Az európai alapkamat így már egy éve 4 százalékon áll, míg a Bank of England kamatszintje 5 százalékon látszik stabilizálódni a mai döntés után. A mostani kamattartás jórészt az inflációs nyomásnak köszönhető a szakemberek szerint, az infláció szintje ugyanis megköti a döntéshozók kezét.
Az EKB most az amerikai jegybankkal ellentétes utat jár be: míg a Fed folyamatosan kamatot csökkentett, hogy élénkítse a gazdaságot, addig az EKB mereven kitart inflációs céljai mellett, és nem hajlandó csökkenteni az alapkamatot. A Bank of England korábban 5,5 százalékról csökkentette 5 százalékra az alapkamatot, de immár második hónapja változatlanul hagyja, mivel az infláció nem tesz lehetővé újabb kamatvágást.
Az angol nemzeti bank az év első hónapjaiban csökkentette kétszer a kamatot 25-25 bázisponttal, mivel akkor a gazdaság lassulása volt a középpontban. Most azonban sorozatosan érkeznek rossz hírek az inflációról és az angol gazdaság állapotáról, ezért nem lehetett ismét csökkenteni.
Ugyanez a gond az EKB esetében is: "Túl nagyok az inflációs kockázatok ahhoz, hogy lépni lehessen" - fogalmazta meg egy elemző.