Tételezzük fel azt a nonszensz esetet, amikor a sok betétes birkanyáj módjára megy a vályúhoz (bank), hogy kivegye pénzét. Ezt az állam úgy tudja garantálni, hogy beindítja a fénymásolókat (jegybank) és pénzt nyom. Ekkor mindenki örül, megvan a pénze de:
- a gazdaság összeomlott, nincs munkahelye, nyugdíja, fizetése, üresek a boltok
- galoppozó infláció és drasztikusan leértékelődött valuta,
- van egy halom értékesnek hitt papír a kezében, mely másra sem, jó csak talán begyújtani vele.
Ennyi. Szóval választhatunk: rohanunk a vesztünkbe, vagy higgadtan kivárunk, és nem vágjuk magunk alatt a fát. Én kivárok. Persze SOSEM árt, ha az ember több lábon él, de ez NEM csak mostanra igaz, hanem általában.Mi az alternatíva? A szociokommunizmus? Köszönjük, nem. Idősebb olvasók emlékezhetnek rá, mennyire izgalmas volt a jegyrendszer (mert ugye a terv alapján osztanak el mindent, és a bürokrácia lassú, így vagy hiány van, vagy túltermelés, mivel a túltermelés rossz, ezért mindig hiány van. Ez úgy dióhéjban.) és sok más jellemző. Persze mindenki kapott fizetést (az államadósság meg nőtt szépen), nem sokat, de elég volt elketyegni, lehettél bármilyen okos, le sem tojtak, maradtál a gépsoron. Előrejutás lehetetlen. Ez a rendszer most ment csődbe kb. 20 éve, amikor is több közép-kelet-európai ország csődbe ment, mi meg vitéz módjára, hősként visszafizettük az adósságunk elkótyavetyélve értékeinket. De ez másik sztori. Még annyit, hogy akkor azzal érveltek, hogy bezzeg mi sosem mentünk csődbe, nem is fogunk, és ezért majd könnyebb lesz később hitelt felvenni, míg a lengyelek, akik becsődöltek, nekik nehezebb lesz. Hát ez sem jött össze, mivel a lengyelek ma olcsóbban vesznek fel hitelt, mint mi. Ennyit a piac emlékezetéről (zárójel bezárva). Szóval a komcsi út nem kóser.
Mondom ezt mindannak ellenére, hogy az USA-ban egyre népszerűbbek a Marxista filozófiai kurzusok, amolyan „hipp” lett Marx. Több Marxos póló fogyott el idén egy felmérés szerint, mint Che Guevarás. Ez nem semmi, azt mutatja, hogy az emberek éheznek valami másra a vadkapitalizmus válságokkal és lufikkal tarkított mindennapjai után. Ez jogos. De a kapitalizmus az idáig ismert legmegfelelőbb elosztási rendszer, HA az társítva van bizonyos területeken állami szabályozással (lásd környezetvédelem, bankok etc…). Ez az, amiről mindig megfeledkeznek, a HA utáni gondolat.
Hát így állunk. A Fed kedden bejelentette, hogy beszáll a rövid távú vállalati kötvények piacába (commercial papers) , hogy rendet teremtsen. Ez igen derék, de inkább az kéne, hogy a rendszer MAGA álljon talpra. A bankközi hitelezést kéne tovább javítani, hiszen az a hitelek elosztásának leghatékonyabb módja, a Fed beavatkozása mindenbe lassan már tervgazdasági jellemzőket ölt magára, melynek nem sok értelme lesz. Úgy sem tudja hosszú távon fenntartani a beavatkozást. A bankoknak kell alárendelt kölcsöntőkét nyújtani dögivel, azok majd nullára csökkentik az osztalékot, és a részvényesek nem sokat látnak egy ideig, de akkor lenne elég tőkéjük hitelezni (amit ma, véletlenül pont az angol kormány jelentett be társítva azzal, hogy bármit (!) hajlandóak megtenni, hogy stabilizálják a rendszert). ENNYI. Nem több. Ez a bal kezemmel vakarom a jobb fülemet (ahogy gimis matektanárom mondotta) elv nem a leghatékonyabb útja a feladatmegoldásnak.
Reméljük, lassan rájönnek. A piacnak azonban egyre több kell. Egy végső koordinált lépéssorozat, mely helyreállítja a BIZALMAT. Addig meg...