hogy kisebb veszteségeket legyenek kénytelenek beismerni. A negatív növekedési várakozások és az optimista ingatlanbefektetések közötti negatív visszacsatolás a LEGBIZTONSÁGOSABBNAK hirdetett INGATLANALAPOKAT súlyosan érintette.. A hazai tőzsdét ugyan nem függesztették fel, ahogyan azt az orosz tőzsdékkel tették..azonban az ingatlanalapok felfüggesztésében követtük az európai pl. német gyakorlatot... a tőkekivonás vészes következményeinek kivédésére.
10 nap, mely megrengetheti a világot, vagy legalább a hazai befektetők bizalmát?
A kérdés távolról sem költői! Ha az ingatlanalapokból elvándorol a tőke - jó esetben kötvényekbe = állampapírokba - akkor mi állíthatná meg a részvényalapok összeomlását? Távolról sem olyan a befektetési kultúránk, de a külföldi befektetők és spekulánsok türelme sem, HOGY FIGYELEMBE VEGYÉK:
RÉSZVÉNYBE ÉS INGATLANBA TÖBBÉVES, akár tízéves vagy hosszabb TÁVLATOKBAN ÉRDEMES BEFEKTETNI és nem javasolt a mélyponton kiszállni!
Ilyenkor sutba vágják a tankönyveket, elbocsátják az elemzőket és alapkezelőket... A "főbűnöst" GREENSPAN személyében "megtalálták" és kinek-kinek megvan a "kedvenc brókere", pénzügyi tanácsadója, akit szidhat, akár becsmérelhet és most a józan ítélőképessége is elhagyja kis időre!
MIT TEHET ILYENKOR AZ ÁLLAM ÉS MIT TEHET A KISZOLGÁLTATOTT ÁLLAMPOLGÁR?
Mit tehet az amerikai állam, felvásárolja a bankok rossz papírjait, a Freddie Mac és a Fannie Mae egyébként is állami befolyás alatt álltak, állam által alapított és támogatott intézmények. Az osztrák állam elsőbbségi részvények fejében nyújtott segítséget. A magyar állam segítséget ajánlott 3 nagybanknak, az IMF-keretből. A világ minden táján, így az EU-ban is nagyobb állami ellenőrzést hirdettek meg a bankok, alapok tevékenysége felett. A PSZÁF - más országok ellenőrzési szerveihez hasonlóan felfüggesztette a legveszélyeztettebbnek látszó INGATLAN ALAPOK működését 10 napra.
Az Amerikai Egyesült Államok népe a változásra szavazott, a válság is, a befejezhetetlen háborúk is a várhatóan szociálisan érzékenyebb demokrata jelöltet emelik az elnöki székbe. MAGYARORSZÁG KORMÁNYA ÉS ELITJE a megoldásokat keresi, az állami befolyás növelése irányába mozdulhatnak az események a SZABADVERSENYES PRIVATIZÁLT GAZDASÁG válságának elhárítására...
Ugyanakkor sokan úgy látják éppen az állam túlterjeszkedése, a felduzzadt apparátus költségei, és kevéssé hatékony újraelosztás helyett az adók járulékok csökkentése, az adók átcsoportosítása (ÁFA irányába) és a társadalmi közmegegyezés vezethetnének eredményre...
A kilencvenes években a szociális hálót, a szociálisan érzékeny piacgazdaságot, netán a svéd modellt vártuk. Ehelyett kaptuk a drága államot, a megszorításokat, csomagokat és alig-alig volt néhány évünk fellélegezni, pedig a világméretű prosperitás idején megindult a gazdaság a növekedés és csökkenő adóterhek irányában.
Másfél-két év is eltelhet a választásokig... tehát ENNEK A PARLAMENTNEK KELL vélhetőleg MEGTALÁLNIA A VÁLASZOKAT!
Mit tehet az állampolgár? Elvárhatja, hogy azok, akik nem adóznak, akik a szürke vagy fekete gazdaságból élnek és nem is rosszul, rá legyenek szorítva az állampolgári kötelességük teljesítésére. A bérből-fizetésből élő adózók, elvárhatják az arányos teherviselést, a nyugdíjasok a korábbi teljesítményük elismerését, illetve a kisgyermekes családok, a gyermekeik révén a jövőt építők elvárhatják ennek az erkölcsi és anyagi elismerését!
AZ ÉLET NEM ÁLLHAT MEG A VÁLASZTÁSI CIKLUSOKNÁL, AZOKON ÁTÍVELŐ, TÁGABB HORIZONTÚ GAZDASÁG- ÉS NÉPESEDÉS POLITIKÁT JOGGAL ELVÁRHATUNK! A közösségi érdek elsőbbségét, a parciális egyéni érdekek fölé helyezését...