Rég nem látott csúcson van hazánkban a fogyasztói bizalom, és a politikai elemzők felméréseiből is úgy tűnik, hogy a választópolgárok töretlenül bíznak Orbán Viktorban és csapatában. Nagy kérdés, hogy a gyenge forint miatt az egekbe szökő törlesztőrészletek hatása megjelenik-e a bizalomban, és ha igen, mikor.
Egyelőre nem meglepő, hogy bízunk
A hazánkban készített fogyasztói bizalomra vonatkozó felmérések a választások után is töretlenül magas értékeket mutatnak, a politikai kutatások eredményei pedig a választópolgároknak a kormányba vetett töretlen bízalmáról szólnak. Pedig nem volt egyszerű az elmúlt száz nap a második Orbán-kormány számára, hiszen kudarcba fulladtak a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), az elmúlt napokban pedig sorra dönti a csúcsokat a svájci frank árfolyama, ami sok devizahiteles életét keseríti meg.
"Számomra nem meglepő, hogy tartós a kormány iránti bizalom. Ez alól csak az 1990-es és a 2006-os választás volt kivétel, amikor már a nyár folyamán jelentősen visszaesett a kormányok népszerűsége" - mondta az mfor.hu kérdésére Juhász Attila, a Political Capital igazgatóhelyettese. A szakember szerint most az is hozzájárul a kormánypárt népszerűségéhez, hogy az utóbbi hónapokban az ellenzék nem tudott sikeres alternatívát mutatni a kormánnyal szemben.
A svájci frank árfolyama kedden új csúcsot döntött a forinttal szemben, több mint 222 forintot kellett adni egy frankért. Ezt pedig a választópolgárok is megérzik a zsebükön. Juhász Attila szerint a devizaárfolyam nem csapódik le közvetlenül a pártpreferenciákban. "Ha csak nem lesz valami nagy összeomlás, vagy tömeges hitelbedőlés, akkor a frank árfolyama nem fogja jelentősen befolyásolni a kormány iránti bizalmat" - véli a Political Capital igazgatóhelyettese.
Juhász Attila szerint ha a kormány hosszabb távon sem tud valamit kezdeni a gyenge forinttal, tartósan magasak maradnak a devizahitelesek terhei, akkor az okozhat elégedetlenséget a választók körében. "Igazán az első év után fog látszani, mennyire rendezkedhet be a mostani kormány hosszú távra: akkor már nem lehet hátrafelé mutogatni, az előző költségvetést emlegetni" - véli a politikai elemző. Persze a szakember szerint a pártpreferenciák több dologtól függnek, például az ellenzék politizálásának hatékonyságától is.
Az őszi IMF-tárgyalások jelenthetnek kockázatot
"Az IMF-fel való szakítás belpolitikai szempontból sikeres volt a kormány számára, hiszen a magyar választópolgárokkal sikerült elhitetni, hogy a Valutaalap a mumus" - véli Juhász Attila. Az elemző szerint az a kérdés, mi lesz majd a folytatás: ha a piaci folyamatok romlása miatt az ősszel mégis kénytelen lesz az Orbán-kormány megállapodni az IMF-fel, akkor az hozhat csalódást a választópolgárok egy része számára, így az októberben kezdődő tárgyalások kockázatot jelentenek a kormány számára ebből a szempontból is.
Beke Károly
mfor.hu