A távol-keleti részvénypiacok egy része az Amerikából érkező gyenge kiskereskedelmi adatok hatására esett vissza, Hongkongban és Kínában viszont erősödni tudtak a részvényindexek, mivel a befektetők abban bíznak, hogy a kínai kormány gazdaságélénkítő intézkedései felpörgetik a piacot.
A japán Nikkei 225 index 1,35 százalékkal pénteki értéke alatt fejezte be a napot, így 8397 pontig esett vissza. A dél-koreai tőzsde Kospi indexe 1,62 százalékkal gyengült a nap végére, 1058 pont lett a záróértéke. Javítani tudott viszont Kína és Hongkong: a Hang Seng 1,6 százalékkal lódult meg, míg a Shanghai Composite 0,62 százalékkal zárt pénteki értéke felett.
Kínában a befektetői hangulat annak köszönhetően volt optimista, hogy arra számítanak: a kormány újabb gazdaságélénkítő intézkedéseket vezet majd be a múlt hónapban bejelentett 586 milliárd dolláros csomag és a kamatcsökkentések után.
A rossz hírek közül az Amerikából érkező kiskereskedelmi adatokat érdemes kiemelni: az első hírek szerint a múlt heti "fekete péntek" csak mérsékelt emelkedést hozott a forgalomban, pedig a kiskereskedők sokat vártak a Hálaadás utáni hétvégétől, mivel rendszerint ilyenkor kezdődik a karácsonyi roham az üzletekben.
Jelenleg a világ minden jelentős tőzsdéjén a pontos amerikai adatokat várják a hétvégi forgalomról, ugyanis azok képet adhatnak az Egyesült Államok gazdaságának állapotáról. A szombaton megjelent első adatok szerint a múlt pénteken 3 százalékkal nőtt az üzletek forgalma az egy évvel korábbihoz képest. Ennél pontosabb statisztikák csütörtökön jelennek meg, a kiskereskedők ugyanis akkor közlik novemberi eladási adataikat.
Az amerikai tőzsdék a múlt héten rég látott erősödést mutattak: a Dow 9,7 százalékkal, a Standard & Poor's pedig 12 százalékkal lódult meg. Az előrejelzések szerint a héten is folytatódhat a mérsékelt emelkedés, bár sok múlik majd a makroadatokon.
Az olaj ára ismét 53 dollár közelébe esett a világ árutőzsdéin, miután a várttal ellentétben szombaton nem csökkentette a kitermelést az OPEC informális ülésén Kairóban.