A múlt hónapban 2,5 százalékkal emelkedett a tartós fogyasztási cikkek megrendelésállománya a szállítmányozás nélkül, miközben az elemzők 0,5 százalékos visszaesést vártak a márciusi 1,5 százalékos bővülés után.
Összességében 0,5 százalékkal esett vissza az amerikai gyáraknak adott megrendelések értéke, de ez is jobb, mint az előzetesen várt adat. A konszenzus még 1,1 százalék körüli csökkenést mutatott. Több szektor viszont a vártnál nagyobb mértékben tudott javítani, ennek köszönhető, hogy a szállítmányozás nélkül a vártnál lényegesen jobb lett az adat.
A tartós fogyasztási cikkeken belül a visszaesést jórészt az autógyártók és a légitársaságok könyvelhették el részben az amerikai autópiac gyengélkedése, részben pedig a magas olajár miatt. A szállítmányozás nélkül számított 2,5 százalékos növekedés az elmúlt kilenc hónap legjobb adata. Az elektromos berendezésekre leadott megrendelések 27,8 százalékkal emelkedtek, de jól szerepelt a gépipar és a kommunikációs berendezéseket gyártó szektor is.
A tartós fogyasztási cikkek megrendelése több okból is fontos a tengerentúlon: egyrészt befolyásolja az inflációt, mutatja a fogyasztás visszaesését. Másrészt pedig az amerikai gazdaság növekedéséhez jelentősen hozzájárulnak a gyárak, melyek ezeket a cikkeket állítják elő.
Az amerikai hivatalok holnap közlik az első negyedéves gazdasági növekedés felülvizsgált értékét, az elemzők szerint a korábban közölt 0,6 százalékos adatot felfelé módosítják majd 0,9 százalékra.
További jó hír, hogy az olaj ára a tegnapi esés után tovább csökkent, ma délután 126,27 dollárba került egy hordó nyersolaj. A pozitív híreknek köszönhetően az amerikai future indexek is emelkedtek, így várhatóan pluszban nyit majd a Wall Street.