A gyorsjelentési szezon kezdetével egyre erősödnek azok a hangok, melyek a korábban vártnál gyengébb vállalati eredményekre figyelmeztetnek, részben ennek köszönhetően indultak lefelé a Wall Street vezető indexei az utóbbi napokban. A keddi vegyes zárás azt mutatja, hogy egyelőre a befektetők is bizonytalanok, a megjelenő eredményekre várnak, hogy eldöntsék, merre tovább.
A Dow Jones ipari index 8448 ponton zárta a keddi kereskedést, ez 0,3 százalékkal maradt el az előző nap végén tapasztalt értékétől. A többi jelentős mutató erősödni tudott: a Standard & Poor's 500 index 0,18 százalékot javított, a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq pedig 0,5 százalékkal kapaszkodott feljebb.
Január első heteiben több nagyvállalat is profitfigyelmeztetést adott ki, ebből a befektetők azt a következtetést vonták le, hogy még az elemzők csökkentett várakozásainál is alacsonyabbak lehetnek a negyedik negyedéves eredmények. A hét elején az Alcoa gyorsjelentésével indult a szezon, az alumíniumgyártó számai alátámasztották ezt a vélekedést, ugyanis a negyedik negyedévben 1,19 milliárd dolláros volt a cég vesztesége.
A következő három hét elsősorban a vállalati eredmények jegyében telhet Amerikában, tehát az Alcoa hétfői gyorsjelentése csak a kezdet volt, azonban a vártnál alacsonyabb profit negatív alaphangulatot hozott. A keddi kereskedés során néhány elemző már arra figyelmeztetett, hogy legközelebb a General Electric okozhat negatív meglepetést a befektetőknek, a cég jövő héten közli negyedéves számait.
A hét második felében a pénzügyi szektorral kapcsolatos félelmek is felerősödhetnek, miután a JP Morgan egy héttel előbbre hozta negyedéves jelentésének közlését, így már csütörtökön megismerhetjük a pénzintézet eredményét. Az elemzők attól tartanak, hogy az iparágat újabb több milliárd dolláros veszteségleírások sújthatják, a legkomolyabb félelmek azzal kapcsolatosak, hogy 2009-ben a hitelkártya üzletágakban és az ingatlanpiacon szenvedhetnek el komoly veszteségeket a cégek.
A Citigroup és a Morgan Stanley a keddi piaczárás után egyeztek meg arról, hogy egyesítik brókercégeiket, ez azonban nem volt meglepetés, ugyanis napok óta tárgyaltak az üzletről. A hírek szerint a Citi azért ment bele az egyesülésbe, mert szüksége van friss tőkére, amit a Morgan Stanleytől kaphat meg annak fejében, hogy a másik cég irányíthatja a közös vállalatot.