Tegnap Amerikában a nap végén 114 dollár fölé emelkedett egy hordó nyersolaj ára, mivel a Nemzetközi Energiaügynökség bejelentette, hogy az idei év első három hónapjában csökkent az orosz olajtermelés, amire már egy évtizede nem volt példa.
Mostanra a befektetők is egyre inkább a nyersanyagok felé fordultak, a növekvő kereslet pedig tovább hajtja fel az árakat. Azok, akik a mostani bozonytalan helyzetben nem akarnak a részvény- és kötvénypiacokon befektetni, rendre a nyersanyagokban keresik a lehetőségeket, ezért az elemzők szerint egyelőre nem is látszik, hogy rövidtávon megállna az áremelkedés.
Pedig tegnap bejelentették, hogy Brazília partjainál a tenger alatt egy minden eddiginél nagyobb olajmezőt találtak, mely jelenleg a világ harmadik legnagyobb lelőhelye. Az elmúlt harminc évben nem fedeztek fel hasonló méretű kitermelhető olajtartalékot, az ilyen hírek után általában csökkenni szokott a nyersanyag ára. Ugyanakkor az orosz olajkitermelés csökkenéséről szóló hírek rögtön kioltották a pozitív hatásokat, ezért emelkedhetett tovább az árfolyam.
A rekordárhoz hozzájárul a dollár gyengélkedése is, az amerikai befektetők ugyanis a gyenge dollár miatt a nyersanyagokban keresnek menedéket, ez hajtja fel az olaj és az arany árát is.
Az árat jelentősen befolyásolhatja az Amerikai Energiahivatal mai közlése az olajtartalékok múlt heti alakulásáról. Legutóbb egy hete a vártnál nagyobb mértékű csökkenésről számolt be a hivatal, akkor meg is indult felfelé az olajár. Az elemzők 1,5 millió hordós emelkedést várnak a készletekben a múlt héthez képest, ha ettől lényegesen eltér az adat, az megint elmozdíthatja valamelyik irányba az árfolyamot.