5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2009 utolsó negyedévében mind a magánkasszák, mind az önkéntes nyugdíjpénztárak növelték befektetési állományukat. A Stabilitás Pénztárszövetség tagjainak vagyona az utolsó három hónapban 4,3 százalékkal növekedett.

A jövőben már nem a tagok befizetései, hanem a hozamok jelentik a gyarapodás legfőbb forrását a nyugdíjpénztáraknál - állapította meg a Stabilitás Pénztárszövetség legfrissebb elemzése. 2009 utolsó negyedévében mind a magánkasszák, mind az önkéntes nyugdíjpénztárak növelték befektetési állományukat. A szövetséghez tartozó 16 magánnyugdíjpénztár vagyonának összesített piaci értéke 102,3 milliárd forinttal - 4,3 százalékkal -, 2498 milliárdra nőtt a negyedik negyedévben. Az utolsó három negyedév befektetési eredménye teljes mértékben kompenzálta a válság során felhalmozott vagyonvesztést.

Juhász Istvánné, a Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára úgy véli, hogy a magánnyugdíjpénztári vagyon az elmúlt 10 évben már elérte azt a méretet, hogy a vagyonváltozások fő indikátora a jövőben a befektetéseken elért eredmény lesz.

A magánnyugdíjpénztárak taglétszáma a múlt év utolsó negyedévében csökkent, amire a korábbi adatok alapján számítani lehetett. Ezúttal azonban a szokásos fluktuáció mellett volt egy egyszeri hatás is, miután 2009 végéig lehetővé vált egy meghatározott kör számára a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő visszalépés. Jelentősen emelkedett a pénztárt váltók aránya is, amit az üzleti év végével összefüggő tagtoborzás intenzitása magyarázhat.

A magánnyugdíjpénztári portfólió összetételében a negyedik negyedévben nem volt érdemi változás. A kötvények és a magyar állampapírok aránya kis mértékben emelkedett, a részvény és részvény típusú pénzügyi eszközök súlya nem változott. A magánnyugdíjpénztáraknál a kötvények 52,19, a befektetési jegyek 31,52, míg a részvények 12,54 százalékos arányt képviseltek a múlt év végén. A portfólió deviza és földrajzi kitettsége, diverzifikációja csökkent, a negyedév végén a hazai pénzügyi eszközök 77,7 százalékot, a külföldi eszközök 22,3 százalékot tettek ki.

A teljesítmények a negyedik negyedévben a kockázati profilnak megfelelően alakultak. A magánnyugdíjpénztári klasszikus portfólió 1,40, a kiegyensúlyozott 2,10, míg a növekedési 3,26 százalékos átlaghozamot ért el. A portfóliókban jelenleg is a hazai eszközök vannak túlsúlyban, így a hazai gazdaság, és a hazai pénz- és tőkepiac teljesítménye determinálja a pénztári hozamokat.

A Stabilitáshoz tartozó 28 önkéntes nyugdíjpénztár vagyonának összesített piaci értéke 18,5 milliárd forinttal - 2,6 százalékkal - 736,4 milliárd forintra emelkedett a negyedik negyedévben. Az állományváltozásban a pénztárak befektetési tevékenységének pozitív eredménye mellett a nyugdíjszolgáltatásokkal összefüggésben teljesített, továbbá a nem szolgáltatási jellegű kiadások játszottak szerepet, amelyek értéke negyedévről negyedévre csökkenő tendenciát mutat.

Az önkéntes kasszákba történő - adóoptimalizálási célú - egyéni befizetések az előző negyedévekhez képest jelentősen emelkedtek, ami a korábbi években is megfigyelhető volt. A konzervatív befektetési eszközösszetétel mellett a befektetési teljesítmények - a hazai állampapírpiac teljesítményével egyenes arányban - továbbra is kedvezően alakultak.

A taglétszám csökkenése a negyedik negyedévben is folytatódott a Stabilitáshoz tartozó önkéntes nyugdíjkasszáknál, de dinamikája lassult. A működési háttértől függetlenül minden pénztár ügyfeleket vesztett, ami továbbra is a rendszert "elhagyó" - a 10 éves várakozási időt elérő, vagy szolgáltatásban részesülő, megtakarításai kifizetéséről rendelkező - tagokkal magyarázható a főtitkár szerint.

Az önkéntes nyugdíjpénztári portfóliókban kis mértékben növekedett a készpénz és folyószámla állomány, ezzel párhuzamosan csökkent a kötvények és részvények súlya. A hagyományosan konzervatív befektetési politikával rendelkező önkéntes pénztáraknál a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, illetve a hazai állampapírok portfólión belüli súlya továbbra is magas. A negyedik negyedévben számottevően a befektetési jegy állomány emelkedett.

A választható portfóliós rendszerben működő önkéntes nyugdíjpénztáraknál a kötvények 67,10, a befektetési jegyek 19,18, míg a részvények 7,16 százalékát adják a portfóliónak. Ez az arány a nem választható portfóliós rendszerben működő önkéntes nyugdíjpénztáraknál eltérő: a kötvények 73,33, a befektetési jegyek 11,51, míg a részvények 4,55 százalékát teszik ki a portfóliónak. Az önkéntes nyugdíjpénztári teljesítményekben az "egyportfóliós" modellt alkalmazó pénztárak hozama (1,94 százalék) a negyedévben továbbra is alatta maradt a választható portfóliós rendszert üzemeltető pénztárak hozamának (2,13 százalék).

Az önkéntes kasszák összesített portfóliójának deviza és földrajzi kitettsége, diverzifikációja továbbra is nagyon alacsony. A negyedév végén a hazai pénzügyi eszközök súlya 87 százalék, míg a külföldi eszközök aránya 13 százalék volt, ami messze elmarad a magánnyugdíjpénztárakétól. Az önkéntes nyugdíjpénztári portfóliók teljesítménye elsősorban a hazai állampapírpiac teljesítményéhez igazodik, hiszen a portfóliók domináns eleme a hazai állampapír, jegyezte meg Juhász Istvánné.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!