3p

A lakossági várakozások szerint a használt és az új lakások ára is emelkedik a következő egy évben - közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb, negyedévente publikált ingatlanpiaci felmérésében.

A használt lakások áremelkedési ütemére vonatkozó várakozások Budapesten 4,3 százalékra nőttek a három hónappal ezelőtti 2,5 százalékról, de a divatos helyeken 6-8 százalékos további áremelkedés is elképzelhető a következő 12 hónapban. A felmérés szerint a keleti régióban 1 százalék alatti, a nyugati országrészben 2,5 százalékos emelkedést valószínűsítenek a válaszadók.

Az új építésű lakásoknál 4-7 százalékos áremelkedésre lehet számítani.

Az MTI-hez eljuttatott összefoglalóban a GKI kifejtette: a jó helyen lévő lakás befektetési célpontként továbbra is komoly vonzerőt gyakorol, mert az alacsony kamatok korában alig lehet ésszerű és nem túl kockázatos pénzügyi befektetéseket találni.

A lakásvásárlásra és építésre vonatkozó lakossági várakozások nem sokat változtak. Az előző negyedévhez képest 16 százalékponttal nőtt azok aránya, akik a következő egy évben biztosan elindítanak egy vásárlási vagy építési tranzakciót, viszont 12 százalékpontos csökkenés következett be az ezt valószínűsítők körében.

A lakásfelújításra és korszerűsítésre vonatkozó lakossági várakozások intenzitása kissé csökkent az egy negyedévvel ezelőttihez képest.

A telekpiaci kilátások az elmúlt két évben stabilak voltak, 2016 első negyedéve óta csak kisebb hullámzás érezhető. A felmérés szerint az építési telkek ára várhatóan 5-10 százalékkal nőhet a következő egy évben, a leggyorsabb növekedés a fővárosi agglomerációban várható.

A fővárosi irodapiacon a bérlői aktivitás emelkedőben van, de a kínálat is nő, a két hatás eredőjeként a kihasználtság lényegében stagnál. Az irodák kihasználtsága Budapesten és környékén 87-ről 86 százalékra csökkent. Kelet-Magyarországon a júliusban mért 78 százalékos kihasználtság októberre 80 százalékra nőtt, míg Nyugat-Magyarországon változatlanul 85 százalék a mutató értéke.

Az irodabérleti díjaknál vidéken a stagnálásra számítók, de ezen belül Nyugat-Magyarországon az emelkedést előre vetítők vannak többségben. Budapesten és környékén, valamint a nyugati országrészben 5 százalékos is lehet a díjemelkedés a következő egy évben.

Az üzlethelyiségek piacán egyértelműen nőtt a derűlátás. A bérleti díjak esetében azonban továbbra is inkább csak Budapesten és környékén lehet érdemi, 4-5 százalékos növekedésre számítani.

A raktárpiacon folytatódik a negatív trend. A válaszadók többsége vidéken stagnáló, Budapesten és környékén emelkedő értékesítési árakra számít a következő 12 hónapban. A bérleti díjaknál is hasonló a helyzet, csak a fővárosban és környékén várnak érdemi, 8 százalék körüli díjemelkedést.

Az októberi felmérésben 101 ingatlanokkal foglalkozó cég és 1325 vállalat válaszolt. A lakossági minta ezerfős, reprezentatív volt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!