2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ugyan az előző hét összességében nem sikerült rosszul, a befektetők korántsem lélegezhetnek fel, hiszen újabb kétségekkel teli hét előtt állunk. Pénteken biztató volt a pesszimizmus utáni fordulat, de az elmúlt hónapok esése után korántsem biztos, hogy megfordul a negatív trend.

Most inkább függ minden a félig telt vagy félig üres pohár megítélésétől, mint bármikor. A piaci bizonytalanság folytatódik az euróövezeti államadósság-válság, az amerikai adósságplafon-emelés rossz emlékű nehézségei, az amerikai kormányzati adósság hitelminősítői leértékelése és az első negyedévinél gyengébb vállalati eredmények miatt. Ám a legutóbbi előrejelzések - a nagy nemzetközi bankcsoportokéi éppúgy, mint a hét végén az amerikai jegybankéi -, habár lassuló gazdasági növekedésre, de a recesszió elkerülésére utalnak. 

A Fed elnöke a múlt hét végén adós maradt további pénzügyi ösztönzők bejelentésével: ettől a New York-i piacok előbb zuhantak, majd a dolgok átgondolása után erős nyereséggel zártak. Félig üres a pohár - nem lesz új gazdaságösztönzés -, de félig tele van: eszerint talán nincs is szükség új enyhítő programra, és így az inflációs veszély is kisebb.
 
A mostani, igen alacsonyra átárazott szintekről tehát enyhén fölfelé is mozdulhatnak a piacok a jövő héten, ha mind több befektető figyel föl arra, hogy az elmúlt hetek félelmeivel szemben - ahogyan egy londoni elemző megfogalmazta - "mégsincs itt a világvége". 

A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója pénteken 0,65 százalékos napi veszteséggel 919,03 ponton végzett, 18,07 százalékkal a tavaly év végi értéke alatt, de 1,02 százalékkal az előző pénteki záró fölött. 

Így a múlt hét kivételes volt, amennyiben a hét eleji emelkedést nem tette semmissé az utolsó kétnapi visszaesés. Ily módon az európai tőzsdei tőkeérték 70 százalékát fedő mutató a múlt héttel együtt tizenhét hétből továbbra is csak tizennégyet fejezett be alacsonyabban az előzőnél. Ilyen tartós veszteségsorozata mindenesetre nem volt az 1998-99-es ázsiai fizetési válság óta. 

A New York-i értéktőzsde fő mutatója, a Dow Jones ipari átlag (DJIA) a múlt hetet 4,3 százalékkal, az S&P 500-as gyűjtőmutató 4,7 százalékkal, a Nasdaq piac összetett mutatója 5,9 százalékkal magasabban végezte, mint az előzőt. Előzőleg több mint egy hónapig nem volt heti emelkedés New Yorkban.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!