3p

A hazai magánbefektetők részesedése a részvénypiaci forgalomból ugyan csökkent 2010-ben, a magánbefektetők aktivitása viszont tartósan magas, meghaladja a válság előtti szintet - közölte a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) a 2010. év összefoglalásaként szerdán.

A hazai magánbefektetők a BÉT tavalyi részvényforgalmának mintegy 25-30 százalékát adták, a kereskedési adatok végfelhasználói között pedig a magánbefektetők száma tartósan 15 ezer körül van.

A külföldi befektetők fokozatosan tértek vissza a magyar piacra a múlt évben, és arányuk a forgalomban átlagosan 38,7 százalék volt, a válság előtti szint körül alakult.

A BÉT azonnali piacán a forgalom tavaly 6,2 százalékkal 5.823 milliárd forintra nőtt, ami 22,9 milliárd forint napi átlagos forgalmat jelentett.

Az azonnali forgalom összetételében a domináns részvénypiac aránya 94,8 százalékra nőtt a korábbi 93,8 százalékról. A részvények forgalma 5.522 milliárd forint volt 2010-ben, 7,5 százalékkal magasabb az előző évinél, a napi átlagos részvényforgalom 22,1 milliárd forintra nőtt a 2009. évi 20,7 milliárdról.

A belföldi befektetők körében népszerű certifikátok forgalma egy év alatt 52 százalékkal nőtt, arányuk pedig az azonnali piac forgalmában elérte a 6,1 százalékot. (A certifikát tőkeáttételes termék, amelyben a mögöttes termék árfolyamának elmozdulása többszörösen érvényesül. Ezen ér el nyereséget vagy vesztséget a befektető - a szerk.)
A részvénypiacon a legnagyobb öt papír forgalma az összforgalom 97,5 százalékát tette ki, ezen belül a Mol papírok részesedése 11,9 százalékról 15,4 százalékra nőtt. A legnagyobb forgalmú papír az OTP, amely a teljes részvénypiaci adásvétel 67,2 százalékát adta tavaly.

A tőzsde mutatója, a BUX 2010 utolsó kereskedési napján 0,5 százalékkal zárt magasabban az egy évvel korábbinál. Az éves csúcsot 25.323 ponton 2010. április 6-án érte el.

A származékos piac forgalma 8,1 százalékkal 3.947 milliárd forintra nőtt 2010-ben és aránya a teljes piaci forgalomban 40,4 százalék, gyakorlatilag nem változott 2009-hez képest.

A derivatív (származékos) termékek forgalmában a hazai magánbefektetők aránya közel 50 százalék, a külföldi befektetőké pedig 9-15 százalék, a többi belföldi intézményi befektető.

A forgalmon belül a deviza alapú termékek forgalma 10 százalékponttal 57,7 százalékra mérséklődött ami - a BÉT közleményének megjegyzése szerint -, elsősorban a tőzsdei ügyletek adóelőnyének megszüntetésével magyarázható. Az index alapú termékek forgalma 13,2 százalékot, a részvény alapúaké 29,1 százalékot képviselt. Az index alapú termékek forgalma árfolyamértéken 71,8 százalékkal, a kontraktusok száma pedig 26,2 százalékkal emelkedett 2010-ben az előző évhez viszonyítva.

A BÉT közleménye beszámol arról, hogy a magánbefektetői réteg számára a pénzügyi kultúra elterjesztésére oktatásokat és rendezvényeket szervezett, valamint díjat alapított.

Az újítások között a közlemény említi azt, hogy 2007 januárjáig visszamenőleg, illetve ezentúl havi rendszerességgel ingyenesen elérhető a BÉT honlapján az egyes termékek likviditását leíró Budapesti Likviditási Mérték (BLM), ami átfogó képet mutat a kereskedés "rejtett" tranzakciós költségeiről, és így segítheti a befektetői döntéseket. A nagyobb megbízások ugyanis jobban elmozdítják az átlagárat, ezért magasabb az implicit költség, vagyis a BLM értéke.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!