4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt hetek emelkedése után mindenki azt találgatja, meddig folytatódik a pozitív trend a pénzügyi cégek piacán. A korábbi meredek zuhanás után most legalább olyan meredek a növekedés is. Az általunk megkérdezett elemző szerint azonban csak átmeneti korrekcióról van szó, továbbra is eső trendben vagyunk.

Az elmúlt hetek emelkedése után mindenki azt találgatja, meddig folytatódik a pozitív trend a pénzügyi cégek piacán. A korábbi meredek zuhanás után most legalább olyan meredek a növekedés is. Az általunk megkérdezett elemző szerint azonban csak átmeneti korrekcióról van szó, továbbra is eső trendben vagyunk.

Amerika jár az élen

A múlt héten jelentek meg az első pozitív hírek az amerikai bankszektorról, amikor a Citigroup és a Bank of America bejelentette, hogy az év első két hónapjában már nyereséget termelt. Ezután több cég is hasonlóan pozitív híreket tett közzé. "A piac lelkesedéssel fogadta, hogy hosszú idő után végre jót is hallott a pénzügyi szektorról, nagyon ki voltak már éhezve a pozitív hírekre a befektetők" - mondta el az mfor.hu kérdésére Szegner Balázs, az Equilor részvényelemzője.

A szakember szerint csak azért ennyire feltűnő most a korrekció, mert korábban a zuhanás is hasonlóan meredek volt. "Részben a shortzárásoknak köszönhető az elmúlt egy hét szárnyalása. Nagyon nagy a shortállomány a bankrészvények esetében, mivel sokan játszottak az árfolyamok esésére" - tette hozzá az Equilor elemzője.

A tengerentúlon a Citigroup például a múlt héten még 1 dollár alatti árfolyamon forgott, csütörtök délután azonban már 3,35 dollárt adtak a bankóriás papírjaiért. Ez 8,7 százalékos erősödést jelentett szerdához képest, az emelkedés kezdete óta pedig már közel 250 százalékkal ugrott meg az árfolyam. Hasonló szárnyalást produkált a Bank of America is, mely március 6-án még 3,14 dollárt ért, mostanra pedig 7,73 dollárig ugrott fel.

Szegner Balázs szerint nem lehet kiszámítani, meddig tarthat a pozitív korrekció - egyelőre csak becslések vannak azzal kapcsolatban, mikor indulhatnak újra lefelé az árak. Ő azonban úgy véli, hogy marad az eső trend, és akár a korábbi mélypontok is visszatérhetnek a következő hónapokban.

Lehet még 1300 az OTP

Itthon az OTP egyelőre kevésbé reagált hevesen, mint az amerikai bankrészvények, a magyar bank papírjai inkább csak szép lassan araszoltak felfelé. Csütörtökön azonban már a magyar pénzintézet papírjai is jelentősebb mértékben emelkedtek - az európai bankokhoz hasonlóan -, így ismét 1700 forint felett zártak.

Azonban az OTP csütörtöki 7,7 százalékos emelkedése is elmarad például az Erste vagy a Raiffeisen 10 százalék feletti szárnyalásától. "Részben a rossz magyar makrokörnyezet is közrejátszik abban, hogy az OTP kevésbé tud emelkedni, valamint a gyenge forint sem kedvező számára" - emelte ki Szegner Balázs.

Szerinte hazánk makrogazdasági gondjaival az a legnagyobb probléma, hogy még mindig nem történt meg a szükséges kiigazítás. "Ugyanakkor nem lehet kijelenteni, hogy addig nem is fog felmenni az árfolyam, amíg nem lép érdemben a kormány. Ha ugyanis a shortosok elkezdik zárni pozícióikat, akkor jelentősen megnőhet a kereslet a papírok iránt" - tette hozzá.

Az OTP árfolyama március elején járt a mélyponton - akkor volt olyan pillanat, amikor 1300 forint alatt voltak a bank papírjai. Ahhoz képest a csütörtökön elért 1730 forint is komoly emelkedést jelent, de elmarad a nagy nemzetközi bankok teljesítményétől.

Szegner Balázs szerint a magyar bankra is igaz az, ami a nemzetközi pénzügyi szektorra: most a korábbi esés korrekcióját láthatjuk, továbbra is eső trenddel kell számolnunk. "Akár a korábbi mélypontok is visszatérhetnek a következő hónapokban" - emelte ki az elemző.

Az OTP-vel kapcsolatban naponta jelennek meg újabb és újabb hírek arról, hogy éppen mennyi saját részvényt vett a tőzsdén. Szegner Balázs szerint elképzelhető, hogy igaznak bizonyulnak azok a találgatások, melyek szerint egy későbbi tranzakciót készítenek elő. Ez jelentheti akár az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) beszállását, melyről Csányi Sándor elnök-vezérigazgató már többször szót ejtett.

"A jelenlegi információk alapján stabilnak tűnik az OTP tőkehelyzete. Azonban sokan figyelmeztettek már arra: nem biztos, hogy a most értékes készpénzt érdemes saját részvényekbe ölni" - véli az Equilor szakembere.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!