A nemzetközi tőzsdék erősödése a BUX-ot is húzza magával, a mutató ma is jelentős plusszal kezdte a napot. Tovább tart az OTP korrekciója, a múlt heti több mint 40 százalékos szakadás után már bő 25 százalékot visszakapott a papír hétfőn és kedden. Az amerikai és ázsiai piacokhoz hasonlóan a magyar tőzsdén is egyre inkább megnyugszanak a befektetők a múlt heti pánik után, a kormányok bankmentő akciói hatására egyre többen vélik úgy, hogy sikerülthet talpra állítani a bankszektort.
A BUX index délelőtt 16 261 ponton állt, ez 5,67 százalékkal volt magasabb, mint a hétfő délutáni értéke. A részvényforgalom magas volt a kerekedés elején, az első órákban 7 milliárd forint cserélt gazdát. A vezető papírok közül továbbra is az OTP van a középpontban, a múlt heti meredek zuhanás után az utóbbi napokban már korrigált a bankpapír. Ma délelőtt 4440 forintot adtak a cég részvényeiért, ez 11 százalékkal volt magasabb a hétfői értéknél. Az előző napi 16 százalékos erősödés után tehát tovább ugrott felfelé az OTP.
A Mol az első néhány órában 5,29 százalékot javított, 13 630 forintig kúszott fel az olajpapír a pesti tőzsdén. A Magyar Telekom a tegnapi csúnya esés után ma reggel 3,56 százalékkal tudott drágulni, így ismét a 700 forintos ellenállás közelébe emelkedett az árfolyam.
Jól kezdtek reggel a gyógyszeripari részvények is: az Egis a tegnapi jelentős emelkedés után további 2,32 százalékkal drágult, 11 705 forintot ért délelőtt, míg a Richter 2,06 százalékos emelkedés után 32 200 forinton állt.
A forint reggel erősödéssel kezdett, a 250-es szintet is áttörte az euróval szemben, azonban nem sokkal később visszafordult, és délelőttre 251,20-ig gyengült ismét. A dollár árfolyama 184,01-nél állt az első néhány óra után, míg a svájci frankért 162,27 forintot kellett adni.
A KSH reggel közölte a szeptemberi inflációs adatokat, emlyekből kiderült, hogy a múlt hónapban 5,7 százalékra lassult a pénzromlás üteme az augusztusi 6,5 százalékról. Ez azt jelenti, hogy kétéves mélypontra esett vissza a fogyasztói árak emelkedésének üteme, a csökkenés jóval jelentősebb volt, mint amire az elemzők számítottak. Az élelmiszerárak emelkedése a korábban vártnál lényegesen mérsékeltebb volt, a következő hónapokban a benzinárak esése és az alacsony belső kereslet miatt további esést várnak a szakemberek az inflációban. A jelenlegi állás szerint akár 2009 végére elérhető lehet az MNB 3 százalékos inflációs célja - véli Suppan Gergely, a takarékbank elemzője.
Hétfőn Európában a kormányok sorra jelentették be, hogy bankmantő akciókat kezdenek, összesen 2300 milliárd dollárt fektetnek a pénzügyi szektor helyreállításába. Este a tengerentúlon is nyilvánosságra került, hogy a hónap elején elfogadott 700 milliárd dolláros mentőcsomagból 250 milliárdot kisebbségi tulajdonrészek vásárlására fordítana a Bush-kormány.
A következő napokban a világ vezető hatalmai várhatóan továbbra is mindent megtesznek majd azért, hogy megnyugtassák a pénzügyi piacokat, a befektetők egyre nagyobb része kezdi elhinni, hogy a sorozatos állami beavatkozások sikerrel járnak ebből a szempontból.