Michael Buhl szerint a bécsi tőzsdén négy év szünet után jövőre folytatódhat a nyilvános részvénykibocsátások sora, legalább 5, de akár 7 cég részvényeit is bevezethetik a kereskedésbe. Az osztrák fővárosban működő tőzsdét üzemeltető cég többi érdekeltségével - a budapesti, a prágai és a ljubljanai részvénypiaccal - együtt összesen 12 vállalat léphet tőzsdére.
A 2008-ban elmélyült válság után ismét növekvő aktivitás legfőbb oka az, hogy a bankoktól várhatóan jóval nehezebb lesz finanszírozáshoz jutni. A bankok tőkemegfelelési mutatóit szigorító "Bázel III szabályozás életbe lépésével drágább és bonyolultabb lesz a hitelezés, ami a tőkepiacok felfutását idézheti elő egész Európában" - mondta - mondta Buhl egy New York-i befektetői konferencia szünetében.
Az idén január óta a Közép- és Kelet-Európai Tőzsdeszövetség (CEESEG) nevű holdingban együttműködő négy tőzsde legfőbb versenytársa a varsói tőzsde. A csoport osztrák vezetése az utóbbi években a varsói tőzsde megszerzésére törekedett, ami egyelőre nem sikerült; a lengyel értéktőzsdét működtető társaság (GPW) privatizációját a lengyel kormány stratégiai befektető bevonásával képzelte el, a nagy nemzetközi tőzsdeüzemeltető cégek azonban nem mutattak érdeklődést a lengyel piac iránt, a bécsi tőzsde közeledését viszont Varsó több alkalommal is elhárította, mivel a GPW konkurensnek tekinti Bécset a térségben. A GPW többségi részesedését így végül nyilvános részvénykibocsátással értékesítette a lengyel kormány, a GPW részvényét éppen most vezették be a varsói tőzsdére.
Ennek ellenére az osztrákok nem adják fel a tervet. "Konszolidálni kívánjuk a közép-kelet-európai régió tőzsdeszerkezetét. Ez nem lehetséges Lengyelország nélkül, de a lengyelek sem tudják véghezvinni nélkülünk" - mondta Michael Buhl a Reutersnek. "Nyilvánvaló, hogy kezdünk majd ezzel valamit, és a vége az lesz, hogy egyetlen, közös cég jön létre".
Időközben újabb célpontok után néznek a térségben. A jelöltek között van a horvát, a szerb, a román és bolgár tőzsde, és a kisebb piacok is, a macedóniai, montenegrói és a bosznia-hercegovinai tőzsde is. Buhl szerint a csoport bővülése esetén az új tagok különálló piacok maradnak, a kereskedést azonban közös platformon, a német XETRA rendszeren folytatják majd, amely december 6-án debütál Bécsben és Ljubljanában.
Korábbi hírek szerint a budapesti tőzsde várhatóan 2011-ben vezeti be ezt az elektronikus kereskedési rendszert, amelyet a nagy nyugat-európai tőzsdék közül a frankfurti használ.
Az osztrák ellenőrzés alatt álló tőzsdéken 2011 végéig az elszámolást is egységesítik, közös elszámolóházat hoznak létre. "Így jobban dolgozhat a pénz, nem lesznek külön költségek, ha például valaki 10 millió euróért vásárol Bécsben és 10 millió euróért értékesít Prágában" - mondta a Wiener Börse AG vezérigazgatója.
MTI