Pénteken közlik az első eredményeket Amerikában az Obama-kormányzat által elhatározott banki stressz-tesztekről, melyekkel azt próbálják meg felmérni, mekkora a baj a pénzügyi szektorban, van-e szükség további állami segítségre. Egyelőre csak annyi szivárgott ki a vizsgálatokról, hogy a felügyelők kiemelten figyelik a cégek hiteleinek megbízhatóságát, nemrég egy hivatali alkalmazott a Bloombergnek úgy nyilatkozott, hogy a hitelportfólió minőségére ugyanakkora súlyt kell helyezni, mint a makrogazdasági környezetre, amikor meghatározzák egy-egy pénzintézet helyzetét.
Az elmúlt hetekben mintegy 200 szakember kezdte vizsgálni az amerikai bankok portfólióit, a hivatal emberei számtalan különféle szabványt figyeltek meg a bankoknál a hitelek területén - mondta el a Bloomberg belső forrása. A stressz-teszt arra is jó, hogy az amerikai kormány képviselői különválasszák, melyik problémákat okozta a bank rossz menedzsmentje, és melyek tudhatók be a gazdasági helyzetnek. Korábban Timothy Geithner pénzügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy minden olyan pénzügyi cég élén változásra van szükség, amelyik jelentős állami segítségre tart igényt.
Korábban az volt az általános vélekedés, hogy a hitelek bedőlését kizárólag a válság okozta. Ha most kiderülne, hogy ezek egy része a rossz üzleti döntésekkel magyarázható, az egy merőben más helyzet lenne, mivel ezeket a problémákat sokkal könnyebben lehetne kezelni - nyilatkozta a hírügynökségnek egy korábbi felügyeleti vezető.
Az amerikai hivatalok pénteken hozzák nyilvánosságra a stressz-tesztek pontos gyakorlatát, akkor már a tesztek fő eredményeiről is képet kaphatunk. A végleges jelentésre május 4-ig kell várni. A kormány elsődleges célja, hogy a felméréssel biztosítsák azt, hogy a bankok a következő két évben is hitelezni tudjanak. Ehhez azt vizsgálják meg, mennyi tőkére lenne szükségük a szóban forgó cégeknek akkor, ha a gazdasági körülmények tovább romlanak.
A stressz-teszt az Obama-kormány egyik központi intézkedése a pénzügyi cégek megsegítésével kapcsolatban. A vizsgálatokat az amerikai jegybank, a Fed fogja össze.
A tőkeemelések elsődleges forrása a kormány elképzelései szerint a magántőke lenne, emellett a Fed tavaly ősszel megszavazott 700 milliárd dolláros bankmentő csomagjának maradék része is felhasználható lenne erre. Sőt a pénzügyminisztérium hajlik arra is, hogy a bankokban meglévő elsőbbségi részvényeit törzsrészvényekké alakítsa át, amivel a cégek jelentős összeget szabadíthatnának fel, mivel nem kéne elsőbbségi osztalékot fizetniük, másrészt javulna a tőkemegfelelési mutatójuk.
A napokban a Bank of America eredményeivel kapcsolatban került szóba a stressz-teszt szükségessége. A bankóriás hétfőn elvileg a vártnál kedvezőbb adatokat közölt az első negyedévről, azonban bejelentette, hogy a rossz hitelek miatt 6,4 milliárd dolláros tartalékot képezett.