3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jövőre tíznél is több cég léphet tőzsdére a közép- és kelet-európai térségben - mondta a régió négy részvénypiacát ellenőrző Wiener Börse AG vezetője a Reutersnek.

Michael Buhl szerint a bécsi tőzsdén négy év szünet után jövőre folytatódhat a nyilvános részvénykibocsátások sora, legalább 5, de akár 7 cég részvényeit is bevezethetik a kereskedésbe. Az osztrák fővárosban működő tőzsdét üzemeltető cég többi érdekeltségével - a budapesti, a prágai és a ljubljanai részvénypiaccal - együtt összesen 12 vállalat léphet tőzsdére.

A 2008-ban elmélyült válság után ismét növekvő aktivitás legfőbb oka az, hogy a bankoktól várhatóan jóval nehezebb lesz finanszírozáshoz jutni. A bankok tőkemegfelelési mutatóit szigorító "Bázel III szabályozás életbe lépésével drágább és bonyolultabb lesz a hitelezés, ami a tőkepiacok felfutását idézheti elő egész Európában" - mondta  - mondta Buhl egy New York-i befektetői konferencia szünetében.

Az idén január óta a Közép- és Kelet-Európai Tőzsdeszövetség (CEESEG) nevű holdingban együttműködő négy tőzsde legfőbb versenytársa a varsói tőzsde. A csoport osztrák vezetése az utóbbi években a varsói tőzsde megszerzésére törekedett, ami egyelőre nem sikerült; a lengyel értéktőzsdét működtető társaság (GPW) privatizációját a lengyel kormány stratégiai befektető bevonásával képzelte el, a nagy nemzetközi tőzsdeüzemeltető cégek azonban nem mutattak érdeklődést a lengyel piac iránt, a bécsi tőzsde közeledését viszont Varsó több alkalommal is elhárította, mivel a GPW konkurensnek tekinti Bécset a térségben. A GPW többségi részesedését így végül nyilvános részvénykibocsátással értékesítette a lengyel kormány, a GPW részvényét éppen most vezették be a varsói tőzsdére.

Ennek ellenére az osztrákok nem adják fel a tervet. "Konszolidálni kívánjuk a közép-kelet-európai régió tőzsdeszerkezetét. Ez nem lehetséges Lengyelország nélkül, de a lengyelek sem tudják véghezvinni nélkülünk" - mondta Michael Buhl a Reutersnek. "Nyilvánvaló, hogy kezdünk majd ezzel valamit, és a vége az lesz, hogy egyetlen, közös cég jön létre".

Időközben újabb célpontok után néznek a térségben. A jelöltek között van a horvát, a szerb, a román és bolgár tőzsde, és a kisebb piacok is, a macedóniai, montenegrói és a bosznia-hercegovinai tőzsde is. Buhl szerint a csoport bővülése esetén az új tagok különálló piacok maradnak, a kereskedést azonban közös platformon, a német XETRA rendszeren folytatják majd, amely december 6-án debütál Bécsben és Ljubljanában.

Korábbi hírek szerint a budapesti tőzsde várhatóan 2011-ben vezeti be ezt az elektronikus kereskedési rendszert, amelyet a nagy nyugat-európai tőzsdék közül a frankfurti használ.

Az osztrák ellenőrzés alatt álló tőzsdéken 2011 végéig az elszámolást is egységesítik, közös elszámolóházat hoznak létre. "Így jobban dolgozhat a pénz, nem lesznek külön költségek, ha például valaki 10 millió euróért vásárol Bécsben és 10 millió euróért értékesít Prágában" - mondta a Wiener Börse AG vezérigazgatója.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!