A svájci jegybank kamatcsökkentése és intervenciója alapozta meg a forint erősödését csütörtök délután, majd erre még rátett egy lapáttal a Magyar Nemzeti Bank (MNB) azzal, hogy bejelentette: idén 2,4 milliárd eurónyi uniós forrást vált át forintra a piacon. Péntek reggelre 295 alá erősödött a magyar deviza az euró ellenében, a svájci frank árfolyama pedig 190-hez közelített.
Péntek 11 óra körül 295 forintot kellett adni egy euróért, ami csupán enyhe gyengülést jelent a reggeli 293-294-es jegyzésekhez képest, és még mindig 0,8 százalékkal erősebb a csütörtöki árfolyamnál. A dollár ára 228,53 forint volt, míg a svájci frank 192,48-nál állt. A forint mellett a régiós devizák is javítottak: a lengyel zloty 0,65 százalékkal erősödött, míg a cseh korona 0,8 százalékkal kapaszkodott feljebb az euróval szemben.
Svájcból indult a pozitív hullám
A Svájci Nemzeti Bank csütörtök délután jelentette be, hogy 25 bázisponttal csökkenti az alapkamatot, valamint intervencióval is beavatkozik a frank gyengítése érdekében. A svájciak emellett azt is kilátásba helyezték, hogy ha marad a jelenlegi árfolyam, akkor készek további lépésekre. A hír megjelenése után a forint rögtön meredek erősödésbe kezdett a frankkal és az euróval szemben.
"A svájci jegybank döntése alapozta meg a forint szárnyalását, az MNB bejelentése pedig még olaj volt a tűzre. Emellett fontos, hogy a részvénypiacok is emelkedtek világszerte, nőtt a kockázatvállalás, aminek hatására nem csak a forint, hanem a régiós devizák is erősödtek" - vázolta a helyzetet az mfor.hu kérdésére Buró Szilárd, az Equilor devizaelemzője.
Csütörtökön a Svájci Nemzeti Bank nem beszélt árfolyamcélokról, így nem tudni pontosan, meddig akarják gyengíteni a frankot - tette hozzá a szakember. Mindössze annyit közölt az ország jegybankja, hogy a jelenlegi túl erős frankárfolyam kedvezőtlen számukra. "Véleményem szerint ha nem erősödik vissza a frank, akkor nem lesz újabb beavatkozás, mivel ez a csütörtöki lépés elég hatékony volt" - nyilatkozta az Equilor elemzője.
Az MNB már vasárnap bejelentette, hogy a forint erősítése érdekében az Európai Unióból érkező támogatásokat forintra váltja a piacon. A magyar jegybank csütörtökön azt is közölte, hogy idén összesen 2,4 milliárd eurót konvertálnak át forintra, ez a hír is segítette a magyar deviza szárnyalását.
Búcsúzhatunk a korábbi mélypontoktól
Buró Szilárd szerint a mostani erősödés után rövidtávon elképzelhető egy kis korrekció, azonban hosszú távon valószínűleg már nem fognak tovább gyengülni a régiós devizák. "Átmenetileg újra 300 fölé gyengülhet a forint a következő napokban az euróval szemben, de jó esély van arra, hogy már nem fogjuk látni a korábbi mélypontokat a frank és az euró árfolyamában" - vélekedik az elemző.
Az euróval szemben 317 forint felett is volt a forint a múlt héten - akkor még mindenki azt találgatta, eléri-e az árfolyam a 320-as szintet. A meredek gyengülés miatt a múlt hét végén az MNB Monetáris Tanácsa pénteken és vasárnap is rendkívüli üléseket tartott, majd bejelentette, hogy minden eszközt bevetnek a forint védelme érdekében.
A mostani forinterősödés a magyar bakrendszerre is pozitív hatással lehet, mivel csökken a devizahitelek bedőlésének veszélye. "Jót tett ez az erősödés a stabilitásnak, enyhült a nyomás a bankokon is, így most mindenki egy kicsit hátradőlhet" - hangsúlyozta Buró Szilárd.
Elmaradhat a kamatemelés
Kérdésünkre az Equilor szakembere azt is hozzátette, hogy a forint erősödésével csökkent a kamatemelési nyomás az MNB-n, bár néhány elemző még mindig úgy véli, hogy érdemes lenne kamatot emelni a hosszútávú stabilitás érdekében.
"Véleményem szerint ha a jövő héten sikerül 300 alatt maradnia a forintnak az euróval szemben, akkor valószínűleg nem fog kamatot emelni a jegybank a következő, március 23-i ülésén" - emelte ki Buró Szilárd.
Folytatódik a pozitív hangulat világszerte
Az elemző megjegyezte: a forint erősödését részben az okozta, hogy a világ részvénypiacain optimista volt a hangulat, ez pedig növelte a kockázatvállalási hajlandóságot. Az amerikai tőzsdék az egyik legjobb hetüket produkálhatják 2009-ben, csütörtökön is jelentősen erősödtek. Péntek reggel pedig Ázsiában is pozitív volt a hangulat.
Az optimizmus a Budapesti Értéktőzsdére is átragadt, pénteken jelentős javulással kezdtek a részvények a pesti börzén. A BUX-index délelőtt több mint 3,5 százalékos pluszban volt csütörtökhöz képest, főleg az OTP közel 6 százalékos szárnyalása húzta felfelé a piacot.
Nyugat-Európában is pozitív hangulatban telt a kereskedés első fele, a vezető indexek 1,5 százalék körüli pluszban voltak pénteken, míg a régiónkban ennél is nagyobb volt a javulás. Egyelőre az amerikai határidős jegyzések is további kismértékű emelkedést mutatnak, de ott a délutáni nyitásig még változhat a helyzet.