4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ismét jelentősen gyengült a BUX index, mely egész nap tegnapi értéke alatt állt, végül 2,24 százalékos mínusszal zárta a napot.

A hazai piacról hetek óta nem jelentek meg semmilyen hírek, így kénytelenek vagyunk a nemzetközi tőzsdék mozgására hagyatkozni. A nap első felében folytatódott a negatív hangulat, majd délután az amerikai tőzsdenyitás után kicsit megnyugodtak a befektetők. Az amerikai gazdaságpolitika vezetői ma tartanak beszámolót a kongresszus bankbizottsága előtt a kormány 700 milliárd dolláros megmentési tervéről, Bush elnök is igyekezett megnyugtatni a tőzsdei befektetőket.

A BUX index 18 437 ponton zárta a mai napot, ez 2,24 százalékkal maradt el tegnapi értékétől. Délután 3 százalékos mínuszban is volt az index egy darabig, majd a zárás előtt indult felfelé. A részvényforgalom ma is magasabb volt, mint az elmúlt hónapok átlaga, 27,4 milliárd forint cserélt gazdát a piacon. A vezető papírok közül ma is az OTP lett a vesztes, a bankrészvények 5,07 százalékos esés után 6360 forintba kerültek. A Mol 0,41 százalékot javított tegnapi árfolyamához képest, 14 800 forinton álltak a részvények a záráskor. 2,61 százalékkal lett olcsóbb a végére a Magyar Telekom, mely 746 forintot ért délután.

A gyógyszercégek ma is jobban szerepeltek az átlagnál: az Egis 0,43 százalékos esés után 11 650 forinton zárt, míg a Richter 0,78 százalékkal gyengülve 28 675 forintért cserélt gazdát.

A tengerentúlon ma a legfontosabb esemény Ben Bernanke Fed-elnök és Henry Paulson pénzügyminiszter meghallgatása a szenátus bankbizottsága előtt. A meghallgatás magyar idő szerint délután fél négykor kezdődött, de a két szakember már korábban úgy nyilatkozott, hogy amennyiben a kongresszus nem fogadja el a kormány tervét a bankok megmentésére, az az egész amerikai gazdaságra negatív hatással lehet.

A terv ellenzői viszont attól tartanak, hogy ha a törvényhozás is áldását adja a tervre, akkor elszabadulhat az államháztartás hiánya a tengerentúlon. Elemzők szerint jövőre akár 1500 milliárd dollár is lehet a deficit, míg az államadósság elérheti a GDP 70 százalékát. Ez pedig tovább gyengítené a dollárt, az esés első jelei már tegnap mutatkoztak a devizapiacon az euróval szemben.

Az olajár tegnapi meglódulása jórészt technikai okoknak volt köszönhető, mivel most lehetett utoljára kereskedni az októberi határidős nyersolajjal. A hírek szerint valószínűleg több shortos is benneragadt pozíciójában, ennek volt köszönhető a 25 dolláros áremelkedés. Az amerikai tőzsdefelügyelet ma bejelentette, hogy vizsgálják az ügyet, és tervezik bizonyos szankciók bevezetését is, hogy ne tudják manipulálni az árfolyamokat.

Ma kismértékben csökkent az olaj világpiaci ára, délután a magyar tőzsdezárás után 108,45 dollárba került egy hordó nyersanyag, ami 92 centtel volt olcsóbb, mint tegnap. Persze ez már a novemberi szállítású nyersolaj ára volt, mivel ma már csak azzal lehetett kereskedni.

A forint árfolyama hullámzott ma a devizapiacon: a nap első felében erősödni kezdett a magyar fizetőeszköz, megközelítette a 239-es szintet az euróval szemben, majd délután gyengülésnek indult a forint, a tőzsdezárás után 240,99 forintot kellett adni egy euróért.

A vezető nyugat-európai indexek szinte egész nap mínuszban álltak, délután kezdtek kicsit erősödni az Amerikából érkező hírek hatására. A francia CAC 40 1,16 százalékot bukott tegnaphoz képest, az FTSE 1,43 százalékkal gyengült, a DAX pedig megúszta 0,13 százalékos eséssel.

A Wall Streeten jórészt emelkedéssel nyitott a részvénypiac, majd lefelé fordultak az indexek. A magyar tőzsdezárás után a Dow 0,14 százalékkal állt tegnapi értéke felett, a Standard & Poor's 0,19 százalékot javított az első néhány órában, míg a Nasdaq 0,46 százalékkal erősödött.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!