3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nemzetközi piaci helyzet tükrében még akár relatív jól teljesítő devizának is nevezhetnénk a hazait, de gyengülésre továbbra is számítani kell a Commerzbank napi kommentárja szerint.

EUR/HUF (282,00 – 285,50): Míg tegnap megúsztuk a nagyobb gyengülést zuhanó EUR/USD mellett is, addig ma reggel a folytatódó globális mozgás mellé hazai fundamentum is érkezett. Az októberi hazai ipari termelés a várt 1,6 százalékos növekedés helyett 1,7 százalékos csökkenést mutat. A harmadik negyedéves hazai GDP tényadat 1,5 százalék mínusz lett, igazolva az első becslések helyességét. A forint érzékenyen reagált a publikációkra, azonnal gyengülésnek indult, célkeresztbe véve 284-et. Ha most tesszük hozzá a képhez, hogy a dollár egy nap alatt 140 pontot erősödött az euróval szemben (ez több mint 1 százalék) - ami szintén forintgyengítő hatású -, akkor relatív jól teljesítő devizának is nevezhetnénk a hazait, amiért nem 286-ról robogunk 290 felé. A gyengülésre azonban számítani kell.

EUR/USD (1,2850 – 1,2970): Mindenki Draghi Úrra figyelt tegnap, az eurózóna kamatdöntése utáni sajtótájékoztató volt a csütörtök meghatározó eseménye. Nem véletlenül. A kamatszint ugyan nem változott, mégis a jegybankelnök arról tanúskodott, hogy komolyan mérlegelték egy újabb kamatvágás lehetőségét, de végül nem döntöttek mellette. Még némi bizonytalanság - ha úgy tetszik hezitálás - is érzékelhető a kommentár mögött. Mindemellett az ECB szignifikánsan csökkentette az eurózóna gazdasági teljesítményével kapcsolatos előrejelzését. Míg szeptemberben a 2013-as évre 0,5 százalékos bővülés prognosztizáltak, addig tegnap ezt -0,3 százalékra csökkentették, azaz kontrakciót vár a központi bank. Az euró komoly nyomás alá került a hírek hatására, hiszen a piac azt várta volna, hogy ha romlanak a kilátások, akkor csökkenő kamattal stimulálja a központi bank a gazdaságot. Ez egyelőre elmaradt. A görög dráma mai fejleménye a kötvény-visszavásárlási aukció lesz késő délután. Érdekes dilemmával küzdhetnek a kötvénytulajdonosok. Ha jól sikerül az aukció, az stabilizálja az ország adóssághelyzetét és a fennálló kötvények piaci árfolyamát javítja, ezért lehetséges, hogy kedvezőbb helyzetbe kerülnének a hitelezők az aukció után. Ha mégsem lenne sikeres az aukció, és nem tudják a görög adósságállományt a GDP 11 százalékával csökkenteni a visszavásárlások által, akkor viszont újabb veszteségleírások várnának a kötvényesekre. A piac elkönyvelte már, hogy sikeres lesz az adósságcsökkentés, így pozitív meglepetést ez már nem tud okozni. Délután az USA-ból érkező NFP publikáció lendíthet újabbat a dolláron. A foglalkoztatottsági mérőszámra az elemzések mediánja 86 ezres növekményt mutat. A londoni Commerzbank elemzők ennél magasabb, 110 ezres emelkedést várnak. Pozitív meglepetés esetén a dollár tovább erősödne az euróval szemben. Úgy tűnik a mai nap vagy euró negatív, vagy dollár pozitív hírek mozgathatnák az árfolyamot - mindkettő ugyanazt eredményezné.

CHF/HUF (233,00 – 236,50): Az EUR/CHF 1,2100 alatt stabilizálódni látszik. A forint gyengülése így maradéktalanul meglátszik a CHF/HUF kurzusban, mely 234 fölé került reggel, és reális, hogy a nap folyamán akár 235-236 legyen az árfolyam a bankközi piacon.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!