9266 ponton állt a kereskedés második felében a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,69 százalékkal volt magasabb a pénteki záróértéknél. Eközben a hongkongi Hang Seng 0,23 százalékot veszített értékéből, a Shanghai Composite pedig 0,42 százalékkal gyengült. A dél-koreai piacon 0,21 százalékos volt a javulás, míg a tajvani tőzsde 1,49 százalékkal erősödött.
Az elemzők szerint a befektetők többsége jelenleg kivárásra játszik, arra számítanak, hogy a közeljövőben az Egyesült Államokban vagy Kínában egyértelmű irány alakul majd ki. A mostani helyzetben a többség egyelőre óvatosan vásárol csak, ehhez hozzájárul az is, hogy hétfőn a Wall Streeten szünnapot tartanak.
Sokan a tavaly elszaladó kínai hitelezés miatt aggódnak, a szakemberek egy része szerint a gazdaságot talpra állító hitelek hosszabb távon akár károsak is lehetnek. Ezt arra alapozzák, hogy sok cég túl sokat költött új gyárakra, eszközökre, ezért képtelen lesz majd fizetni a felvett hitelt, ami tömeges vállalatbedőlésekhez vezethet. Emellett a helyi fejlesztési ügynökségek is rengeteg pénzt vettek fel például infrastrukturális fejlesztésekre, a szakértők szerint nekik is lehetnek veszteségeik, melyek egy részét a bankoknak kell lenyelniük.
Ázsiai elemzők szerint a múlt hét végén megjelent amerikai munkanélküliségi adat újabb jele volt annak, hogy a világ legnagyobb gazdaságának kilábalása a korábban vártnál lassabb ütemben folytatódik. A munkanélküliség ugyan csökkent a tengerentúlon, de a cégek a vártnál kevesebb új dolgozót vettek fel júniusban.
A devizapiacokon a dollár erősödött a japán jennel szemben hétfőre, az euró viszont folytatta vesszőfutását és ismét veszített az amerikai devizával szemben. Az olaj ára alig változott a hét első napján a Távol-Keleten, így továbbra is 73 dollár körül volt egy hordó nyersanyag jegyzése.
Menedzsment Fórum