Nem egy félénk, konzervatív, visszavonuló bankár-típus ez a Ben. A Fed elnöke, Ben Bernanke mindig is készen állt arra, hogy a legnehezebb pénzügyi és gazdasági kihívások közepette is merész pénzpolitikai lépésekre szánja el magát. Vegyük csak a 2008-as pénzügyi válságra adott reakcióját, vagy a Fed pénzkínálatának közel exponenciális növelését (az első és második mennyiségi lazításokon keresztül), illetve a gyakorlatilag zéró-kamatok két éves tartásával kapcsolatos döntését a legutóbbi bizottsági ülésen.
Tekintettel a múltbéli akcióira, igencsak alábecsülnénk ambícióit, ha mindössze arra számítanánk, hogy a mai napon jóváhagyja az ún. "twist műveletet" (rövidebb futamidejű kötvények hosszabb lejáratú papírokra való cseréje) és ezzel el is intézte a dolgát. Először is felmerül a kérdés, hogy a twist művelet valóban hozzá tud-e járulni a megcsappant amerikai összkereslet növeléséhez. Továbbá miután a rövid lejáratú kamatok közel nulla, a hosszú lejáratúak pedig 2% alatt vannak, így kérdéses, hogy a hosszabb távú hitelezés költségének további csökkentése mennyiben lehet sikeres, amikor a magánszektor továbbra is az adósságcsökkentésre törekszik. Azok, akik nagy mennyiségben vettek fel hiteleket, bizonyára hálásak lesznek a még alacsonyabb törlesztési költségekért, azonban a jelenlegi igen nagy bizonytalanság közepette nem várható, hogy ez az extra cash flow jelentősen növelné a költekezési hajlandóságot.
Amennyiben ez a twist művelet túlságosan bátortalannak bizonyulna, úgy felmerülhet a kérdés, hogy milyen egyéb intézkedéseket fontolgat még a Fed elnöke. Elvileg számos opció közül választhat, beleértve az újabb mennyiségi lazítást, a többlettartalékokra felszámított kamatok csökkentését/felszámolását, és konkrét célértékek kitűzését a hozamoknál, a nominális GDP-nél, az inflációnál és a munkanélküli rátánál. Alternatívaként szolgálhat az a radikálisabb javaslat, miszerint a Fed közvetve – a bankok közvetítésével – kölcsönözhet a magánszektornak. Az ún. "discount window" opcióval (melyhez a bankok súlyosabb pénzpiaci problémák esetén fordulhatnak), a Fed gyakorlatilag nulla kamattal hitelezhet vissza a bankoknak, mégpedig minőségi vagyoneszközök fejében; ezek lehetnek vállalati kötvények, kereskedelmi papírok, bankhitelek, stb. Ez a későbbiekben jelentősen csökkentheti mind a bankok, mind a nem-pénzügyi magánszektor tőkeköltségét.
Közel egy évtizede, a jelenlegi Fed elnök már egyszer felvetette ezt a pénzpolitikai opciót, mégpedig a defláció elleni küzdelemmel kapcsolatos beszédében, ahol az elhíresült "helikopter pénzledobás" frázis is elhangzott. Nagyon is valószínű, hogy Bernanke pont ezekben a percekben vizsgálja meg a magánszektornak nyújtott közvetett hitelezés lehetőségét, és az is elképzelhető, hogy ezt a kétnapos értekezletet konkrétan azért hívták össze, hogy meggyőzzék a Fed bizottság tagjait: a jegybanknak újra merész vállalkozásba kell kezdenie.
Forrás: FxPro
Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés