A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 2,36 százalékos gyengüléssel 10655 ponton zárt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 3,29 százalékkal 2336 pontra csökkent, míg az S&P 500-as mutató 2,85 százalékkal 1099 pontra süllyedt.
Meglehetősen változékony volt a nap első fele, és úgy tűnt, emelkedéssel zárhatnak a piacok. Ez elsősorban a ma publikált kedvező makrogazdasági adatoknak volt köszönhető. A nap második felében azonban a kockázatos eszközöket eladó befektetők lettek többségbe, és csúnyán zártak a piacok. Az irányadó indexek közül a legátfogóbb képet nyújtó S&P 500-as mutató ráadásul technikailag is igen elkeserítő képet mutat, az 1100-as szint ugyanis fontos ellenállás. Ha kedden nem sikerül emelkedni, és felette maradni, akkor az október hírhedt nevéhez méltó lesz.
A Prudential Financial egyik elemzője szerint a piacokat alapvetően továbbra is az euróövezeti adósságválsággal kapcsolatos hírek befolyásolják, ami gyakorlatilag mindent a háttérbe szorít. Az euróövezeti gondok erősítették a dollárt, ami kifejezetten rossz azoknak a nagy amerikai cégeknek, amelyek emiatt drágábban értékesíthetnek a tengerentúlon.
Hétfőn egy másik havi adat is azt jelezte, hogy mégsem olyan gyenge az amerikai gazdaság, ahogy azt sok elemző tartja. A szeptemberi amerikai építőipari kiadások nőttek augusztusban a júliusi esést követően.
A nap vesztesei ismét a pénzügyi szektor papírjai voltak, a két legnagyobb lakossági pénzintézet, a Bank of America és a Citigroup is 9 százalék körüli zuhanást szenvedett el. De az erős dollár miatt az más ágazatok reprezentánsai is nagy veszteségeket szenvedtek el. A helyzetet jelzi, hogy a Dow indexben szereplő 30 vállalat közül 29 részvénye esett, míg a Wal-Mart papírjai stagnáltak.
mfor.hu