Az olajpiac várhatóan nem lesz túl dinamikus a következő néhány hónapban, így komoly lehetőségek lehetnek, melyeket a Mol is igyekszik kihasználni - nyilatkozta a Bloombergnek Mosonyi György, a társaság vezérigazgatója. A cégvezető egyelőre nem nevezett meg konkrét célpontokat.
Múlt pénteken a tengerentúlon 40 dollár közelébe esett vissza az olaj ára, ezzel a júliusi csúcsponthoz képest már több mint 70 százalékkal lett olcsóbb a nyersanyag. Az elmúlt napok zuhanását jól jelzi, hogy utoljára az 1991-es Öböl-háború idején esett a mostaninál nagyobbat egy hét alatt az olaj ára a világpiacon. A Bloombergnek adott interjúban Mosonyi György kifejtette: arra számítanak, hogy jövőre kicsit magához tér az olajár, valahol a 70 és 100 dollár közötti sávban fog stabilizálódni. Ez azt jelentené, hogy továbbra is megérné termelni a drágán kiaknázható mezőkön is.
A Mol jelenleg Olaszországban, Szlovákiában és Horvátországban birtokol olajfinomítőkat, azonban 2005 óta inkább a kitermelés növelésére helyezi a hangsúlyt - olvasható a Bloomberg cikkében. Jelenleg tíz országban van jelen a társaság kitermeléssel kapcsolatban, tavaly napi 90 400 hordó olajat hozott a felszínre.
Az idén már több beruházásba is beszállt a Mol, de ezeknek többségét nem egyedül, hanem más cégekkel közösen végzi. Kamerunban egy olajmezőt vásárolt a vállalat, Pakisztánban is megszerzett egy részt az egyik olajmezőből, míg Indiában egy földgázmezőben vett kisebbségi tulajdonrészt.
Mindezek mellett Oroszországban, Jemenben és Kazahsztánban végez kutatófúrásokat illetve kitermelést a magyar cég, és idén megállapodást írt alá az iraki és a líbiai kormánnyal is hasonló kutatásokról. A cég számításai szerint a finomított olaj profit marginja 2009-ben 80 dollár körül lesz az ólmozatlan benzin esetében és 160 dollár körül a gázolaj esetében tonnánként. Idén októberben 79,9 dollár, illetve 210,9 dollár voltak a marginok.
A Mol idén már értékének 59 százalékát veszítette el a tőzsdén, így jelenleg 5,2 milliárd dollár a vállalat értéke, de még ezzel is a legnagyobb kelet-európai finomítócégnek számít. A Bloomberg adatai szerint a lengyel PKN Orlen piaci értéke jelenleg 3,6 milliárd dollár, míg a román Petrom esetében ez 3,3 milliárd dollár.
Mosonyi a hírügynökség munkatársának arról nyilatkozott, hogy a Mol jelenleg olyan vállalatokat keres lehetséges felvásárlási célpontnak, melyek értéke maximum 2 milliárd dollár. A vezérigazgató szerint a társaság jövőre 30 százalékkal fogja vissza költségeit, melyek 220 milliárd forintot tehetnek ki. Az idei kiadásokban 1,1 milliárd dollárt jelentett az INA részvényeinek felvásárlása, mellyel a magyar cég 46,7 százalékra emelte részesedését a horvát társaságban.
A Mol jövőre a költségcsökkentés miatt elképzelhető, hogy néhány termelési beruházását elhalasztja, vagy átgondolja, de teljesen nem fogja őket megszüntetni - tette hozzá Mosonyi a Bloomberg érdeklődésére.