6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Nulla, illetve negatív betéti kamatokkal akarják az európai jegybankok a náluk parkolt hatalmas összegeket a reálgazdaság irányába fordítani. Kérdéses, hogy ezek a lépések sikerre vezetnek-e, olvasható a Raiffeisen heti elemzésében.

A héten a monetáris politika Európában jelentős változásokat hozott. A legfontosabb változást az EKB hozta meg, ez pedig beárnyékolta a többi jegybank lépését. Pedig a Bank of England 50 milliárd fonttal (nagyságrendileg 18 ezer milliárd forinttal) növelte az eszközvásárlási keretét, amivel a BoE a brit GDP több mint 15%-ára növelte a mennyiségi lazító programot. Emellett a dán jegybank 0 százalékra vágta az alapkamatát, és a betéti kamatot -0,2-re. Skandináviába visszatért tehát a negatív kamat (Svédország 2009-ben rövid időre 0,25 százalékkal büntette a jegybanki betéteket).

Visszatérve az EKB-ra elmondható, hogy elsütötte az utolsó konvencionális lőszerét. Mindhárom fő eszközén kamatot csökkentett, amiből a legfontosabb ezúttal, hogy a betéti kamatot 0 százalékra állította, ami érezhetően meghaladta a várakozásokat, az euró mintegy 1%-ot esett a bejelentést követő órában. Ezt korábban hevesen ellenezte több közgazdásza is az intézménynek, de a tanács egyhangúlag állt a döntés mögött. A lépés egyértelműen itt is a jegybanknál parkoló hatalmas betéti állomány megmozgatását célozza. A legutóbbi adatok szerint közel 800 milliárd eurónyi pénzt tartanak inkább itt a kereskedelmi bankok ahelyett, hogy a gazdaságba kihelyeznék. Hogy mennyire sikerülhet ezt 0 százalékos kamattal megmozgatni, azzal kapcsolatban a Raiffeisen elemzőinek vannak kétségei, "mivel eddig sem a 0,25%-os kamat kecsegtette erre a bankokat, hanem a kockázatoktól való ódzkodás".

Az északiak mintha nem is lettek volna a találkozón

Ezen pedig egyértelműen csak a kormányzati politika tudna változtatni, de nagyrészt negatívak a múlt heti EU-csúcs utózöngéi, hiába állapodtak meg ésszerű rövid távú válságkezelésben. Az északi politikusok mintha nem ugyanazon a találkozón vettek volna részt, továbbra is úgy állnak a dolgokhoz, hogy a déliek saját maguknak köszönhetik a bajaikat, így a segítséget csak komoly ár ellenében adják.

Éppen ezért a finn és a holland kormány-képviselők meg szeretnék akadályozni az egyik legfontosabb előrelépést, az európai mentőalap változtatását, amivel stabilizálhatná a túlzóan magas periféria hozamokat.  Hasonlóképpen ugyanolyan fedezeti rendszer kiépítését várják el, mint anno a görögöktől. "Mindezért az a várakozásunk, hogy a jövő hétfőn összeülő eurózóna-vezetők nem fognak tudni megegyezni a spanyoloknak nyújtandó segítségről, ami csak rátehet pár lapáttal a nagyon lassan enyhülő pesszimista befektetői hangulatra" - vélik a Raiffeisennél.

Wall Street-i stratégák: 15 éves mélyponton a pesszimizmus

Sajnos, a gazdasági adatok a tengerentúlon sem mutatják az olyannyira várt javulást, helyette több éves mélypontot ütnek. A pénteki munkaerőpiaci adat is rosszabb lett az amúgy is alacsony várakozásokhoz képest. Ilyen környezet ellenére is meglepő, hogy 15 éve nem tapasztalt alulsúlyozást javasolnak a Wall Street-i stratégák. 1998-ben óriási részvénypiaci rally következet az ilyen mértékű pesszimizmus után. Vajon most is ez várható?

