8580 ponton fejezte be a hetet a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,2 százalékkal volt magasabb a csütörtöki záróértéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 0,15 százalékos lecsorgást mutatott a kereskedés második felében, míg a Shanghai Composite 0,65 százalékkal esett vissza. 0,53 százalékot javított a dél-koreai Kospi index, míg a tajvani piacon 0,75 százalékos mínusz volt tapasztalható.
A vezető európai politikusok igyekeznek megnyugtatni a befektetőket, azonban egyelőre kevés sikerre, három héttel a megismételt görög választások előtt továbbra is bizonytalan a hangulat, mivel senki nem tudja, marad-e Görögország az eurózóna tagja. A héten az újabb EU-csúcs sem hozott áttörést, jórészt eredmény nélkül álltak fel az asztaltól. Az európai adósságválság mellett a kínai növekedés aggasztja a befektetőket azok után, hogy csütörtök reggel váratlanul gyenge feldolgozóipari adatok jelentek meg.
A pénteki kereskedésben is a pénzügyi szektor volt az egyik legnagyobb vesztes: az Industrial & Commercial Bank of China 1,51 százalékkal lett olcsóbb, míg az Agricultural Bank of China 1,9 százalékot bukott, a Bank of Communications pedig 1,79 százalékkal esett vissza.
A bankok mellett a nagy külföldi piaccal rendelkező cégek papírjai érezték meg a pesszimista hangulatot: a Lenovo például 1,19 százalékot veszített értékéből, míg az Esprit Holdings 3,23 százalékot bukott a nap végére. Az exportőröknek Tokióban is rossz napjuk volt: a NEC árfolyama 1,65 százalékkal esett vissza, míg a Pioneer 2,52 százalékos gyengülést mutatott, a Mazda pedig 1,92 százalékot esett.
A Sony-papírok árfolyama 4,53 százalékkal esett vissza miután a japán cég bejelentette, hogy 10 milliárd jenért eladta egy közös vállalatát a Sharpnak. A másik érintett cég részvényei a várásra 1,01 százalékos mínuszba csúsztak.
mfor.hu