5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vártnak megfelelő kedvező eredményeket tett közzé szerda hajnalban az olajtársaság, a speciális tételektől megtisztított üzemi eredmény például másfél éve nem volt a mostaninál magasabb. Ezzel talán valamit jóvátett a cég a gyenge második negyedév után, akkor elsősorban a készletek átértékelése okozott tetemes veszteséget.

1432,1 milliárd forintos árbevétel mellett 187,8 milliárd forintos EBITDA-t ért el speciális tételek nélkül a Mol a harmadik negyedévben - derül ki az olajtársaság szerda hajnalban megjelent tájékoztatójából. Az árbevétel 4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg az EBITDA harmadával növekedett. Ennél is nagyobb szó, hogy utóbbi mutató történelmi rekordot jelent a társaság életében, hiszen eddig a 2006 első negyedévében elért 186,8 milliárd forint számított az abszolút csúcsnak.

A cég üzleti eredménye szintén speciális tételek nélkül 117,2 milliárd forintot tett ki, ami 82 százalékkal volt magasabb a tavalyi harmadik negyedév adatánál. Emellett a nettó eredmény 78 százalékkal 77,6 milliárd forintra emelkedett, erre hatással volt az is, hogy a pénzügyi műveletek vesztesége az egy évvel korábbi 20,1 milliárd forintról 4,9 milliárdra csökkent. Ebben a két mutatóban egyébként nem hozott új rekordot a társaság, hiszen a nettó eredmény az idei, míg az üzemi eredmény a tavalyi első negyedévben lett a mostaninál magasabb legutóbb.

Ha az év eddig eltelt kilenc hónapját vizsgáljuk, akkor azt láthatjuk, hogy a Mol 4099,6 milliárd forintos árbevétele 6 százalékkal haladta meg a tavalyi év hasonló időszakát, ugyanakkor az EBITDA 7 százalékkal csökkent a gyenge második negyedév miatt. Az üzemi eredmény három negyedév alatt 13 százalékkal maradt el a tavalyitól, míg a nettó profit 171,4 milliárd forintos összege 16 százalékos csökkenést jelentett. Mint fentebb említettük, a második negyedévben a készletek átértékelésén jelentős veszteséget szenvedett el az olajtársaság, ez rontotta le az eredményt.

De térjünk vissza az idei harmadik negyedévhez, és elemezzük kicsit behatóbban a vállalat számait! A beszámoló szerint a rekord-EBITDA elsősorban a downstream (finomítás) üzletágnak volt köszönhető, ebben pedig szerepe volt a marzsok emelkedésének, a növekvő értékesítésnek, illetve a készletek átértékelésén elért nyereségnek is.

Persze a fentiek mellett még így is a kitermelés (upstream) üzletág hozott több pénzt a Molnak, a speciális tételek nélküli EBITDA itt 102,1 milliárd forint volt az első negyedévben szemben a feldolgozás 86,1 milliárdjával. Azt ugyanakkor hozzá kell tenni, hogy míg előbbi tavalyhoz képest 16 százalékos csökkenést jelentett, addig a downstream szegmens eredménye majdnem a nyolcszorosára emelkedett egyetlen év alatt. A fentiek mellett a gáz midstream üzletág 18 milliárd forintot hozott a harmadik negyedévben, míg a feldolgozás és kereskedelem esetében 55,4 milliárdos volt a "tiszta" EBITDA, amiben a speciális tételek is szerepeltek.

Hasonlók voltak az arányok az üzemi eredményt tekintve is: az upstream 74,8 milliárd forintos adata 8 százalékos csökkenés volt tavalyhoz képest, a finomítás viszont az egy évvel korábbi 17 milliárd forintos veszteség után 54,3 milliárdos pluszt hozott. A feldolgozás és kereskedelem 28,1 milliárd forinttal, míg a gáz midstream 12,7 milliárddal járult hozzá az üzemi eredményhez.

A kitermelés esetében a Mol beszámolója szerint több tényező okozta az eredmény romlását: egyrészt kismértékben csökkent a termelés, alacsonyabb volt a szénhidrogének ára, emellett az árfolyam is kedvezőtlenül hatott. Másrészt Horvátországban 4 milliárddal csökkent a cég értékesítése, mely részben a sisaki finomító leállításának köszönhető, a cég várakozásai szerint ez a hatás a negyedik negyedévben ellensúlyozásra kerül majd. A fenti negatívumokat csak részben tudta ellensúlyozni a magasabb hazai értékesítés, illetve néhány kisebb eredményjavító tényező.

Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató szerint a harmadik negyedév eredményei bizonyítják, hogy jó stratégiai irányt követ a cég a downstream üzletágban és van jövője a komplex, megfelelően irányított finomítóknak. Mindemellett elkötelezettek az új Downstream Programunk megvalósítása iránt, annak érdekében, hogy hasonlóan kiemelkedő profitabilitást biztosítsanak egy kevésbé kedvező külső környezetben is.

"A Mol szeptemberben sikeresen végrehajtotta első dollár alapú kötvénykibocsátást, mely lépéssel megnöveltük hitelportfóliónk átlagos lejárati idejét és tovább növeltük pénzügyi flexibilitásunkat. Ezen üzleti események mellett fontos megemlíteni, hogy utolsó fázisába ért a Mol eddigi legnagyobb szervezeti átalakítása, a GLOCAL projekt. Az ennek keretében felálló új nemzetközi irányító szervezettől és a főbb leányvállaltoktól gyorsabb és sokkal fókuszáltabb döntéshozatalt, illetve rugalmasabb és hatékonyabb szervezeti működést várunk, megteremtve jövőbeli sikereink alapját” - emelte ki a cégvezető.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!