A Merrill Lynch és a Google a vártnál gyengébb eredményeket közölt a tegnapi tőzsdezárás után, míg a Yahoo eredményei megfeleltek a várakozásoknak, mégis estek a cég részvényei. A Merrill gyenge eredménye különösen azért lehet érdekes, mert a JP Morgan és a Wells Fargo kedvező jelentései után sokan bíztak abban, hogy a pénzügyi szektor kezd magához térni. Őket most egy kicsit megint kijózaníthatja a vártnál nagyobb veszteség.
A Merrill Lynch a világ legnagyobb brókercége, mely a második negyedévben 4,89 milliárd dolláros veszteségről számolt be, ezért kénytelen volt több jelentős vagyonát is pénzzé tenni. A Bloomberg médiatársaságban birtokolt üzletrészt 4,4 milliárd dollárért adta el a vállalat, a Financial Data Services nevű leányvállalatáért pedig 3,5 milliárdot kapott.
Az elemzők előzetesen arra számítottak, hogy a részvényenkénti veszteség 1,91 dollár lesz a cégnél, végül a tényleges eredmény ezt jócskán alulmúlta, részvényenként 4,97 dolláros veszteséget könyvelt el a cég. A Merrill már korábban összesen 29 milliárd dollárnyi veszteséget írt le, most az elmúlt három hónapban újabb veszteségek érték a céget.
A héten a Wells Fargo és a JP Morgan vártnál kedvezőbb eredményeinek hatására már kezdtek optimisták lenni a befektetők a pénzügyi szektorral szemben, többen úgy vélték, hogy véget érhetnek a hitelválság következményei. Tavaly összesen 300 milliárd dollárnyi veszteséget írtak le a pénzügyi cégek és brókertársaságok világszerte, egyesek szerint ez elérheti az 1000 milliárdot idén.
A Merrill részvényei m ég 9,8 százalékos erősödéssel zárták a tegnapi kereskedést, majd az eredmények közlése után meredeken lefelé fordult az árfolyam a zárás utáni elektronikus kereskedésben.
A Google is tegnap közölte második negyedéves számait, melyek ugyan jobbak lettek a tavalyinál, de a gazdaság lassulása miatt elmaradtak a várttól. A cég nyeresége 1,25 milliárd dollárra emelkedett a tavalyi második negyedév 925 milliós adata után. A bevételek 39 százalékkal emelkedtek egy év alatt, a részvényenkénti nyereség viszont kissé elmaradt a várakozásoktól.
A hírek hatására a Google-papírok 7,6 százalékkal lettek olcsóbbak a zárás után az elektronikus kereskedésben.
A Microsoft profitjának 42 százalékos emelkedéséről számolt be, a cég bevételei elérték a 15 milliárd dollárt. A nyereség kicsivel elmaradt az elemzői várakozásoktól, ezért főleg az online hirdetési piac gyengélkedése okozható. A cég profitja 4,3 milliárd dollár volt a június 30-án zárult negyedévben, ez részvényenként 46 centet jelent.
A cég bevételei 18 százalékkal emelkedtek egy év alatt, 13,4 milliárd dollárról 15,8 milliárdra nőttek. A konszenzus szerint az elemzők ennél kicsivel alacsonyabb bevételre számítottak.
Az IBM szintén tegnap közölte második negyedéves eredményeit, melyek felülmúlták a szakemberek várakozásait. A számítógépes cég profitja 22 százalékkal ugrott meg, azonban a gazdaság általános állapotáról szóló negatív hírek a várt rally helyett visszavetették a cég részvényeinek árfolyamát.
Az IBM nyeresége 2,77 milliárd dollár volt a második negyedévben, ez részvényenként 1,98 dollárt jelent. A részvényenkénti nyereség így 16 centtel volt magasabb a vártnál. Az eladások 26 százalékkal nőttek, 26,8 milliárd dollárt tettek ki, ami 900 millióval ahaldta meg a várakozásokat.
Az IBM-részvények értéke tegnap napközebn 58 centtel emelkedett, majd a zárás utáni elektronikus kereskedésben 40 centet veszítettek a papírok.
Összességében a tegnap közölt vállalati eredmények jórészt gyengébbek lettek a vártnál, ezek a hírek ma fejthetik ki hatásukat a részvénypiacokon.