Az október elején elfogadott 700 milliárd dolláros mentőcsomagból kap 5 milliárd dollárt a GMAC, hogy talpon tudjon maradni, cserébe a kormány elsőbbségi részvényeket kap a vállalatban. A tőkebevonás ezzel még nem ért véget, ugyanis a cég összesen 30 milliárd dollárnyi friss tőkét vonna be.
Az 5 milliárd dolláros állami segítség fejében a kormány elsőbbségi részvényeket vesz a GMAC-ben, melyek 8 százalékos osztalékot biztosítanak számára - közölte az amerikai pénzügyminisztérium hétfőn. Az 5 milliárd dollár mellett a kormány további 1 milliárdos hitelt ad a General Motorsnak, ezzel si a GMAC tőkebevonását akarják segíteni.
A hétfőn bejelentett segítség a decemberben Bush elnök által elfogadott 17,4 milliárd dolláros terv része, melyből a három nagy detroiti autógyárat - a General Motorst, a Chryslert és a Fordot - mentenék meg. Szakemberek szerint ha a GMAC nem kapott volna állami segítséget, akkor könnyen csődközelbe kerülhetett volna, ami az egész autóhitelezési szektorra negatív hatással lett volna, valakinek ugyanis át kellett volna venni a vállalat hiteleit. Ráadásul ez csökkentette volna a GM túlélési esélyeit is.
Az amerikai jegybank a múlt héten fogadta el a GMAC kérvényét, hogy bankholdinggá alakulhasson, ennek azért volt jelentősége, mert csak így részesülhetett az állami mentőcsomagból.
A cég azt tervezi, hogy összesen 30 milliárd dollár értékben von be tőkét, ennek nagy részét csereüzletek keretében bonyolítanák le, a hitelekért adnának tulajdonrészt.
A GMAC tulajdonosa 49 százalékban a General Motors, a többségi tulajdonrész pedig a Cerberus Capital Management nevű cég birtokában van. A GMAC elsősorban autóhitelek finanszírozásával foglalkozik, például autóvásárláskor megelőlegezi a vételárat, amíg a bank folyósítja a hitelt.
A pénzügyminisztérium közben azt is közölte, hogy az autóipar megmentésével kimerült a 700 milliárdos keret első fele, ezért a közeljövőben kérni fogják a Kongresszust, hogy adjon felhatalmazást a második részlet felhasználására. Ugyanakkor ez nem azt jelenti, hogy a kormány már 350 milliárd dollárt felhasznált, ugyanis például 250 milliárdot különítettek el a bankrészvények vásárlására, de ebből eddig csak 162 milliárdot használtak fel.