5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bizonytalan tőzsdei helyzet és gyenge forint jellemezte a piacokat a magunk mögött hagyott héten. A kilátások továbbra sem túl biztatók, rövid távon nem várnak éles fordulatot a Raiffeisen elemzői. Ugyanakkor a kamatcsökkentési ciklus véget érhet.

Az elmúlt hét legérdekesebb hazai vonatkozású gazdasági híre az, hogy a Monetáris Tanács két tagja is (Balog Ádám alelnök, valamint Pleschinger Gyula, külső tag) a kamatcsökkentési ciklus leállításáról beszélt a pénzügyi piaci folyamatok (a FED eszközvásárlási program kivezetése nyomán emelkedő globális kockázatérzékenység) valamint az ukrán válság miatt, áll a Raiffeisen heti elemzésében. Az nem újdonság, hogy Pleschinger Gyulának ez a véleménye, hiszen ő már korábban is annak a különvéleményének adott hangot (és így is szavazott a kamatdöntő ülések alkalmával), miszerint lassítani, sőt leállítani szükséges a hazai kamatvágási ciklus, az újdonság az alelnök nyilatkozatában található igazából.

Mindazonáltal a következő kamatdöntő ülés (március 25.) még messze van, addig például az ukrán helyzetben jelentős változások is beállhatnak, akár még sötétebb fordulatot is vehetnek az események (különösképpen a március 16. krími népszavazás után) de az sem zárható ki, hogy a politikai-katonai konfliktus enyhül és az IMF hitelprogram nyomán kezdetét veszi a gazdasági vészhelyzet stabilizálódása. Amennyiben az utóbbira kerül sor, akkor jó eséllyel tovább vágja a kamatot az MNB, hiszen a legutóbbi inflációs adat (februárban a vártnál jóval alacsonyabb, éves szinten csupán 0,1% volt az infláció) nem mutatja az inflációs nyomás kialakulásának legkisebb veszélyét sem. Másfelől a forint árfolyamának gyengülése elérhette azt a szintet, amely a monetáris politikai döntéshozók számára sem közömbös már, beleértve ebbe azt a lehetőséget is, hogy egy esetlegesen tovább mélyülő konfliktus Ukrajnában a kockázati felárak jelentősebb emelkedését és a forint árfolyamának számottevő megroggyanását sem zárhatja ki (adott esetben történelmi mélypontra küldve azt). Mindazonáltal azt gondoljuk, hogy a jegybank vezetése továbbra is az alacsony kamat – gyenge forint párosban hisz.

Folytatódott a negatív hangulat a hazai piacon. A BUX az elmúlt 8 hétben hetedszerre zár csökkenéssel. Ebből a hétből az utolsó három átlag alatti forgalommal zajlott. Így is 2012 júniusa óta nem látott alacsony szinteket látogatott meg. Az orosz-ukrán feszültség következtében jelentős eladási hullám indult meg, ami még az OTP kivételével, még a hét végére sem csillapodott. A Raiffeisen elemzői mégsem számítanak arra, hogy a 16000 pontnál sokkal olcsóbb szinteken tartózkodjon szignifikáns ideig az árfolyam. A túladottság már nagy és a tavalyi év kereskedési sávjából kimért célt elérte, de tényleges fordulat ideje még odébb lehet. Különösen akkor, ha a fejlett világ csak most kezd el lefordulni csúcsközeli szintjeiről.

Az OTP gyorsjelentése után tovább esett 2012 augusztusa óta nem látott szintekre. A bank nettó kamatbevételének 34 százaléka Oroszországból és Ukrajnából származik. A keleti szomszédnál tapasztalható események enyhülése előtt komoly fordulatra nem számíthatunk. A helyzetet rontotta, hogy az MNB 90 millió forintos bírsággal sújtotta (több hazai bankkal együtt), mert a tavalyi évben megemelte díjait. A 3500 forint erőteljes támasznak bizonyult és reménykedhetünk, hogy már a 3600 forint sem lesz újbóli próbára téve. Cél a 3700 forint meghaladása, ahol csütörtökön nyitott.

A MOL esetében kevésbé rózsás a helyzet, mert az olajkitermelő hiába jelentett be kapacitás bővülést és új kitermelést, 2009 júliusa óta nem látott alacsony szinteken járt. Pozitívum, hogy az elmúlt 5 hétből immár negyedszer csökkenő papír alól a forgalom az elmúlt 2 hétben egyre zsugorodott. Fordulathoz legalább a 12500 forintot kellene meghaladni, de még így is fennállnak a csökkenő trend. Ehhez a 13 napos mozgóátlagot (13018) kellene törni. Támaszt a 12200 forint után a 12000/11800 forint képvisel.

Sajnos a Richter is katasztrófális időszakon van túl. A papír az elmúlt 16 hétből immár tizenkettedszerre esik heti szinten, amiből az utolsó három egyhuzamban volt. A forgalom nem igazán változik hétről-hétre. A gyógyszergyártó árbevétele 36 százalékban Oroszországból és Ukrajnából származik, de ez még nem ok arra, hogy a teljes tavaly őszi emelkedést és pozitív hírek beárazását (MSCI index tagság, amerikai, latin-amerikai, kínai terjeszkedés) letöröljék. A papír egyértelműen túladott, de ennek ellenére nem zárható ki a 3400 forint törése sem, ami után a 3300 forint következne. Majdani emelkedéshez legalább a 3600 forintot kellene bevenni az árfolyamnak.

A Magyar Telekom három hét bizonytalanság után november eleje óta nem látott mértékben csökkent, de szerencsére ehhez számottevő forgalom nem párosult. A 316 forintnál található támasz is kitart egyelőre, de a 200 napos mozgóátlag (330) már, mint ellenállás szerepel. A cég nem fizet az idén osztalékot, de a vezérigazgató csütörtökön bevásárolt saját részvényekből, ami egyfajta pozitív üzenetet küldhet a befektetőknek.

A jövő hét nem bővelkedik gazdasági adatokban, így a figyelem középpontja továbbra is az ukrán helyzet és a kínai gazdaság marad. Az előbbivel szorosabb érintettségünk miatt nem kizárható, hogy még olcsóbb árszinteket látunk a hazai nagypapírokban.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!