Ezzel ellentétes megállapításra jutunk, ha a rövidtávú időzítők javasolt részvénypiaci kitettségét vizsgáljuk. A mutató egy hét alatt megduplázódott 47 százalékra, ami magasabb, mint a 2009 márciusától számított május elsejei bikapiaci csúcsértéke. Pedig az S&P 500 most alacsonyabban áll, mint akkor.

A kisbefektetők is inkább az optimista tábort gyarapították, bár az még mindig (14. hete) a hosszú távú átlaga alatt található. A pesszimisták május eleje óta nem voltak ilyen kevesen, bár így is átlag felettien. A befektetők kockázatkeresési hajlandóságát mutatja, hogy a pénzpiaci alapokban kezelt vagyon 2007. júniusa óta nem volt ilyen alacsony.

Ezzel párhuzamosan továbbra is inkább a kötvényalapokat szeretik a részvényalapokkal szemben. (Immár második hete négyszer annyi pénz áramlik be a kötvényalapokba, mint amennyi kiáramlik a részvényalapokból.)

A jövő héten kezdődik a második negyedéves gyorsjelentési szezon az Alcoa hétfői közzétételével. Az olcsóbb nyersanyagárak és a drágább dollár lehet negatív hatással lehetnek a cégek eredményességére, de alacsony várakozási szinteket így is könnyen meghaladhatják. A gazdasági adatok hiányában a befektetők tábora a gyorsjelentésekre fog koncentrálni. A hétfői Alcoa jelentés mellett pénteken publikál a JPMorgan és a Wells Fargo.

Kitikkadt a pesti piac

Úgy tűnik,  a héten tapasztalt rekord mértékű forróság a hazai részvénypiacra is hatással volt. Az év harmadik legalacsonyabb forgalmát regisztrálta a BUX index, amikor is újra heti mélyponton zárt. Immár negyedik hete oldalazik a 17000-175000 pont közötti sávban. Ennek hamarosan véget vethet a gyorsan süllyedő 50 hetes mozgóátlag (17711).

Az akár meglepetésszerű európai és kínai kamatcsökkentések ellenére elromló nemzetközi hangulat, amit a forint árfolyamán is jól nyomon lehet követni, semmiféleképpen sem kedvez a hazai papíroknak. Emellé társul a csekély nyári forgalom, ahol kisebb tőkével is jelentősebb elmozdulást lehet elérni.

A Mol még mindig a 16000 forintos támaszok felett található, de az előző héten sem sikerült a 17064 forintnál található 100 heti mozgó átlagot leküzdeni. A papír, immár 9. hete szenved az ellenállás alatt. A forgalom nem sokat változott az elmúlt négy hétben és a Raiffeisen várakozásai szerint nem is fog. Az olajárak csökkenését ellensúlyozandó céghírekkel (cseh kúthálózat 10 százalékának felvásárlása) próbálják meg érdekeltté tenni a befektetőket.

Az OTP a 3500 forint támaszok felett zárt, de a meredeken csökkenő 50 heti mozgó átlag (3628) egyre szűkebb térbe szorítja be az árfolyamot. Maximum négy hét áll rendelkezésre, hogy a tavaly október óta épített háromszögben mozogjon még, mert utána irányt kell választani. A forgalom kisebb-nagyobb volatilitásokkal stabil az elmúlt másfél hónapban.

A Magyar Telekom harmadik hete csökken, sőt az előző héten heti minimumon zárt, megtörve a 440 forinton található támaszt és egészen öt hete nem látott alacsony szinten zárt. A forgalom ezzel párhuzamosan négy hete csökken. Támaszt a 435/430 forint ad, míg ellenállás a 440/445.

A Richter immár 5. hete küzd a 36000-37000 forintos sávban, ahol felülről a 200 heti mozgó átlag (37077), míg alulról az 50 heti mozgó átlag (35880) határolja. Az előző héten újra a támaszok felé vette az irányt. Míg el nem hagyja a sávot a részvény, trendre nem számíthatunk. A forgalom negyedéves átlagot tekintve stabilizálódott az utóbbi hónapban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!