3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A forint számára két fontos igazodási pont alakult ki a napokban, egyrészt az EU-IMF-tárgyalásokról érkező hírek, másrészt a spanyol gazdaságról, illetve az ibériai kötvényaukciókról napvilágot látó információk mozgatják az árfolyamokat. Kedden is ezek a hírek lesznek mérvadóak a devizapiacokon, áll a Commerzbank napi piaci kommentárjában.

EUR/HUF (296,50 – 300,00): Tegnap délután 298 alá szelídült az EUR/HUF árfolyama, a kurzus hajnalban is ezen a szinten oldalazott, ma reggelre viszont ismét a gyengülésé a főszerep, 298-ról 299-ig emelkedett az árfolyam. Tegnap az ötoldalú frankfurti jegybanktörvény egyeztetésről nem érkezett érdemi információ, a felek nem nyilatkoztak a tárgyalásról. Cséfalvay Zoltán tegnap délután a Német-Magyar Ipar és Kereskedelmi Kamara által szervezett rendezvényen azt hangoztatta, hogy a felek igyekeznek megoldást találni a jegybanktörvény ügyében, majd ha ez megvalósul, akkor a szükséges módosításokat a Parlament megszavazhatja annak érdekében, hogy elháruljon az EU/IMF egyezmény legfőbb akadálya. Közben olyan cikkek jelennek meg a mai sajtóban, hogy 2 héten belül kormányátalakítás lehetséges, ahol Fellegi Istvánt Varga Mihály válthatja. Ez jelentheti éppen az események felgyorsulását is, de azt is, hogy folytatódik a kommunikáció, tettek, lépések nélkül.

EUR/USD (1,3050 – 1,3180): Japán, a világ harmadik legnagyobb gazdasága a hamarosan megtartandó G20-as, valamint az IMF rendes, féléves találkozója előtt bejelentette, hogy 60 milliárd dollárral megtoldja a Nemzetközi Valutaalap pénzeszközeit annak érdekében, hogy a gondban lévő országok gyorsabban juthassanak adott esetben megfelelő mennyiségű, a piaci szintnél alacsonyabb kamatozású forráshoz. Persze a japán pénzügyminiszter mindehhez azt is hozzátette, hogy Európának saját magát is rendbe kell tennie: erősítenie kell saját erőből az úgynevezett pénzügyi tűzfalát. Christine Lagarde, az IMF vezetője üdvözölte a lépést, és egyúttal a többi tagot is arra bíztatta, hogy igyekezzenek a japán példa szerint segíteni, oldani a jelenlegi nehéz, bizonytalan helyzetet. Az EUR/USD árfolyama a tegnapi 1,30 körüli mélypontról 1,31 fölé korrigált, de ez a dollárgyengülés könnyedén megfordulhat, ha a spanyol aukció rossz eredménnyel zárul. Ma a rövidebb, 1, illetve 1,5 éves papírok kerülnek kibocsátásra 2-3 milliárd euro összegben, holnapután pedig a hosszabb, 2014 és 2022-es lejáratú kötvényeknek lehet új gazdája, 1,5- 2,5 milliárd euro értékben. A másodlagos piacon tegnap az egyéves spanyol kincstárjegy hozama 2,7 százaléknál tartott, ami az egy hónappal ezelőtti 1,42-es hozamhoz képest közel duplázódást jelent. Az aukciókon az ECB is színre léphet, mesterséges keresletet teremtve, de ez várhatóan ugyanúgy euro gyengülést eredményezne, mintha szimplán gyengén sikerülne a tender.

CHF/HUF (246,50 – 250,00): Míg az EUR/HUF a 299-es szintet tesztelgeti, addig a CHF/HUF a 249 felé tendál. Az EUR/CHF továbbra is a küszöbértéknél tartózkodik, 1,2020-nél oldalazik. A Neue Zürcher Zeitung vasárnapi cikke szerint az SNB Thomas Jordant jelölné az elnöki posztra, valamint Jean-Pierre Danthine-t, és Fritz Zurbruegg-et a két alelnöki pozícióra. Az SNB szóvivője egyelőre nem erősítette meg a hírlap információit.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!