Eséssel zárták a hétfői napot a vezető amerikai részvényindexek, miután az olajár zuhanása negatívan érintette az energiaszektort, a pénzügyi piacokon pedig ismét megjelentek a félelmek. A Dow 1,46 százalékot veszített értékéből, a többi vezető mutató pedig több mint 2 százalékkal esett vissza.
A Dow Jones ipari index 8473 ponton zárt hétfőn, ez 1,46 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki értékénél. A többi vezető mutató ennél is nagyobbat esett: a S&P 500 2,26 százalékos mínusszal zárta a napot, míg a technológiai szektor legfontosabb mutatója 2,09 százalékkal gyengült.
A zuhanó olajár tovább nehezítette a helyzetet hétfőn, a nyersanyag árfolyama 8 százalékos esés után új mélypontot ért el, mivel a befektetők arra számítanak, hogy a gazdasági visszaesés a korábban vártnál is jobban veti majd vissza a keresletet. A piac általában pozitívan szokta fogadni az olajár csökkenését, mivel ezzel a fogyasztók zsebében több pénz marad, amit elkölthetnek, azonban a túl nagy zuhanások arra utalnak, hogy a gazdaság még nem indult el a helyes úton. A hétfői kereskedés végén 37,59 dollárba került egy hordó nyersolaj, ez 3,24 dolláros csökkenés volt péntekhez képest.
A vállalati gyorsjelentések megindulásával további nyomás nehezedik az amerikai részvénypiacokra, mivel a szakemberek gyenge negyedik negyedéves eredményeket várnak az amerikai nagyvállalatoktól. A világ legnagyobb alumíniumgyártója, az Alcoa a hétfői piaczárás után jelentette be, hogy 1,19 milliárd dollár volt a vesztesége a negyedik negyedévben az alumínium iránti kereslet csökkenése miatt. A vállalat részvényei már a bejelentés előtt is zuhantak, mivel az elemzők leminősítették a papírokat.
A pénzügyi szektor részvényei is gyengültek a hét első napján, miután a hírek szerint a Morgan Stanley és a Citigroup egyesítené brókercégeit. A befektetők ezt negatívan értékelték, ugyanis szerintük a háttérben az áll, hogy mindkét cégnek szüksége van friss tőkére.
Az Alcoa részvényei 6,9 százalékkal estek vissza a nap végére, míg a Chevron 2,8 százalékkal lett olcsóbb az olajár zuhanása miatt. A Citigroup 17 százalékot veszített értékéből, mivel az Oppenheimer elemzője szerint a Morgan Stanleyvel tervezett egyesülésre szüksége van a cégnek, ugyanis sürgősen friss tőkét kell bevonnia. A Morgan Stanley papírjai 1,4 százalékkal estek vissza, de sokat veszített a Bank of America is, mely 12 százalékos bukást mutatott.