A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) péntek reggel jelentette be, hogy piacfelügyeleti eljárást kezdeményez a Morgan Stanley miatt a szerdán kiadott elemzésével kapcsolatban. A felügyelet szerint ugyanis az amerikai bank szakemberei tiltott piacbefolyásolást hajtottak végre azzal, hogy erősen negatív elemzést jelentettek meg az OTP-vel kapcsolatban. A bírság maximum százmillió forint lehet, vagy az elért árbevétel négyszerese.
A szerdán megjelent Morgan Stanley-elemzés 2600 forintos célárat határozott meg az OTP-re, ugyanakkor a legrosszabb szcenárió szerint akár 600 forintos árfolyamot is elképzelhetőnek tartottak az elemzők. A megjelenés után zuhanni kezdett az OTP árfolyama, két nap alatt több mint 15 százalékkal esett vissza részben az elemzés hatására."Meg kell vizsgálni, milyen ügyletek születtek a Morgan Stanley-elemzés hatására, akár az árbevétel négyszerese, illetve maximum 100 millió forint is kiszabható bírságként. Az már a PSZÁF dolga lesz, hogy bebizonyítsa: ezek az ügyletek az elemzés hatására születtek" - nyilatkozta az mfor.hu kérdésére Binder István, a PSZÁF szóvivője.
Néhányan régóta mondják, hogy meg kellene regulázni az elemzőcégeket, mivel az mégsem működik, hogy bármilyen értékelést közzé tehetnek felelősség nélkül. Nos, már most is van felelősségük a vállalatoknak, ugyanis a 2001. évi CXX. számú törvény, vagyis a Tőkepiacokról szóló törvény szabályozza a tiltott piacbefolyásolást. Az persze egy másik kérdés, hogy mennyire sikeresen.
A törvény egyik sarokpontja például, hogy a megalapozatlan, hamis információ közlése csak akkor minősül piacbefolyásolásnak, ha a közlő tudatában van annak, hogy hamis információt tesz közzé. Azaz jelen esetben elég lenne csak annyit mondania a Morgan Stanleynek: ők bizony nem tudtak arról, hogy az elemzésük nem hiteles.
Persze a helyzet nem ilyen egyszerű, ugyanis ha az elemzés befektetési ajánlásnak minősül, akkor a PSZÁF kérésére a Morgan Stanley köteles bizonyítani, hogy az ajánlás szakmailag hiteles. Emellett a törvény azt is elvárja, hogy az elemzést készítő cég a lehető legnagyobb gondossággal járjon el a közzétételkor."Nem túl gyakori, hogy a PSZÁF-nak ilyen ügyben kelljen piacfelügyeleti eljárást kezdeményeznie, de volt már példa hasonlóra, két hete például egy hazai brókercéget marasztaltunk el az elemzése miatt" - mondta el az mfor.hu-nak a Felügyelet szóvivője.
Binder István hozzátette azt is: a PSZÁF a mostani helyzetben fokozottan figyel az ilyen jellegű tőzsdei elemzésekre, illetve a lehetséges piacbefolyásolási kísérletekre.