3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Két dolog - de legalább az egyik - kell ahhoz, hogy valaminek az ára felmenjen: vagy növekedjen a kereslet, vagy csökkenjen a kínálat. Magyarország központi régiójában, és néhány nagyvárosban az a helyzet alakult ki, hogy egyszerre mindkettő igaz az ingatlanpiacon, különösen a lakások piacán.

Habár Magyarország népessége csökken, ami az ingatlanpiacra generálisan komoly negatívum, de a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció: tehát egyre többen vannak és lesznek is, akik lakást akarnak venni. Ráadásul 7 év recessziója után elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad. Ennél már csak egy pozitívabb dolog van: szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most. Több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket, és ilyen kedvező a helyzet legutoljára az első Orbán-kormány támogatott lakáshitele idején volt csak. Tehát növekszenek a bérek ÉS drasztikusan olcsóbbá vált a hitel, mint az elmúlt években. Ez nagyon komoly kombináció, nagyon gyors keresletnövekedést okozhat (2009-ben ha átlagos fizetésünk volt, és a negyedét voltunk hajlandóak jelzáloghiteltörlesztésre költeni, akkor 5,1 millió forint hitelt tudtunk felvenni 20 évre, ma pedig  9,5 millió forintot: ennyivel nőtt a potenciális lakást keresők vásárlóereje, és ez hamarosan tükröződni fog az árakban is)

A kínálatot nézve pedig nem is kell magyarázkodni: soha nem építettek ilyen kevés lakást Magyarországon, mint mostanában - értve a soha alatt azt, hogy a trianoni Magyarország létrejötte óta az adatok szerint ilyen csekély mértékű lakásépítésre nem volt példa!

További pozitívum, hogy az elérhető alternatív befektetések hozama a béka feneke alatt van: az ember szinte semmit nem kap a pénzéért a bankokban, így kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Immáron jó ideje optimista vagyok a hazai ingatlanpiacra, mert egy komoly, hosszútávú mélypont jeleit láttam, de most állt igazán össze a kép: mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50%-os áremelkedéssel.

Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy az ingatlanpiacok lassan fordulnak, mivel a rossz időszak után az újonnan érkező kereslet először ki kell, hogy pucolja a piac feje felett hosszú ideje sötét felhőként tornyosuló kínálatot: a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni. Azt gondolom, hogy aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!