Noha a csütörtöki nyitás meglehetősen nyugodt volt, és úgy tűnt, a piacon akár még korrekció is kezdődhet, a nap vége tragikusra sikeredett. A kereskedés utolsó másfél órájában őrült eladási hullám söpört végig az amerikai tőzsdéken. A vezető indexek sokéves mélypontokra zuhantak.
Tovább folytatódott az amerikai piac zuhanása, a csütörtöki napon is jókora mínuszt kellett, hogy elkönyveljenek a befektetők. Pedig a nap elején még 1 százalék feletti pluszban is állt a Dow, majd jött a már-már szokásos napon belüli fel-le játék. A kereskedés végére azonban az eddig támaszt jelentő technikai szintek pillanatok alatt törtek, és szinte szabadesésbe kezdtek az árak.
A relatív legkisebb veszteséget az 5,1 százalékot veszítő Nasdaq szenvedte el csütörtökön. Az index 70 pontos csökkenéssel 1316,12 ponton fejezte be a napot. Ezzel a 2003 március 12-én regisztrált szint alá sikerült beesni. A Dow Jons szintén ötéves mélypontra került, miután 445 pontos esés következtében a mutató 7552,29 ponton zárt. Ennél sokkal rosszabbul járt az 500 legfontosabb részvényt tömörítő S&P index, amely 6,7 százalékot veszített értékéből, és 752 ponton zárt. Ez pedig az 1997 április 14. óta mért legalacsonyabb szint. A csütörtöki zuhanással eddig stabilnak vélt szint tört le, így most (technikailag) újabb tér nyílt a további eséshez.
A csütörtöki esésben a prímet a pénzügyi szektor vitte, miután előbb a Citibank jelentett be komoly elbocsátásokat, majd olyan piaci pletykák láttak napvilágot, hogy a válságot az eddig viszonylag jól átvészelő JP Morgen készül jelentős leépítésre. Nem kedvezett az olaj négy dolláros árcsökkenése sem, mivel az ezzel együtt hanyatló olajipari részvényárak fokozták a Dow zuhanását.
Összességében rontotta a befektetői hangulatot az is, hogy egyelőre hajthatatlan az amerikai kormány, amely nem akar támogatást nyújtani a komoly pénzügyi gondokkal küszködő amerikai járműiparnak.
Csütörtökön több kedvezőtlen amerikai makrogazdasági adat is megjelent: a vezető amerikai gazdaságkutató számottevő romlást jelzett konjunktúraindexében, míg a kormányzat a foglalkoztatottságban. A Conference Board amerikai gazdaságkutató csoport közzétette októberi vezető konjunktúramutatóját, a leading indicators-t, amely elsősorban az elkövetkezendő fél év kilátásaira vonatkozó jelzőszám. A mutató 0,8 százalékponttal 99,6 pontra süllyedt. Szeptemberben még 0,1 százalékpontos növekedést jelzett az index.
A vártnál valamivel nagyobb októberi gyengülést elsősorban a részvényárak, az építési engedélyek és a fogyasztói várakozások negatív irányzatával indokolták, illetve a gazdaság zsugorodásának a gyorsulásával. A nap során az amerikai munkaügyi minisztérium is egy igen kedvezőtlen adatot hozott nyilvánosságra: az elsőként munkanélküli segélyért jelentkezők száma a múlt héten 542 ezerre nőtt a megelőző hét 515 ezer fős adata után. Az elemzők már némi javulást, azaz a kérelmezők számának a csökkenését várták 505 ezerre.
A sok rossz hír mellett némi bizodalomra mindössze a Del vártnál magasabb nyeresége adhat okot, mely az úgynevezett after tradingben jelentősen erősödött. Nagy kérdés persze, hogy a meglehetősen pesszimista helyzetben egy fecske csinálhat-e nyarat.