3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentős mínuszban zárt a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, a nap vesztese ezúttal is az OTP lett, de a Mol sem maradt le a 10 százalékos bukásról. A forintpiac délután stabilizálódni látszott, a tőzsde zárása előtt azonban ismét gyengülni kezdett a magyar deviza.

A kedvezőtlen nemzetközi hangulatnak köszönhetően várható volt, hogy ma is jelentős mínusszal zár a BUX, a forintpiacon az elmúlt napok pánikhangulata után kicsit megnyugodtak a kedélyek. Ehhez hozzájárultak az MNB újabb lépései is, valamint az, hogy az EKB 5 milliárd eurós hitelről állapodott meg a magyar jegybankkal.

A BUX index délután 13 239 ponton zárt, ez 8,59 százalékkal maradt el a szerdai értékétől. A részvényforgalom magas volt, a kereskedés végére 35 milliárd forint cserélt gazdát a részvénypiacon. A legnagyobb vesztes az OTP lett, mely 12,79 százalékos (484 forintos) esés után 3300 forinton zárta a napot. A Mol 10,89 százalékkal lett olcsóbb a végére, 10 600 forintig estek az olajrészvények. A Magyar Telekom megúszta 5,69 százalékos gyengüléssel a napot, 613 forint lett a végső árfolyamuk a távközlési papíroknak.


Felemás napot zártak a gyógyszerrészvények a BÉT-en: az Egis 1,01 százalékkal drágulni tudott, a Richter viszont 4,95 százalékos esés után 28 505 forintot ért délután.

A forint nagyon hullámzó teljesítményt nyújtott ma, egész nap ide-oda rángatták a magyar devizát. Reggel még 270 felett járt az árfolyam, majd az EKB-hitel hírére egészen 262 környékére jött vissza. Sokáig tartotta magát a forint, az MNB által bejelentett lépéseket a piaci szereplők semlegesen fogadták. Délután aztán ismét gyengülésnek indult a magyar fizetőeszköz, a tőzsdezárás után 268,85 forintot ért egy euró.

Amerikából sem érkeztek túl jó hírek a magyar piac számára: bár az infláció a vártnál kicsit jobban csökkent az Egyesült Államokban, az ipari termelés viszont 2,8 százalékkal zuhant vissza, amihez hasonlóra 1974 óta nem volt példa. A heti friss munkanélküliek száma kicsivel alacsonyabb lett, mint amire az elemzők számítottak, de ez sem volt elég ahhoz, hogy egyértelműen felfelé induljanak a tengerentúli mutatók.

A nemzetközi piacon tapasztalt kedvezőtlen hangulatnak köszönhetően a vezető nyugat-európai indexek is gyengülésben voltak egész nap. Amerikában szerdán a recessziós félelmek felerősödése okozta a tőzsdék visszaesését, ennek köszönhetően gyengült ma reggel több mint 10 százalékot a japán részvénypiac is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!